Nechtík lekársky

nechtík lekárskyCalendula officinális

 

Známa rastlina povedali by ste. No ak sa pozriete po nej v našich pestovaných záhrad, tak ju veľmi málo nájdete. Ja ju pestujem každý rok čoraz vo väčšom množstve. Malé jemné a krehké kvety nechtíka lákajú svojou farbou a vôňou včely a naše oči. Sú citlivé na počasie a pred búrkou sa rýchlo zatvoria. Je to skrátka geniálna bylinka svojou jednoduchosťou. Patrí medzi jednoročné bylinky a tak si po odkvitnutí treba počkať na jej semená, aby ste sa v ďalšom roku mali z čoho tešiť. Rastlina miluje slnko. Pochádza zo Stredomoria, kde je dnes divo rastúca.

Zbierame kvet nechtíka lekárskeho v čase od 10,00 – 15,00 počas slnečného dňa v období kvitnutia od júla – augusta. Sušíme na slnku alebo v sušiarni pri teplote do 40o C.

 

Výskyt:

Nechtík sa vysieva v čase od apríla až do júna. Rastie ako pestovaná bylinka. Semená buď zbierame alebo narastú zo samovýsevu. Má radšej ľahšie pôdy, ale na ďalšiu starostlivosť je nenáročný. Jediné čo potrebuje je dostatok svetla a pravidelnú zálievku. Bylinky počas rastu musíte pretrhať. Nemá rad presadzovanie. Kvitne asi 10 týždňov po výseve.

 

Charakteristika:

Je to jednoročná bylina s rovnou, rozkonárenou stonkou vysokou okolo 0,50 m. Listy sú veľké, chlpaté, celistvo okrajové a striedavé. Kvety sú žltooranžové úbory rozložené po jednom na vrcholoch stoniek. Okrajové kvety sú jazykovité – obojpohlavné s piatimi tyčinkami. Hovorí sa, že keď má kvety ráno o 7,00 hod. zatvorené bude pršať. Nechtík má široké uplatnenie vo vašej lekárni.

 

Použitie v „Mojej domácej lekárni“:

  • Pomáha pri hojení a urýchľuje epitelizáciu pri vredoch a kožných ranách
  • Má protimikrobiálny, protizápalový účinok
  • Krv prečisťujúca bylinka pôsobí pri infekčnej žltačke
  • Ochorení ústnej dutiny, sliznice
  • Používame ho pri zápaloch a vredoch tráviaceho traktu, gastritíde
  • Ako zmes do čajov na liečenie streptokokových a stafylokokových infekciách
  • Pri popáleninách
  • Vo forme nechtíkových tinktúr, olejov a mastičiek prospieva pokožke
  • Vynikajúci do zmesi na nespavosť
  • Ďalšia z byliniek pre ženy v období klimaktéria

 

Zápar:

1 KL byliny na ¼ l horúcej vody.

 

Ponúkam vám liečivú masť:

4 plné hrste nechtíka ( listy, stonka a kvety) sa nadrobno porežú. 500 g bravčovej masti nesolenej sa rozohreje ako na vyprážanie rezňa. Do horúcej masti sa vloží nakrájaný nechtík, nechá sa vzkypieť, premieša sa a odstaví z plameňa. Prikrytá masť sa nechá cez noc stáť. Na druhý deň sa trošku prihreje a prefiltruje cez ľanové plátno do čistej nádoby.

 

Použitie v kuchyni:

Z nechtíka lekárskeho sa konzumujú okrajové kvety. Lôžko sa neje; je hodne tuhé a aromatické. Okrajové kvetné lístky sú jedny z najvďačnejších kvetinových dekorácií. Sú dostupné, trvanlivé, nádherne vyfarbené, chuťovo neutrálne a zasurova majú svoju vlastnú vôňu. Hodia sa ako ozdoba do akéhokoľvek studeného jedla – šalátov všetkého druhu, listovej zeleniny, zemiakov, strukovín, aspikov. Krásne vyniknú v tortách, na šľahačkách, snehových pusinkách a čokoláde. Hodia sa do kreácií s kuskusom. Najviac vyniknú v jesenných polievkach.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.