Šťavnaté červené dvojčatá

ČerešneDarmo, všetky cesty vedú do Ríma. Aj tie čerešňové. Podľa prastarých zmienok môžu Európania za tieto skvelé dužinaté plody vďačiť práve starým Rimanom. Tí ich na starý kontinent priniesli priamo z Ázie. A tak sa teraz vďaka nim môžeme každú jar tešiť na krásne rozkvitnuté čerešňové stromy a začiatkom leta zase na výnimočne chutné červené plody. A nielen chutné, ale aj zdravé!

Čas čerešní začína. Oku lahodiaci tvar, jazyku lahodiaca chuť a okrem toho aj vynikajúce účinky na zdravie. A nielen to! Čerešne tiež zlepšujú vzhľad pokožky a omladzujú ju. To všetko v sebe ukrývajú nenápadné červené „dvojičky“, poslovia príjemných slnečných dní. Tento rok si ich preto rozhodne nenechajte ujsť. Patria medzi to najlepšie, čo nám príroda dala!

Trocha pomológie

Čerešňa latinsky (prunus avium). Čerešne rastú na stromoch vysokých až do 20m. Okrúhle plody sú rôznofarebné: žlté, červenkasté až takmer čierne. Ich hmotnosť je 5 až 10g. Na vzniku nespočetných súčasných kultúrnych odrôd sa podieľali predovšetkým čerešňa vtáčia a divo rastúce druhy višne. Poznáme asi 500 rôznych čerešňových a asi 250 višňových odrôd. Nutričné hodnoty jednej šálky čerstvých čerešní obsahuje: 1,46 g bielkovín, 87 kalórií a 2,9 g vlákniny. Keď sa na to pozriete, tak tu máte ďalší druh ovocia, ktorý nám pomáha pri chudnutí. Toto leto bude skvelé do plaviek.

Význam pre zdravie

Čerešne obsahujú množstvo vitamínov a aktívnych látok. Sú takým malým zázrakom. V ich maličkých dužinách sa nachádza množstvo vitamínov, minerálov a výživných látok. Nájdeme v nich napríklad vitamín C, celú skupinu vitamínov B, vitamíny E, A a dokonca aj P. Z minerálnych látok obsahujú vápnik, draslík, horčík, fosfor, síru, sodík, meď, mangán, ale aj železo a zinok. Tak isto sa v nich nachádzajú farbivá antokyany, ktoré pôsobia ako antioxidanty.

S takouto nádielkou zdravia sa už dá niečo robiť. Ja mám čerešne odskúšané na túrach a pobytoch v horách. Jedna malá hrsť čerešní osvieži a zabráni bolesti svalov i kĺbov po športe. Dokonca práve z toho dôvodu Američania odporúčajú športovcom jesť ich pravidelne. Často ich nájdete na jedálnom lístku vrcholových športovcov hlavne v cyklistike a vytrvalostnom behu maratóne. Okrem športovcom ich odporúčam konzumovať hlavne fajčiarom a tým skôr narodeným. Veľmi krásne výsledky som s nimi dosiahla práve pri liečbe dny. Tu platí zásada, že treba skonzumovať ¼ kg čerešní denne. A výsledky sú po niekoľkých týždňov priam zázračné. Potom si stačí dávať pozor na stravu. Diéta už nie je potrebná.

Vedecké štúdie potvrdili, že čerešne obsahujú antokyány. Tie majú protizápalové a proti kŕčové účinky, znižujú horúčku a chránia srdce i cievy pred poškodením cholesterolom. Sú aj výrazným antioxidantom, chránia pred voľnými radikálmi, rakovinovým bujnením a dokážu naštartovať imunitu. Pomôžu jej bojovať proti množeniu vírusov a baktérií. Vďaka vitamínu C pomáhajú rýchlejšie hojiť rany, popáleniny, dokonca aj krvácajúce ďasná. Zaraďte ich do stravy, aj keď máte časté problémy so zápalom močového mechúra alebo so zápchou. Prírodní liečitelia zase tvrdia, že čerešne dokážu z tela odviesť väčšinu toxických látok. Sú skvelé čerstvé práve v tomto mesiaci. No a obdobie mimo sezóny zase prežijem na sušených v bio kvalite. Je to jednoducho niečo, čo mám doma vždy v šuplíku.

Plody čerešneChcete zhodiť do plaviek?

Toto červené ovocie plné zdravia je ideálnou pomôckou pri zhadzovaní, tak nepotrebných kilogramov. Už niekoľkokrát som písala o potravinách, ktoré obsahujú množstvo vody v sebe, a tak zabezpečujú v našom tele dostatok telesných tekutín a pomáhajú čistiť náš organizmus od nanesených balastných látok a predovšetkým ich detoxikačný proces je šetrný k nášmu organizmu. Viac ako 80% ich obsahu tvorí voda, a preto sú čerešne vhodné aj vtedy, ak sa pokúšate o boj s kilogramami navyše. Účinné biologicky aktívne látky, ktoré tieto plody obsahujú totiž dokážu tiež neutralizovať mastné zložky potravy a  nedovolia tukom preniknúť cez črevnú stenu do vášho tela. No a ako na to?

Týždňová čerešňová kúra

Ja sa chystám prvýkrát s mojím manželom k moru. Vyskúšajte spolu so mnou sedemdňovú očistu do plaviek a budete milo prekvapení, že sa to dá aj bez hladovania. Počas jedného týždňa (7 dní) je potrebné skonzumovať každý deň ¼ kilogramu čerešní a uvidíte, že na konci týždňa sa budete cítiť omnoho lepšie. Ak si na druhej strane odpustíte sladkosti, čokoládu, biele pečivo a múku a mäso budete možno aj o niečo ľahší. Z čerešní jedzte však len dužinu, kôstky totiž obsahujú substancie, ktoré prostredníctvom enzýmov uvoľňujú kyanovodík. V malých množstvách však nie sú nebezpečné.

Ak vás zaujala táto očista do plaviek za sedem dní, tak sledujte našu stránku „S ľahkou hlavou…“ a už  o niekoľko týždňov uzrie svetlo sveta nový program, kde tieto poznatky budú využité . Pre tých, čo ešte na našej stránke nie sú, stačí sa len zaregistrovať a dostanete od nás 6 sobôt „S ľahkou hlavou …“  bez mäsa, bielej múky a mliečnych výrobkov.

Uff,  nechala som sa uniesť. To je tá očakávaná dovolenka. Naspäť k čerešniam.

Z pohľadu TČM  má čerešňa chuť sladkú, kyslú. Tropizmus k dráhe žalúdka, hrubému črevu. Termika je chladná. Pohyb Qi je zostupný. piatich elementoch zastupuje ZEM. Ohnisko stredné.

Účinky: 

 1. Tonizácia stredného  ohrievača,
 2. Tvorí fluida v krvi a qi,
 3. Podporuje pečeň a slezinu, dodáva im vlhkosť,
 4. Rozptyľuje krvné stázy a chlad,
 5. Rozptyľuje veterné vlhko – artritída, reumatizmus,
 6. Vyživuje žalúdočnú Yin,
 7. Posilňuje krv,
 8. Čistí črevá

Kontraindikácie:

Nepoužívať, ak je chlad a prázdnota v strednom ohrievači, či hlien v organizme.

Omladzujú a okrášľujú

Ak vás trápi príliš bledá, unavená pokožka, naordinujte si dávku čerešní. No ak ich konzumáciu spojíte s pobytom na slnku, ľahšie sa opálite dohneda. Sila a čaro zdravia čerešní spočíva v tom, že priaznivo nepôsobia iba na zdravie, ale aj na vašu pleť. Kombinácia vitamínu C, zinku a antokyanátov (čerešne obsahujú všetky zložky) má dokonca schopnosť premieňať stavebné jednotky pleti  na pevné kolagénové štruktúry, vďaka čomu sa pleť úžasne vypína a pôsobí mladistvo. No a tento argument dúfam zaváži najviac milé čitateľky a čitatelia. Čerešne tak majú navyše schopnosť spomaľovať proces starnutia pleti.

Niekoľko dobrých typov 

 • Čerešne neskladujte vedľa aromatických látok a potravín,
 • keď ich zbavíte stopky, tak vám vydržia o polovicu kratšie,
 • čerešne vynikajúco chutia podusené s kuracím mäsom a cibuľkou, podávajte k nim zemiaky alebo ich pridajte do rizota,
 • kôstky z čerešní nevyhadzujte do koša. Môžete ich použiť na zohrievacie vrecúško, ktoré vám bude poskytovať teplo počas zimných večerov. Pomáha pri bolestiach brucha a uší.
 • okonca aj kôra z čerešne je liečivá. Túto metódu využívali Indiáni pri liečbe kašľa ako čajový odvar ,
 • vedeli ste, že na jednom strome rastie také množstvo čerešní, že môžete upiecť 70 čerešňových koláčov,
 • zaujímavou kulinárskou lahôdkou sú čerešne podávané s vyzretým syrom. Oplatí sa vyskúšať netradičnú kombináciu,
 • pozor, čerešne nezapíjajte vodou, pretože tak môžu v tráviacom trakte začať kvasiť a vyvolať tráviace ťažkosti.

Milí priatelia, to je o šťavnatých červených dvojčatách všetko. Pre tých, čo by chceli s nami skúsiť trochu zhodiť do plaviek, tak nezabudnite. Nájdete nás na našej druhej stránke www.slahkouhlavou.eu. Stačí ochutnať naše sobotné menu „S ľahkou hlavou“ a potom už nebudete chcieť niečo iné.

 S chuťou do dvojičiek

Soňa Milová

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.