Púpava lekárska – taraxacum officinale

Ovládajúca planéta: Jupiter
Vlastnosti: chladivé, vysušujúce
Doba zberu: nadzemná časť od mája do septembra, koreň od novembra do marca
Použitá časť: kvety, listy a koreň
Latinský názov: Taraxacum officinale
Lekárske využitie: regulácia činnosti pečene, obličiek, močový mechúr a prečisťovanie krvi
Hlavné zložky: triesloviny, aminokyseliny, minerálne látky (meď), triterpeny, horké glykozidy, v listoch: kyselina kremičitá, vitamín C

 

Mýty a legendy:

Názov taraxacum pochádza z gréckeho slova taraxo, čo znamená poruchu alebo problém, a akos bolesť, ale tiež liek. V iných krajinách vzniklo pomenovanie smotánka podľa tvaru listov, pripomínajúcich tvar zubov leva, preto dent de lion. V legendách sa uvádza, že Hekaté vítala Thésea kvetmi púpavy – smetánky, z čoho sa dá usúdiť, že to bola jej obľúbená kvetina. Koreň púpavy sa najlepšie zbiera v novembri, čo je Hekatin mesiac. Bylinkárky tvrdia, že ak sa pomažete púpavou, budete všade vítaní a všetky vaše želania sa splnia. Americký Indiáni fajčili vyschnuté listy v priebehu svojich šamanských rituálov.

 

Púpava, ktorá sa považuje za burinu predstavuje pre ľudstvo nadovšetko cennú liečivú bylinu. Milovníci jedlých kvetov sa jej klaňajú a zahŕňajú ju láskou. Predstavte si, že všetko z celej rastliny je jedlé a liečivé. Je dostupná všade a pre každého človeka. Jej žltý koberec nás každý rok vždy znova a znova nadchýna. Vyznačuje sa dvoma poprednými vlastnosťami: pomáha pri bolestiach žlčníka a chorobách pečene. Pre milovníkov jedlých kvetov je to prvá úžasná bylinka na prácu v začiatkoch tvorby. Na tanieri vzbudzuje pocit dôvery. Jej mladé listy sú nečakanou jarnou pochúťkou v jarných šalátoch. Z kvetov vie každá gazdinka vyčariť množstvo receptov. No a deti, tie milujú jej žlté slnečné hlávky, plné tepla a mäkkosti matky Zeme a Slnka. Tak nenechajte krásne hlávky len tak ľadom.

 

Emocionálne využitie:

Koreň púpavy tak ako ostatné korene liečivých bylín, má centralizačný a tlmiaci účinok. Korene rastlín všeobecne pôsobia v oblasti solárneho plexu, sústreďujú a upokojujú emócie, ktoré sú príliš rozhárané a neusporiadané. Púpava posilňuje city, dodáva osobe sebaistotu, jasnejšiu predstavu o vlastnom ja, schopnosť odolávať silnejším vplyvom iných. V solárnom plexe sa vytvárajú vzťahy medzi nami a okolím, tu nachádzame centrum našich pocitov, často neracionálnych, k ostatným ľuďom. Koreň púpavy pomáha aj pri meditácii, pomocou ktorej sa môžeme bez ujmy na duši zbaviť vzťahov s ľuďmi, na ktorých sme boli naviazaný a naše vzťahy už emocionálne odzneli. Púpava napomáha tomuto procesu, lebo posilňuje sebavedomie a usnadňuje rozhodovanie, ktoré vzťahy stoja za to zachovať, a ktoré nie. Koreň obsahuje horké látky, dokáže naopak aj „život“ osladiť. Zlosť a nenávisť bývajú často usadené v pečeni, a pokiaľ im nie je  umožnené prejaviť sa, premieňajú sa v depresiu a seba nenávisť. Akákoľvek bylina, ktorá pôsobí na pečeň, môže pomôcť – nielen k biologickému prečisteniu, ale aj k odstráneniu emocionálnej stagnácie. Všeobecne možno povedať, že zlosť je dobrým prečisťovačom, pokiaľ nie je príliš výbušná a urputná. Podľa môjho názoru je uvoľňujúci  zlostný pocit spôsobený pocitom sebaobjavovania a oslobodenia sa. Koreň stimuluje ľudí, ktorí by chceli uskutočniť zmenu vo svojom živote, ale cítia sa byť zviazaní konvenciami a strachom. Je vhodný pre ľudí, ktorí sa nemôžu vymaniť zo spárov ostatných. Poskytuje zreteľnejší pohľad na vlastné „Ja“, oslobodzuje, povzbudzuje k asertívnemu konaniu a napomáha k dosiahnutiu zadaných cieľov a prianí. Užívajte denne 5 kvapiek tinktúry z koreňa púpavy po dobu štyroch až šiestich týždňov.

 

Výskyt:

Rastie ako burina, všade na trávnikoch, na lúkach, pri cestách a v záhradách. Vyhľadáva spoločenstvo ľudských príbytkov. Rastie hojne na pôdach bohatých na živiny. Vyskytuje sa od nížin až do pás subalpského stupňa. V stredných polohách je doba kvitnutia na začiatku mája.

 

Charakteristika:

Púpava je charakteristická rastlina s dužinatým koreňom, z ktorého vyrastá prízemná ružica podlhovastých, hlboko vykrajovaných stopkatých listov. Zo stredu listov ružíc vyrastá niekoľko bezlistých dutých stolov zakončených hustým úborom drobných žltých jazykovitých kvetov. Plody sú nažky s chocholcami pripomínajúcimi padáčiky. Celá rastlina obsahuje inulín, ktorý je vďaka svojmu zloženiu (molekuly fruktózy) vhodný pre diabetikov. Zároveň má probiotické účinky, čím nepriamo podporuje našu imunitu.

 

Použitie v „Mojej domácej lekárni“:

  • čistí krv, upravuje krvný obeh
  • pomáha pri anémiach, obsahuje železo
  • močopudné
  • vylučovanie žlče
  • ochorenia žalúdka a pankreasu
  • zlepšuje reumatizmus a dnu
  • detoxikácia pečene
  • pomáha pri alergiách, svrbení kože
  • znižuje krvný cholesterol
  • posilňuje celý organizmus

 

Púpavový čaj

Čaj sa pripravuje zo sušeného pomletého koreňa. Použiť môžete aj na jemno nakrájaný čerstvý koreň. 1 až 2 KL koreňa (podľa závažnosti ochorenia) zalejte 2,5 dcl vriacej vody a nechajte vylúhovať približne 15 minút.  Čaj pite 2 až 3 krát denne, najlepšie pred jedlom. Užíva sa 3 týždne potom sa treba poradiť s bylinkárom a lekárom.

 

Použitie v kuchyni:

Púpava sa môže objavovať na tanieri skoro celý mesiac. Konzervovaná dokonca ešte dlhšie po odkvitnutí. Prvú liečivú várku poskytuje ešte pred kvitnutím, a to v jej listoch. Listy sa podobajú botanicky aj hlávkovému šalátu. Jemné a mladé listy z prostriedku listovej ružice môžu hlávkový šalát úplne nahradiť. So starnutím listov je chuť čoraz viac horká a nepríjemná.

Ďalšiu časť, ktorú môžeme v kuchyni zužitkovať, sú pupene kvetov. Je z nich vynikajúce falošné kapapry (viď. recept). Čerstvé duté stvoly, denne aspoň päť kusov, konzumované v surovom stave, veľmi pomáhajú pri chronickom zápale pečene. Okrem toho túto lahôdku radi pojedajú aj ľudia trpiaci na cukrovku.  Kvety majú fantastickú medovú vôňu. Pripravujú sa z nich obľúbené medy, limonády a vína. Každá rodina má svoj odskúšaný recept, ja poskytnem ten svoj. Posledná časť je koreň púpavy. Ten sa používa v surovom ako aj v sušenom stave. Obsahuje množstvo horkých látok (lactopicrin, taraxacin), preto sa využíva na liečenie pečene. Najlepšie je koreň púpavy užiť 20 minút pred jedlom, aby sa dosiahlo väčšieho liečebného účinku. Ako bylina planéty Jupiter sa dá koreň použiť v podstate pre všetky ochorenia pečene. Zistilo sa, že regeneruje pečeňové tkanivá. Je vhodný pri hepatitíde, cirhóze pečene, žltačke, vyháňanie a čiastočné rozpúšťanie žlčníkových kameňov. Napomáha krvnému obehu v žilách, môžeme ho s úspechom použiť v prípade liečby kŕčových žíl a hemoroidov. Prečisťuje krv, takže sa využíva pri zápaloch kĺbov, reumatizmu a dne. Je účinný pri liečbe rôznych kožných chorôb napríklad ekzémoch a lupienke. Ako čaj je vhodná proti zápche a na rozdiel od senny či iných preháňadiel nespôsobuje kŕče v tráviacom trakte. Ovplyvňuje vylučovanie a vyprázdňovanie. Odstraňuje škodlivé látky a preto ju môžeme využiť ako antiseptikum v prípade vírových infekcií. Má uzdravujúce vlastnosti a po storočia ju používali na liečbu dvanáctorníkových a žalúdočných vredov. Ako tráviaci stimulátor sa bylinka môže podávať pri nechutenstve, zlom trávení, ktoré spôsobuje zapáchanie nôh a pri iných žalúdočných problémoch.

 

Odporúčané dávkovanie:

Púpava je považovaná za potravinu a liek a možno je konzumovať v pomerne veľkých dávkach. Terapeutické dávky púpavových listov sú:

  • listy, na čaj: 5 až 9 g denne, užívame v malých dávkach po celý deň
  • listy (sušené), v tinktúre: 1 : 5 , 30% alkohol, 3 až 4 ml, tri krát denne
  • Koreň, na odvary: 9 až 15 g denne
  • Koreň (čerstvý), v tinktúre: 1 : 2 , 30% alkohol, 4 až 5 ml, tri krát denne

 

Kedy si treba dávať pozor:

Každoročne sú trávniky postrekované viac ako 36 miliónmi kilogramov herbicídov, predovšetkým proti púpave. Mnohé z týchto chemikálií nie sú testované na to, či sú zdravotne neškodné, alebo testy ukázali, že medzi nimi a rakovinou existuje súvislosť. Najviac ohrozené sú deti a ľudské plody. Ak zbierate púpavu presvedčte sa, že daná oblasť nie je chemicky ošetrovaná a nesusedí so žiadnou poľnohospodársky obrábanou pôdou.

 

Čaj z praženého púpavového koreňa a huby Reishi

Ingrediencie:

6 g sušenej huby reishi (leskokôrka obyčajná nakrájaná na plátky), 10 g práškového púpavového koreňa

Toto je jedna z obľúbených čajových zmesí. Pražená oriešková chuť púpavového koreňa zmierňuje horkastú chuť reishi, ktorá je známa mnohými liečivými účinkami. Púpavový koreň aj huba reishi výnimočne posilňujú zdravie pečene. Púpavový koreň sa dá kúpiť pražený. Kto chce, môže si ho upražiť sám doma. Ja to robím od zberu v tomto období (november – marec) najradšej sama. Sušený nadrobno nakrájaný koreň zohrejte na miernom plameni najlepšie v liatinovej panvici. Koreň je hotový, keď začne voňať a sfarbí sa na tmavohnedo.

Postup:

Rozpis na 1 a ¼ hrnčeka až 1 a ½ hrnčeka.

  1. Hubu a koreň povarte v 2 hrnčekoch vody na miernom ohni 30 minút až 1 hodinu.
  2. Hotový čaj preceďte. Vypite v priebehu jedného dňa.

Ocot s púpavovým koreňom

Púpavový koreň obsahuje množstvo minerálov, ktoré jablčný ocot pomáha uvoľniť. Tento recept predstavuje praktický a príjemný spôsob, ako zahrnúť púpavu do svojho jedálneho lístka. Ocot s púpavovým koreňom môžete využívať ako digestívum pred jedlom (1 PL zriediť vodou), alebo ako marinádu a dressing do šalátov. V recepte nie sú uvádzané množstvá – sami uvidíte, že príprava je jednoduchá. Niekedy treba, aby vás bylinky viedli. Ak sa napríklad rozhodnete pripraviť 2 hrnčeky bylinného octu (470 ml), budete potrebovať zhruba 2 hrnčeky čerstvého púpavového koreňa alebo 2/3 sušeného koreňa a približne 1 a ½ hrnčeka jablčného octu.

Postup:

  1. Množstvo prísad zvoľte podľa vlastného uváženia. Ak používate čerstvý púpavový koreň nadrobno ho nasekajte a naplňte ním celý zavárací pohár. Ak sušený, pohár naplňte do jednej tretiny (aby mohol koreň napučať).
  2. Do pohára nalejte jablčný ocot. Zatvorte skleneným uzáverom alebo plastovým vekom. Ak používate kovové veko, oddeľte ho celofánom alebo potravinárskou fóliou (ocot by spôsobil koróziu).
  3. Koreň nechajte v octe lúhovať 2 týždne, raz denne obsah pretrepte. Po dvoch týždňoch preceďte. Ocot nemusíte skladovať v chladničke. Spotrebujte do 1 roku.

Falošné kapary

V Stredomorí je kapara tŕnistá v podstate burina, ktorá vyrastá z vápenatých štrbín skál. Na Cypre sa okrem nakladaných kvetov a plodov jedia aj šľahúne. Pokúste sa obohatiť svoju kuchyňu vlastnou nakladanou kvetinovou lahôdkou. Na tento účel vám poslúžia kvety púpavy (zbierajte len uzatvorené kvety, z ktorých nevykukujú žlté lístky), skorocel – zbierajte veľmi mladé kvety, slez – zbierajte pevné uzatvorené mladé plody (chlebíčky), smrek – zbierajte pokiaľ je to možné mladé nerozvinuté výhonky smreku. Ja nakladám aj sedmikrásku do UME octu.

 

Ingrediencie:

Na 1 malý zavárací pohár: 200 g plodov alebo kvetov, 1 – 2 KL soli, 50 ml 8% octu, 150 ml vody

Postup:

    1. Plody a kvety dobre umyte. Púpava vyžaduje dôkladnú starostlivosť lebo púšťa „mlieko“, na ktoré sa lepia rôzne nežiaduce látky. Slez a skorocel stačí opláchnuť a usušiť.
    2. Usušené plody napĺňame postupne do pohára a posypeme soľou. Môžete pridať aj pár zrniek horčice.
    3. Pohár zatvoríme a necháme 24 hod. oddychovať. Občas ho potrepeme.
    4. Ocot a vodu prevaríme a zalejeme na „odležané kapary“. Sterilizujeme vo vodnom kúpeli asi ¾ ponoriť a variť 20 minút od okamžiku, keď teplota vody dosiahne stupeň varu.
    5. Alebo môžete skúsiť menej tradičný spôsob zavárania, a to v umývačke riadu a pustiť intenzívny program. Ja využívam tento spôsob. 

Púpavové víno

Púpavové víno pripomína skôr brandy než víno. Vyrába ho len veľmi málo výrobcov. Preto ho gazdiné robia doma samé. Zbierajte púpavu na výrobu z menej znečisteného prostredia. Pri plnom slnku a hneď z rána. Na prípravu sa dá použiť celá rastlina. Pokiaľ však chcete mať nádhernú žltú farbu, tak použite len kvety. Pri dodržaní receptu bude mať víno správnu bohatú silnú, stredne sladkú chuť.

 

 

Ingrediencie:

Recept na 4 litre vína.

4 litre kvetov, 5 l vody, 1,5 kg cukru, 3 – 4 citróny, 200 ml hroznového koncentrátu (1 ks sušeného droždia, korenie a prísady podľa vlastnej chuti).

Postup:

  1. Vodu necháme zovrieť a do nej nasekáme očistené a prebraté púpavové kvety, nasekané citróny bez šupky a varíme asi 10 minút. Následne necháme odstáť jeden až dva dni.
  2. Zmes vylisujeme, pridáme droždie a sirup (poprípade hrozienka). Sirup si pripravíme z kryštálového cukru a vody. Pridáme koreniny a bylinky podľa chuti. Toto všetko nalejeme do demižónu a necháme vykvasiť asi 6 – 7 týždňov pri izbovej teplote.  Kal musí sadnúť na dno a víno musí byť číre.
  3. Po vykvasení víno prelejeme do fliaš alebo menších demižónov.

 

Púpavový sirup

Tento recept pochádza od Márii Trebenovej a ja ho pripravujem každý rok. Som za klasiku a tak ho ponúkam aj vám.

Ingrediencie:

4 hrste púpavy, 1 liter studenej vody, 1 kg cukru (môžete použiť trstinový), ½ na plátky nakrájaného a ošúpaného citrónu.

Postup:

  1. Hrste púpavy dáme do studenej vody a pomaly zohrievame do bodu varu. Keď tekutina vzkypí, odstavíme a necháme celú noc stáť.
  2. Na druhý deň všetko prelejeme cez sitko a kvety vyžmýkame rukami.
  3. Do šťavy dáme 1 kg cukru, premiešame a pridáme ½ na plátky nakrájaného citrónu bez šupky. Citrón sirup trochu prikyslí. Hrniec postavíme bez pokrievky na sporák.
  4. Varte tak, aby ste zachovali čo najviac vitamínov. To je postupné zohrievanie na najmenšom plameni a postupné zahusťovanie. Raz alebo 2 x celú masu ochladíme, aby sme vyskúšali správnu hustotu sirupu.
  5. Sirup musí mať hustotu ako med, vtedy sa dá dobre natierať na chlieb.

 

Zmes na prečistenie krvi

Jeden diel koreňa púpavy
Jeden diel žihľavových listov
Dva diely výhonkov čiernej bazy
Dva diely kvetov a listov prvosienky
Dve KL zmesi prelejeme polovicou šálky vriacej vody a necháme odstáť. Užívame 2 x denne.

 

Magické využitie a rituálne využitie:

Ako rastlina prináležiaca bohyni Hekaté používa sa púpava pri rituáloch zvaných Samhain (v sviatok Severnej Ameriky je to sviatok Helloween, oslavovaný 31.10.). Rituály bohyne Hekaté, vládkyne temnôt sa konali na miestach, kde sa schádzali tri cesty. Ako dary sa prinášali jabĺčka, pomaranče, vajíčka a ryby. Konali sa za účelom veštenia alebo naviazania kontaktu so zosnulými. Je to doba, kedy sa uctieva pamiatka predkov, žien bylinkáriek, ktoré boli stredovekou cirkvou upaľované ako čarodejnice. V tento večer ženy môžu premýšľať nad svojim postavením a posilňovať svoje sebavedomie.

 

Milí priatelia bylinkári, toto je jedna z ukážok, ako sa dá na bylinky pozerať z pohľadu planét. Viac informácií sa dozviete v našej škole Moja domáca lekáreň.

 

S láskou Soňa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.