Lavandula angustifolia
Ďalšia voňavá bylinka, bez ktorej si leto nevieme prestaviť. Jej podmanivá vôňa nás sprevádza svetom pokoja a pohodlia. Fialové tóny vyvolávajú najvyššie spektrum pôsobenia na siedmu čakru a spojenie s univerzom. Jednoducho levanduľová.
Názov levanduľa pochádza z talianskeho slova lavare čo znamená umývať sa. Starí Gréci ju s obľubou pridávali do svojich kúpeľov. Blahodarné účinky tejto fialovo modrej rastliny stále viac prekvapovali a tak sa jej použitie rozšírilo aj do domácností, a to najprv do kuchyne, potom do kozmetiky a neskôr aj medicíny. Levanduľa je hlavnou základnou zložkou na výrobu mužských parfumov. Dnešný blog bude bohatý na informácie tak si v pohode sadnite a pustite sa s chuťou do čítania. Ponúknem vám množstvo receptov na využitie voňavej krásky.
Výskyt:
Levanduľa sa u nás v divej forme nenachádza. V menšom množstve sa pestuje v záhradách. Jej domovina je Stredomorie.
Charakteristika:
Levanduľa je poloker s rozkonárenou, štvorhrannou stonkou vysokou do 0,60 m. Listy sú sediace, čiarkovité, protistojné a plstnaté. Kvety majú fialovo – modrú korunu a kalich, ktoré sú tiež plstnaté, príjemne voňajú a majú slabo horkastú chuť. Kalich je rúrkovitý. Plod je štvorsemenná tvrdka s čiernymi, lesklými semenami. Rastlina je medonosná. Kvitne od júla – augusta. Zbierame v čase kvitnutia. Sušíme v tieni alebo sušiarni pri teplote 35o C, potom ju rozdrvíme a preosejeme.
Použitie v Mojej domácej lekárni:
- Kvety levandule majú utišujúci a slabo sedatívny účinok pri závratoch, migréne, nespavosti, neurasténii a nervovom preťažení a hystérii
- Používa sa ako spazmolytický účinok pri rôznych žalúdočných, črevných a obličkových kolikách
- Účinkuje tiež cholagolicky (žlčopudne)
- Vetropudne pri meteorizme, ako aj diureticky
- Olej rozpustený v liehu sa používa na masáže pri reumatických bolestiach a neuralgii
- Vo forme kúpeľov sa používa na liečenie neuróz a kožných ochorení
- Má antibakteriálny účinok
Použitie v kuchyni:
Listy levandule: V malom množstve ich môžeme pridať k pečenému mäsu alebo rybám, prípadne do hubových jedál a šalátov. Tiež ich môžete kombinovať s rozmarínom, bazalkou a cibuľou.
Provensálske korenie: Listy levandule tvoria nedeliteľnú súčasť Provensálskeho korenia.
Čaj z levandule: Levanduľu zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 10 až 15 minút. Potom sceďte a pridajte lyžičku medu. Tento čaj pite večer pred spánkom, jeden krát za dva dni. Upokojuje a navodzuje pocit kľudu, znižuje teplotu, tlmí bolesť a má antibakteriálne účinky.
Ozvláštnite svoje zákusky: Sušené kvety môžete tiež pridať do dózy s trstinovým cukrom a následne ho môžete používať do koláčov, čim ich veľmi ozvláštnite.
Použitie v domácnosti:
Vrecúška sušenej levandule: Sa uplatnia v každom šatníku ako ochrana proti moliam, mravcom a komárom. Okrem toho krásne prevoňajú šatník.
Pranie: Používam ju ako aviváž namiesto chemických. Recept je veľmi jednoduchý. 1 l octu a 100 g levandule na 14 dní na slnečné miesto. Nechať stáť a každý deň pomiešať. Potom scediť a vytlačiť olej. Používam 1 PL do prania. Vaša bielizeň bude mäkká, voňavá a páčka ošetrená. Pre tých, ktorí chcú viacej vône môžete doliať 3 kvapky éterického oleja z vlastnej výroby.
Upratovanie: Pár kvapiek esenciálneho oleja do vedra s vodou urobí malý zázrak. Dezinfekcia a vôňa.
Vôňa a dekorácia: Samostatné kvety levandule vo zväzkoch vedia ozdobiť príbytok, rozvoňať izbu a farebne vyzdvihnúť. Esenciálny olej môžete použiť do difuzéra a takto si rozvoňať byt.
Auto: pár kvapiek nakvapkajte na spodok rohožky do auta. Vyparovanie zabezpečí arómu a dezinfekciu vzduchu.
Použitie na telo a dušu:
Nejdem toho písať veľa lebo by som tu bola do rána tak len v skratke.
Pomocník proti vráskam: jedným z účinkov je prekrvenie a preto sa osvedčila v boji proti vráskam. Pomáha aj na stvrdnuté kožné výrastky (mozole) a tvrdé päty. Na tvár sa používa vo forme vaječného bielka s niekoľkými kvapkami esenciálneho oleja. Nechať pôsobiť 20 minút a potom opláchnuť vodou. Vyskúšajte.
Zápalové ochorenia kože: Levanduľa a jej protizápalové účinky sa využívajú v lekárstve a kozmetike. Na Slovensku jej hovoríme domáce „tea tree“. Môžete ju používať pri kožných poraneniach, infekciach v zriedenom stave na obklady, pri bodnutí hmyzom.
Drobné krvácanie: v akútnom stave môžete priložiť kocku ľadu na ranu a dať jednu kvapku levanduľového oleja.
Relax a príliv energie: Jej vôňa znižuje VKT a frekvenciu srdca.Vankúšik naplnený sušenou levanduľou zabezpečí dobrý spánok. V opačnom prípade ak chcete mať viac energie tak pomôže čaj z nastrúhaného zázvoru, mäty, citrónu a piatich kvetov levandule.
UPOZORNENIE!!! Levanduľa znižuje krvný tlak, preto nie je vhodná pre ľudí z nízkym tlakom, u žien na začiatku tehotenstva. Tie levanduľu využijú potom počas pôrodu na potieranie krížovej oblasti a upokojenie. Nie je vhodná pri epileptických záchvatoch!
Zápar z levandule:
2 PL na 400 ml vriacej vody. Necháme vylúhovať 20minút a scedíme. Užívame 6 x denne po 80 ml 15 minút pred jedlom a 30 minút po jedle.
Levanduľový olej:
- Kvety sušenej alebo čerstvej levandule dáme do pohára.
- Oleja si zohrejeme také množstvo, aké je potrebné na doplnenie pohára s levanduľou.
- Teplým olejom cca 80 o C zalejeme kvety. Prikryjeme kuchynskou fóliou a necháme pôsobiť 1 mesiac.
- Pohár uložíme na chladnom a tmavom mieste.
- Pravidelne každý deň premiešame v smere hodinových ručičiek aby sa uvoľnili éterické oleje.
- Po mesiaci scedíme a vyžmýkame olej z rastliny.
- Používame v domácnosti.
Prajem krásne levanduľové opojenie.