Sedmokráska obecná

Bellis perennis

Sedmokráska obecná alebo jej ľudový názov chudobka je jednou z najúžasnejších rastlín, aké na Zemi rastú. Je nesmierne vitálna, odolná k mechanickému zaobchádzaniu, prispôsobivá prakticky akémukoľvek klimaktickému podnebiu a zloženiu pôdy. Krásne kvitne od mája až do jesene. Pre niekoho je to mor trávnika, pre iného liečivá bylinka zasluhujúca úctu a obdiv.

Pri zbere si ju nemôžete s ničím popliesť. Pozná ju aj malé dieťa. No a tu je možnosť zapojiť svoje malé ratolesti do zbierania tohto úžasného kvietku. Okrem liečivých účinkov sa využíva aj v kulinárstve a práve toto je bylinka, s ktorou môžete začať svoje prvé pokusy na varenie.  Otvorí vám svet jedlých kvetov.

Výskyt:

Rastie často v okolí našich príbytkov. Osídľuje záhrady, parky, ihriská, okolie ciest a diaľnic.  Má rada slnečné stanoviská a rastie ako súčasť trávnika. Prvé kvety môžete objaviť už po roztopení snehu a posledné sa dajú zbierať na Dušičky.

Charakteristika:

Sedmokráska je vytrvalá bylina, vysoká 15 cm, väčšinou však menšia, ak sa kosí plocha. Listy tvoria prízemnú ružicu, čepeľ je vajcovitá. Hladké stvoly nesú kvety usporiadané do úboru o priemere 15 až 30 mm. Kvet má kužeľovité lôžko, stredný kvet je žltý, okrajové biele až ružovkasté.

Použitie v kuchyni:

Všetky časti sedmokrásky sú jedlé a nevadí im preprava. Vďaka jej dostupnosti sa vyskytuje v mnohých receptoch. Kvety majú chuť pripomínajúcu oriešky. Dajú sa ľahko trhať. V chladničke vám vydržia niekoľko dní. Ich chuť je univerzálna, a preto ladia s viacerými pokrmami. Sú to sladké aj slané jedlá. Ich prednosťou je krása. Použite ich všade tam, kde môžu zostať na povrchu a budú viditeľné. Ideálne sú do šalátov, hodia sa na chlebíčky, kanapky, torty a minitorty. Môžu ozdobovať krémy, zmrzliny a ovocné šaláty. Neznášajú tepelnú úpravu, no o tom netreba snáď ani písať. Ozdobte a ochuťte si svoju kuchyňu.

Zeleninový vývar so špaldovými kvapkami

Toto je dokonalá polievka pre očistu. Vie meniť chuť v závislosti od toho akú zeleninu použijete. Zaujímavosťou tejto polievky sú jarné jedlé kvety, ktoré nájdete všade v záhradke a na lúkach.

4 osoby

Ingrediencie:

Čerstvá sezónna zelenina (jarná cibuľka, cuketa, reďkovka, kaleráb, hrášok, mrkva….. atď.), 2 PL panenského olivového oleja, himalájska soľ, 1 l zeleninového vývaru, strúčik prelisovaného cesnaku, jedlé sedmokrásky na ozdobenie, bylinky, strúhaný muškátový oriešok na dochutenie

Špaldové kvapky:

100 g hladkej celozrnnej špaldovej múky (bez lepku použite ryžovú alebo amarantovú), 1 vajce, 400 ml studenej vody, soľ a korenie.

Postup:

Všetky suroviny na kvapky zmiešajte v 400 ml studenej vody. Poriadne prepracujte a nechajte stáť 15-20 minút.

Všetku zeleninu pokrájajte na malé kúsky. V hrnci zohrejte olej a zeleninu zľahka opražte. Stačí minúta až dve. Zalejte litrom zeleninového vývaru a dochuťte. Varíme maximálne 10 – 15 minút. Len takto si zelenina zachová živiny a farbu.

Špaldové kvapky zavaríme priamo do polievky. Ja to robím cez lis na halušky. Povarte tak 3 minúty a dochuťte bylinkami a muškátovým orechom. Ozdobte kvietkami sedmokrások a podávajte.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.