Potraviny neskorej jari

Veľkonočné sviatky máme za sebou aj keď trochu chladnejšie ale predsa len nie až tak chladné ako tieto dni. Príchod jari je časom radosti a sviežosti. V prírode určite, ale v kuchyni je toto jarné varenie ťažšie obdobie ako zima. Pýtate sa prečo?

Čerstvé a lokálne sú na začiatku len reďkovky, mladá cibuľka, medvedí cesnak a pažítka. Uskladnené potraviny sa buď zjedli alebo ich zásoba je už príliš malá na niečo. Uskladnené zásoby na začiatku jari už stratili svoju kvalitu, alebo sme nimi už prejedení. A tak zostávajú obchody, kde nám tzv. čerstvú paletu zeleniny a ovocia „prinesú ako na dlani“. My však vieme čarovať aj s málom, plus je tu naša príroda. Jej bohatú ponuku môžeme využiť v našej kuchyni. Sľúbila som vám pripomenúť niekoľko potravín, ktoré by ste mohli začleniť v tomto období do svojho jedálneho lístka.

Jarné počasie určite vylákalo každého z nás do prírody a tu je práve jedna z vďačných potravín prírody medvedí cesnak. Slúži nielen na očistenie krvi, uvoľnenie žalúdka, čriev a parazitov v nás, ale poslúži dobre aj v našej jarnej kuchyni. Treba ho nazbierať a urobiť si pesto, ktoré môžete používať pre vašom varení do obdobia nového čerstvého cesnaku. Všetko o medveďom cesnaku nájdete v článku Máte už svoje pesto ?

 

Pokiaľ sa chcete cítiť ako aristokrati tak siahnite po kráľovnej zeleniny – špargli. Na trhu sú v ponuke novo vypestované sadenice a chutia úžasne. Môžete siahnuť po zelenej, ktorá ma viacej vzťah k pečeni a elementu Drevo alebo bielej tá zase má tropizmus k dráhe Kovu. Je to potravina, ktorá nielen fantasticky chutí a je vyhľadávanou kulinárskou pochúťkou, ale má blahodárny účinok aj na organizmus. Ako ju pripraviť o tom sa môžete dočítať v článku Špargľa – kráľovná zeleniny.

 

To, čo nám po dlhom zimnom období najviac chýba je niečo šťavnato zelené. Obidve predchádzajúce potraviny vám tento deficit vynahradia, ale ponoriť svoje chuťové bunky do ozajstnej zelenej chuti, tak to môžu poskytnúť len novo vyklíčené semienka. Práve klíčky vám dodajú nesmierne veľa sily. Je to energia liečiaca a prerážajúca všetko. Ja si bez nich neviem jar ani predstaviť. Klíčky vyklíčené v domácom prostredí s láskou  a starostlivosťou  vám pomôžu s únavou každodenného dňa, pri problémoch s nachladnutím a pri trávení. Množstvo vitamínu C obsiahnuté v klíčkoch sa vyrovná množstvu vitamínov v citrusových plodoch. Neváhajte a klíčte spolu s nami! Ten, kto to ešte neskúsil a jeho okno sa nezelená vlastnou produkciou, tak tu je niekoľko dobrých rád na začiatok a recepty k nim. Zdravie spiace v klíčkoch.

Mladá jarná cibuľka, tak to je radosť a sviežosť na tanieri. Krehká vňaťová cibuľka má bielu farbu, jemnú chuť a obsahuje mnoho zdraviu prospešných látok. Skvele sa hodí do šalátov, bylinkových dipov či plniek. Rozhýbe energiu v organizme, dodá zdravie a vypudí patogény z tela. Práve keď sa ochladí, je vhodná na to aby ste po nej siahli a začlenili ju do stravy. Čo poviete na teplú cibuľovú polievku? Všetko o jej účinkoch na zdravie sa dozviete v blogu Páliva chuť cibule.

 

Je zelená pŕhlivá a liečivá. Viete o kom hovorím? Je to žihľava tá vám v tomto období dodá nesmierne veľa liečivej energie. Pomôže prečistiť krv a môžete ju nazbierať aj do zásoby.

Ďalšou neodmysliteľnou potravinou jari je špenát. Jeho chuť a farba pripomína jar, sviežosť a chrumkavosť. Čo takto dať si špenát? V blogu vás zaujmú odskúšané recepty z nášho štúdiového varenia. Každý iný ale všetky o špenáte.

Všetky spomínané potraviny dostať bežne kúpiť v obchodoch alebo na farmárskych trhoch. Niektorí z nás majú vypestované už svoje vlastné a iní musia čakať na čerstvosť trochu dlhšie.  Však aprílové počasie je bláznivé a robí si čo chce. Najprv teplo ako v lete a potom také prudké ochladenie, že znova treba vybrať kožuch zo skrine. Bŕŕŕŕ! Čo v takomto prípade? Milí priatelia, vtedy sa treba orientovať podľa sezónnej Qi – to znamená aktuálneho počasia. Teplo sa obliecť a nedovoliť vetru aby doniesol patogén do tela. V strave sa preorientovať len na varené, dusené, pečené či grilované potraviny.  Prečo a ako to správne urobiť, ktoré potraviny vybrať aby zahriali a čo s nimi urobiť, tak toto všetko nájdete v blogu Boj s chladným vetrom

Čo napísať na záver? Na jar je dôležité naštartovať svoj organizmus do nového obdobia. Smutnejšia a vlečúca sa jar …. je pre niekoho depresívna a pre niekoho radostná z očakávania nových kvetov a príchodu novej energie. Prečo je to tak?  Rozdiel je v tom, ako sa cítime sami v sebe. Veľa z nás, ktorí sme zmenili svoj životný štýl a stravu, vidí krásu aj v pochmúrnom a daždivom dni. Energiu čerpáme zo stravy, pozitívneho myslenia a lásky v nás, ktorá nám dáva ten hrejivý pocit šťastia a slniečka. Zelená farba je liečivá a dodá vám veľa energie a úsmev na perách. Nezabudnite všetko prispôsobiť počasiu- sezónnej Qi.

Verím, že jar aj vo vašej kuchyni zavládne a spolu s členmi rodiny doplníte zásoby energie a vitality tak, aby ste leto mohli prežiť v náručí slnka a vody.

Všetko to o čom sme si napísali sa dá naživo vyskúšať na našom štúdiovom varení, ktoré sa bude konať 13. mája v znamení elementu Oheň. Povieme si ako sa stravovať v lete, čo robiť aby sme sa dostali v pohode do plaviek a zhodili tukové opasky, ako využiť kvety v kuchyni, niečo o grilovaní a záhradnej slávnosti. Nezabúdajte, raz vidieť, počuť a ochutnať je dôležitejšie ako len o tom rozprávať.  Krásne dni plné radosti a lásky.

S láskou Soňa

Váš poradca výživy podľa 5 elementov

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.