Podstata rozdielu medzi čínskou a západnou dietetikou

Súčasná moderná strava, ktorú konzumujeme, je z väčšej časti produktom doby po druhej svetovej vojne a výsledkom pokroku v technológiách a doprave.

Až do druhej svetovej vojny neexistovali masovo dostupné možnosti chladenia a nebola tak rozvinutá medzinárodná doprava, aby  umožnila každému kúpiť si v ktoromkoľvek ročnom období dva litre pomarančovej šťavy, alebo mať doma v mrazničke 1 kg zmrzliny či jogurtu.

Navyše, čisto účelová reklama nasadila ľuďom do hlavy veľa mylných predstáv o „zdravom“ stravovaní a o „zdravosti“ potravín. Moderná západná strava, to je len experiment, ktorý už viac menej končí, lebo stále viac ľudí dochádza k záveru, že veľká časť toho, čo považujeme za normálnu stravu, je v skutočnosti nezdravé.

Rovnako ako fajčenie nie je zdraviu prospešné, začíname chápať, že príliš veľa cukru, tuku, olejov a živočíšnych proteínov zdraviu neprospieva a nevedie k dlhovekosti.

Existujú dva základné rozdiely medzi čínskou a západnou dietetikou.

  1. Západná dietetika sa predovšetkým chápe ako diéta, ktorej cieľom je zníženie hmotnosti. Čínska dietetika slúži k uchovanie zdravia a dlhovekosti, slúži ako liečba pri mnohých chorobách, zdravotných problémoch.
  2. Druhý rozdiel je ten, že v západnom ponímaní sa na potraviny pozerá z hľadiska proteínov, vitamínov, stopových prvkov, kalórií, uhľohydrátov, nutričných hodnôt a podielu iných výživových látok.

V čínskej dietetike hodnotíme potraviny z hľadiska ich chutí, energie, pohybu, všeobecných vlastností a účinku na organizmus.

Najdôležitejšie aspekty čínskej dietetiky, pokiaľ ide o hodnotenie potravín sú tieto:

    •  päť chutí potravín
    •  päť energií potravín
    •  smer pohybu potravín
    •  všeobecné vlastnosti a účinky potravín na organizmus

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.