Podbeľ lekársky

Tussilago farfara

Žlto kvitnúcich kvietkov podbeľu si asi všimne každý aj ten, kto sa o kvety vôbec nezaujíma. Je to ďalšia silná rastlinka jari, ktorá si preráža svoju cestu na drsných kamenistých plochách, kde sa nemá za čo, či pod čo schovať. Je to priekopník jari a priekopník ostatných rastlín. Preto sa jeho sila využíva už stáročia na liečenie. O tom by vám vedeli povedať včielky, je pre nich po zime pastvou a je prvou medonosnou kvetinou.  Zber je jednoduchý a odmena v kuchyni bohatá. Svoj latinský názov tussilago si vyslúžil pre svoje liečivé vlastnosti: tussis – kašeľ, ago – vyháňanie.

 

Výskyt:

Rastie často na ílovitých pôdach v blízkosti vody, na rumoviskách, násypoch a v priekopách. Je spoľahlivým ukazovateľom ílovitých a hlinitých pôd. Je prvým kvetom, ktorý zbierame na zimnú zásobu.

Charakteristika:

Podbeľ je trváca bylina, ktorá kvitne ako prvá medzi liečivými rastlinami. Na dlhých dužinatých podzemkov má dva druhy púčikov, kvetné a listové. Z kvetných rastú na jar priame šupinaté stvoly zakončené úborom zlatožltých kvetov. Plody sú páperisté nažky.

Použitie v „Mojej domácej lekárni“:

  • Ochoreniach a zahlienení priedušiek – uvoľňuje hlieny
  • Astme
  • Bronchitíde, laryngitíde, čiernom kašli
  • Na utíšenie suchého a dráždivého kašľa
  • Zápaloch slizníc horných dýchacích ciest
  • Zápalových ochoreniach hrubého čreva

Liečivé účinky listov možno využívať ako obklad:

  • Na zápaly kože
  • Chronické rany
  • Zapálené žily a kĺby
  • Pri reume
  • Pásovom opare

 

Čaj pri kašli a zahlienení

10 g listov a kvetov podbeľa lekárskeho vložte do 0,25 l studenej vody. Krátko nechajte prejsť varom, odstavte a ešte 10 minút nechajte lúhovať. Potom sceďte, oslaďte medom a vypite. Užívajte 3x denne vždy čerstvý.

Čaj na uvoľnenie hlienov

V rovnakom pomere zmiešame všetky bylinky. Z tejto zmesi dáme 2 KL na ¼ l vody a zaparíme. Denne používame 3 šálky tohto čaju, sladeného medom. Čaj pijeme po dúškoch teplý.

Podbeľové kvety a listy, kvety divozela veľkokvetého, pľúcnika lekárskeho, listy skorocelu kopiovitého

Nežiaduce účinky:

Podbeľ by nemali vôbec užívať ľudia alergický na astrovité rastliny, ale tiež tehotné a dojčiace ženy. Pri liečebnej terapii ho možno používať maximálne 4 až 6 týždňov, nie je vhodné prekračovať odporučené dávky.

Ponúkam vám liečivú masku na problematickú uhrovitú a mastnú pleť:

Čerstvo nazberané listy rozdrvte v mažiari na kašu a túto naneste na vyčistenú pokožku tváre. Nechajte pôsobiť 15 až 20 minút. Listy a kvety obsahujú protizápalové látky (sliz, horké glykozidy a triesloviny) a tým liečia problematickú pokožku.

Použitie v kuchyni:

Chuť podbeľu je osobitá. Mne osobne chutí. Okrem kvetov sa dajú jesť aj celé stonky. Stonky môžete na jar pokrájať do ryže a podusiť ich na panvici. Vynikajúco sa hodí v kombinácii s koreňovou zeleninou, zemiakmi alebo kyslou kapustou. Táto rastlina nám ponúkne svoju silu ešte v máji a to v podobe svojich listov. Pre veľký obsah vitamínu C sú listy podbeľu vhodné do šalátov a do polievok.

 

Použitie týchto receptov konzultujte so svojím lekárom. Tvorcovia tohto webu nezodpovedajú za zdravotné problémy alebo ujmy na zdraví, ktoré budú výsledkom nesprávneho výkladu obsahu bez porady s lekárom.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.