Allium ursinum
Možno viete, že medvede po zimnom spánku, tak ako ľudia po dlhej zime tiež potrebujú očistiť krv, žalúdok, črevá a zbaviť sa parazitov. Prvé čo medveď vo svojom kráľovstve vyhľadá je vôňa medvedieho cesnaku. Naši predkovia túto rastlinu nazvali medvedí cesnak na základe pozorovania a používajú ju dodnes pre jej liečivé účinky.
Výskyt:
Táto liečivá bylinka rastie najmä vo vlhkých tienistých lesoch, kde vytvára hustý koberec. Objavíte ju podľa typickej cesnakovej vône. Cesnak medvedí však rastie iba 2 – 3 mesiace, záleží od nadmorskej výšky. Zbierajú sa mladé sýtozelené listy pred rozkvitnutím, nakoľko sú v nich koncentrované šťavy. Cibuľka prežije v zemi do ďalšieho roka, ale podobne ako pri cesnaku kuchynskom, sa dá konzumovať. Mladé listy sa zbierajú v apríli a máji. Teda pred kvitnutím.
Charakteristika:
Vytrvalá bylina vysoká 15 až 30 cm. V zemi má drobné vajcovité až guľaté cibuľky. Nadzemná časť vyrastá z podlhovastej 2 – 6 cm dlhej cibule. Má zvyčajne asi 10 cm dlhé 3 – 5 cm široké listy, podobné konvalinkovým. Trojhranná stonka je zakončená okolíkom bielych kvetov. Celá rastlina prenikavo vonia po cesnaku.
Použitie v „Mojej domácej lekárni“:
Medvedí cesnak má podobné účinky ako cesnak domáci. Drieme v ňom ohromná liečivá sila. Má dezinfekčné účinky na celú dýchaciu aj tráviacu sústavu, znižuje krvný tlak, vyháňa parazitov z tela a vyznačuje sa preventívnymi účinkami na zvyšovanie imunity na jar. Je súčasťou jarných kúr na prečistenie a liečenie chronických kožných ochorení. Listy v suchom stave strácajú svoju schopnosť aj vôňu, preto sa používajú vždy čerstvé. Čerstvé listy sa dajú zachovať nakladané v soli a oleji ako pesto alebo v liehovom nápoji, ktorý sa potom popíja celý rok po 10 kvapkách.
Kontraindikácie:
Medvedí cesnak dráždi žalúdok a vyvoláva nauzeu. Nemal by sa používať pri osobách, ktoré majú nedostatok energie jin a tiež tí, ktorí majú teplo v žalúdku a pľúcach. Tí, ktorí majú suché oči a vidia rozmazane. Je možné ho používať aj na vonkajšie použitie, ale nie dlhodobo.
Použitie v kuchyni:
Medvedí cesnak je výborný do šalátov i cestovín, ako dochucovadlo na mäso či do polievok. Na dusenú zeleninu ako nátierka, proste všade tam, kde potrebujete využiť pálivú chuť. Použiť sa dá ako náhrada špenátu. Šikovné ruky gazdiniek mu uplatnenie nájdu aj v podobe uskladnenia. Môžete ho uskladniť po odtrhnutí vo vlhkej utierke v chladničke 1 týždeň, zamraziť ho, no ja najradšej využívam pesto.
Pesto z medvedieho cesnaku
Medvedí cesnak (poriadna kytica),
1,5 dcl panenského olivového oleja,
Jeden balíček píniových orieškov,
Morská soľ podľa chuti,
Môžete pridať 1 pohár strúhaného parmezánu.
Postup:
Listy medvedieho cesnaku dobre umyte a nechajte vysušiť na utierke. Kým sa listy sušia, na panvici si opražíme píniové orechy a necháme ich vychladnúť. Parmezán postrúhame najemno (môžete ho pridať).
Listy usporiadame do kytice, stonky odrežeme. Nahrubo nakrájané listy dáme do mixéra, pridáme trochu olivového oleja, soľ a prerušovane mixujeme. Postup opakujeme. Pridáme ostatné ingrediencie a vymixujeme na čo najjemnejšiu zmes. Ja mám radšej menšie nádoby na mixovanie, nakoľko môžem vidieť či je všetko dobre prepracované.
Takto vznikne pesto. Zmes preložím do uzatvárateľnej nádoby a uskladňujem v chladničke počas celého roka. Ak potrebujem jemnejšie a menej koncentrované pesto na ozdobenie, tak ho rozriedim v mažiari s olivovým olejom. Použitie je široké. Prikladám dva recepty.
Polievka z medvedieho cesnaku
3 osoby
Ingrediencie:
80g jarnej cibuľky – biela časť, 1 strúčik cesnaku, 2 PL prepusteného masla, 500 ml zeleninového vývaru bez soli, 6 výhonkov bielej špargle, 90 g čerstvého medvedieho cesnaku, 200 ml vody, 50 ml smotany na varenie, 1 PL hladkej ryžovej múky, 40 g opečenej bagety, morská soľ, mleté čierne korenie.
Postup:
Mladú cibuľku nakrájame na kolieska. Na panvici rozohrejeme trochu masla a speníme ju spolu s roztlačeným cesnakom. Pridáme očistenú špargľu pokrájanú na kúsky a všetko orestujeme. Zmes podlejeme teplým zeleninovým vývarom, prikryjeme pokrievkou, privedieme k varu a krátko povaríme. Asi po 10 minútach varenia pridáme pokrájané listy medvedieho cesnaku a krátko povaríme. Uvarenú polievkovú zmes rozmixujeme, prilejeme vodu, trocha smotany a zahustíme múkou. Krátko povaríme nech sa všetko spojí. Polievku dochutíme morskou soľou, čiernym korením. Nalejeme do tanierov, kde máme opečené krutóny z bagety. Povrch ozdobíme zelenou časťou nakrájanej jarnej cibuľky a bylinkami. Môžeme servírovať.
Cestoviny s kozím syrom a medvedím cesnakom
3 osoby
Ingrediencie:
250 g cestovín penne, 50 listov medvedieho cesnaku (alebo pesto 1 KL), 1 malá šalotka, 1 PL píniových orieškov, 1 PL olivového oleja, 50 ml suchého vína, 100 g čerstvého kozieho syra, 50 g kyslej smotany, morská soľ, mleté čierne korenie, trochu hnedého cukru.
Postup:
Cestoviny uvaríme vo vriacej osolenej vode. Scedíme a necháme odkvapkať. Trochu vody z varenia zachytíme do misky. Medzitým očistíme šalotku a pokrájame nadrobno. Cesnakové listy opláchneme, osušíme a nasekáme na jemno. V panvici bez tuku opražíme píniové oriešky do zlatista. V hrnci zohrejeme olej a šalotku podusíme dosklovita. Pridáme víno a 3 PL vody z varenia cestovín. Zvýšime plameň a 2 – 3 minúty prudko povaríme. Stiahneme z plameňa. Vmiešame nasekané cesnakové listy – 1 PL si necháme na ozdobenie. Ručným mixérom všetko rozmixujeme. Vmiešame syr, smotanu a omáčku dochutíme soľou, korením a cukrom. Uvarené cestoviny zmiešame s cesnakovou omáčkou a rozdelíme do tanierov. Posypeme opraženými píniovými orieškami a nasekanými cesnakovými listami. Podávame.