Semienka v zime

semienka v zimeSemienka sú v potravinách nositeľom života, zásobárňou živín, energie a informáciou pre novú rastlinu.

Sú priam nabité cennými látkami,

minerálmi, fytochemikáliami (ochranné rastlinné látky) a kvalitnými tukmi. Tieto všetky živiny ukryté v semienkach prispievajú v zimnom období k posilneniu nášho zdravia. Dodávajú nám tak potrebnú energiu Qi a obohacujú našu krv a organizmus o drahocenné látky, ktoré si sami nevieme vyrobiť.

čierny sezamČierny sezam

Toto čierne zlato je veľmi cenené hlavne v Tradičnej čínskej medicíne. Vieme, že sezamové semienka boli pestované v trópoch už v prehistorických časoch. O sezame sa predpokladá, že pochádza z Indie. Zmieňujú sa o ňom hinduistické legendy.

Semienko sezamu čierneho v sebe ukrýva : 20% bielkovín, 50% rastlinných olejov, 16% sacharidov a 9% vlákniny. Obsahuje aj mnohé vitamíny zo skupiny B, ďalej vitamíny A, D, C a podiel vitamínu E obsiahnutého v čiernom sezame sa považuje za najvyšší zo všetkých potravín rastlinného pôvodu. Vitamín E podporuje správne delenie buniek a jeho dlhodobé užívanie neutralizuje hromadenie radikálov v bunkových stenách a odďaľuje tak proces starnutia. Obsahuje lignany, sesamin, sesamdin, sesamol, pedilin, proteín, planteózu, sezamózu, cytochrome C. Okrem toho je bohatý na vitamíny skupiny B a karotonoidy. Z minerálnych látok obsahuje veľké množstvo vápnika, horčík, železo, zinok, draslík a fosfor. To ho predurčuje k prevencií mnohých ochorení akými sú anémia, osteoporóza, srdcovo-cievne ochorenia a depresie. Priaznivo ovplyvňuje zdravý vzhľad pokožky, vlasov a nechtov. Podporuje krvotvorbu a správne funkcie obličiek.

ľanové semienkaĽanové semienko

Toto semienko si zaslúži stále miesto v našej kuchyni. O ľanovom semienku som už písala v blogu Krehké ľanové semienko. Musím však konštatovať, že nepoznám semienko, ktoré by malo také široké využitie pre nás ako ľan. Veď posúďte sami. Vyrába sa z neho oblečenie, povrazy, farby, liečivo,  dokonca sa môže konzumovať a je zdraviu prospešné.

Ľanové semienko je potravina s obrovským obsahom biologicky aktívnych látok ako je  vápnik, železo, draslík, zinok, vitamín E, niacín, lignanov, vysoký obsah omega-3 mastných kyselín. Obsahuje 42 % tukov a 28 % vlákniny.  Všetky tieto zložky sú dôležité a spoločne prispievajú k zachovaniu zdravia. Na to, aby ste dostali toľkoto zdravia z prírody do svojho organizmu vám stačí 2 – 4 KL mletého semena. Je veľmi dôležité, aby ste semienko mali rozomleté. V prípade, ak tomu tak nie je, prečistí vaše hrubé črevo, ale nevyužijete nič z jeho liečivého obsahu. Ľanový olej lisovaný za studena, vnútorne znižuje cholesterol, tlak krvi, lieči reumatické zápaly, spevňuje nechty a vlasy. Zvonku lieči  popáleniny a má regeneračné účinky na pokožku a je súčasťou mnohých kozmetických prípravkov.

chia semienkaCHIA semienka

Tak toto je jeden z ďalších šampiónov s obsahom vzácnych látok. Aj o tomto semienku som už písala vo svojom blogu Chia semienka, preto sa nebudem rozpisovať a všetko nájdete v článku. Pripomeniem len niekoľko benefitov. Obsahujú bohaté zásoby antioxidantov (dokonca štyrikrát viac ako čučoriedky),  minerálnych látok a množstvo proteínov vrátane ôsmich esenciálnych aminokyselín. Obsahujú viac omega-3 mastných kyselín (majú protizápalové účinky) ako losos a majú väčšie zásoby vlákniny ako ľanové semienka. Kalcium je v chia semenách zastúpený päťkrát viac ako v mlieku, vitamín C sedemkrát viac ako v pomarančoch, fosfor dvakrát viac ako v banáne a v chia semiačkach nájdete trikrát viac železa ako v špenáte a minimum sacharidov. Ak očakávate super chuť semienok, tak vás musím sklamať.  Sú bez výraznej chuti a len dobrý gurmán pozná ich jemný orieškový nádych. Aj tak si chia semienka získali všetkých.

tekvicové semienkaTekvicové semienka

Ak hľadáte skvelú náhradu za čipsy, tak práve tieto semienka vám pomôžu zahnať „mlsnotu“. Kvalitný olej, vitamíny skupiny A,B,C,  široké spektrum minerálov, ako je zinok, horčík, železo, draslík, fosfor, sodík, mangán, omega 3 a omega 6 mastné nenasýtené kyseliny – tak toto sú prednosti tekvicového semienka. Tekvicové semienka podporujú zdravé chudnutie, odvodnenie organizmu, doplnenie správneho tuku, odstránenie zlého cholesterolu a prečistia Vám celé telo od škodlivých látok. Tekvicové jadierka sa získavajú zo stredovej dužiny tekvice, tie sa potom  pečú a vzniká táto chutná maškrta. Niektoré tekvicové jadierka sa zvyknú aj soliť, či pražiť ale tieto už nie sú zdravotne pozitívne, ako tie surové. Nadbytok soli v organizme je nezdravý, pretože na seba bunky viažu viacej vody…V obchodoch nájdete vylúpané semienka.

konopné semienkaKonopné semienka

Tieto semienka patria tiež medzi multifunkčné podobne ako ľanové. Bežne predávané semienka neobsahujú psychotropné látky, preto sa z nich nebudete smiať. Výživné látky, ktoré obsahujú sú najúčinnejšie pre: správnu stavbu a výživu buniek, svalovej hmoty, podporu obranyschopnosti, zlepšenia trávenia a vylučovania. Tuk obsiahnutý v konopných semienkach je „dobrý tuk“, ktorý má silu odstrániť z vášho tela „tuk zlý“ (vysoký cholesterol a s ním spojený aj vysoký krvný tlak), ale musíte pri tom dbať na správne stravovacie návyky a aspoň minimálny cielený pohyb. Pravidelná konzumácia konopných semienok vie odstrániť zdravotné ťažkosti a navrátiť telu silu.

slnečnicové semienkaSlnečnicové semienka

Určite ich poznáte aj vy. Hlavne v zimnom období neolúpanými prikrmujem sýkorky. Semienka zo slnečníc pomáhajú znížiť vysokú hladinu cholesterolu v krvi, obmedzujú riziko srdcovo-cievnych ochorení, pomáhajú pri odhlienení,  a preto sa používajú proti kašľu prostredníctvom čaju. Vplývajú pozitívne aj na vzhľad. Vďaka vitamínom (E, B1, B5) spevňujú nechty, vlasy a prečisťujú pokožku. Dokážu byť prospešné aj pri závažnejších kožných problémoch. Semená zo slnečníc sa vám zídu aj vtedy, ak pravidelne posilňujete. Pomáhajú budovať svalovú hmotu. Pôsobia upokojujúco a antistresovo, čo sa takisto v nemalej miere odzrkadľuje na vzhľade. Nie je nijako prevratným zistením,  že vyrovnaní a spokojní ľudia vyzerajú krajšie.

Čo s nimi v zime?

Semienka sa hodia skoro do všetkého. Zhromaždila som niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu s ich aplikáciou a využitím hlavne v dietetike.

1.    Nakličovanie

O tejto téme som už tiež písala vo svojom blogu Zdravie spiace v klíčkoch. Je to jednoduchý spôsob ako si zabezpečiť v každom období dostatok vitamínov a čerstvej zelenej potraviny na stôl každý deň v každom ročnom období. Klíčky sú prebúdzajúca sa rastlina, ktorá má nesmierne veľa enzýmov, dobre vstrebateľných bielkovín, vitamíny C, B, a minerály. Bližšie informácie ako s nimi pracovať nájdete v mojom blogu.

2.    Na liečenie

Ľanové semienka sa používajú na liečenie problémov s vylučovaním, na očistu a hlavne na spriechodnenie peristaltiky čriev. Okrem toho všetky semienka sa využívajú aj na liečenie v systéme SUJOK terapia. Je to kórejská medicína, ktorá sa používa všade tam, kde nie sú lieky k dispozícií.

3.     Do kaší

Raňajky by mali obsahovať nesmierne množstvo semienok a živín, a tak sa semienka do rannej kaše obzvlášť hodia. Pridávajte do nich slnečnicové (namočené), sezam, tekvicové semienka alebo konopné semienka. Veľmi dobre zastanú svoje miesto aj namočené orechy, sušené ovocie a čerstvé sezónne ovocie.

4.      Opražené semienka

Jemné praženie vyzdvihne chuť semienok. Najlepšie u slnečnicových a dyňových semienok. Pražíme na sucho pri nižších teplotách. Môžete aj skúsiť rôzne prísady ako je korenie a bylinky ako je – garam masala, provensálske korenie, harissa, sušený cesnak… . Môžete použiť verziu aj na sladko s javorovým sirupom či škoricou.  Mojim favoritom je sójová omáčka tamiri (opražte semienka nasucho ako obyčajne, dajte panvicu z ohňa preč a pridajte malé množstvo tamari omáčky. Intenzívne miešajte,  aby sa chute spojili a semienka sa nezlepili). Praženie prospeje aj čiernemu sezamu, dodá mu orieškovú chuť.

5.     Do kokteilov

V lete do ranného kokteilu, kokteil na raňajky alebo na osvieženie. Pre lepšiu výživnú hodnotu môžete do kokteilov pridávať namočené slnečnicové semienka, chia semienka, konopné semienka. Podľa vašej chuti  môžete pridávať akékoľvek semienka a orechy.

6.      Do rizota alebo príloh

Slnečnice, konope, sezam a tekvicové semienka primiešať do rizota, kuskusu, bulguru, quinoi.

7. Do zapečených jedál a nákypov

Najradšej používam namočenú slnečnicu, alebo tekvicové semienka či celé konopné semienka.

8. Pestá

Do nich sa hodia hlavne mäkšie semienka ako je namočená slnečnica, konopné semienko alebo tradične používané píniové oriešky. Sú to vlastne tiež semienka, ale  používame iný názov. Píniové namočené semienka zvýšia v organizme stráviteľnosť. Semienka sa rozmixujú s bazalkou (alebo inou rastlinou ako je rukola, medvedí cesnak, petržlenovú vňať, v lete mätu), olivovým olejom, podľa chuti pridáme cesnak a soľ.

9. Posyp na zemiaky a všetko ostatné

Pochúťka, ktorá sa vám určite zapáči. Zemiaky premiešajte s olejom, osoľte a dajte piecť na 30 minút pri 200oC. Potom posypte semienkami (tekvicové, slnečnicové, môžete pridať nasekané vlašské orechy) a pečte ešte 15 minút, teplotu znížte na 160oC. Semienka namočené alebo v surovom stave posypať na šaláty. Dobre si rozumejú, lebo tuky sa rozpúšťajú lepšie s vitamínmi. Môžete pridať aj do polievok.

10. Slané pomazánky

Keď budú semienka namočené môžu sa aj ľahšie rozmixovať. Môžete skúšať kombinácie, aké vás len napadnú. Slnečnica, píniové orechy dobre chutia v kombinácii s bylinkami, tofu, lahôdkovým droždím. Sezam je dobrý s cícerom v tejto kombinácii tvoria arabskú pomazánku humus.

Verím, že tak ako klíčky aj semienka sa stanú súčasťou vášho jedálneho lístka a to hlavne v tomto zimnom období.

Prajem vám pokojom naplnený nový rok.

Soňa Milová

Váš poradca na ceste za zdravím.

 

Komentáre

Komentáře jsou uzavřeny.