Repík lekársky

Agrimonia eupatoria

 

Lúka nám poskytuje množstvo byliniek. Medzi vysokou trávou sa ukrýva vysoká asi meter, vzpriamená chlpatá stonka zakončená drobným žltým kvetom. V starovekom Grécku bol repík lekársky rastlinou zasvätenou bohyni Pallas Aténe. Jeho liečivé účinky nájdete už v prvej prírodnej encyklopédii Naturalis Historia, kde rímsky spisovateľ Plínius Starší opísal jeho účinky. Každý by si mal aspoň dva krát do roka urobiť bylinný repíkový kúpeľ. Repík sa vkladal pod klobúk a verilo sa, že pokiaľ sa neodstráni, tak osoba sa neprebudí. Používal sa na zaháňanie zlých duchov, zla, jedov a slúžil na odstránenie čarov.

 

Výskyt:

Rastie na suchých lúkach, v krovinách, na slnečných stráňach, lesných čistinách a rúbaniskách. Nájdete ho na svahoch, kopcoch, na medziach a návršiach. Má rád vápencovité pôdy.

 

Charakteristika:

Repík je trváca bylina so vzpriamenou chlpatou stonkou vysokou asi 1 m. Listy sú nepárno perovité, zúbkaté, na rube sivé a chlpaté. Kvety sú obojpohlavné, drobné, žlté, zložené do  dlhých, klasovitých súkvetí. Kalich a koruna sú päťpočetné a majú päť až dvadsať tyčiniek a dva semenníky. Plod je lepkavá, ryhovaná, guľovitá a dvojsemenná nažka. Zberáme celú nadzemnú časť – vňať repíka bez hrubých zdrevnatených častí v čase kvitnutia (júl – september) podľa nadmorskej výšky. Sušíme v tieni alebo v sušiarni pri teplote do 40o C. Vysušená droga má štipľavú chuť. Skladujeme v suchom, tienistom a vzdušnom mieste.

 

Použitie v „Mojej domácej lekárni“:

  • Pri ochoreniach tráviacej sústavy
  • Poruchách močových ciest a pečene
  • Pri kĺbových a zápalových ochoreniach
  • Zvonka na chronické ekzémy, rany a popáleniny
  • Zápaloch ústnej dutiny, krku a hrtane ako kloktadlo, poruchách hlasiviek
  • Používa sa do zmesi s bylinkami pri angíne
  • Vhodný pre ľudí, ktorí veľa hovoria alebo spievajú
  • Listy pôsobia na málokrvnosť, na rany
  • Pri kŕčových žilách a vredoch predkolenia
  • Repíková masť je podobne účinná ako nechtíková masť

 

Zápar:

1 KL na ¼ litra vody. Zaparí sa a krátko vylúhuje.

 

Sedací kúpeľ:

Na 1 úplný kúpeľ  (6 – 8 l vody) sa použije 200 g repíka lekárskeho (stopky, listy, kvety, celá byľ). Dá sa cez noc do vedra so studenou vodou, na druhý deň zmes zohrejete na bod varu. Maceráciou získate zmes. Precedíte a prilejete do kúpeľa. Kúpeľ trvá 20 minút. Srdce nesmie byť vo vode. Po kúpeli sa neutierame, ale v osuške alebo kúpacom župane si ľahneme do postele.

 

Masť:

2 plné hrste nadrobno narezaných listov, kvetov a stoniek na 250 g bravčovej masti. Masť sa rozohreje tak ako pri vyprážaní rezňa. Do takto horúcej masti dáme bylinky a krátko ich popražíme, premiešame a odtiahneme zo sporáka. Potom masť zakryjeme a dáme na chladné miesto. Na druhý deň prihrejeme, prefiltrujeme cez ľanové plátno a ešte teplú masť naplníme do pripravených fľaštičiek alebo téglikov.

 

Použitie v kuchyni:

Repík môžeme použiť ako okrasnú ozdobnú rastlinu v studenej kuchyni.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.