Leto a jeho vplyv na naše telo a dušu

Na to aby sme leto a jeho prejavy pochopili, ponorme sa do jeho charakteristiky.

 

Oheň je symbolom božstva, prerodu a vášnivého vzplanutia. Vo veľa svetových mytológiách oheň zastupuje moc bohov. V cykle piatich elementov zastupuje OHEŇ obdobie vrcholnej činnosti síl. Zatiaľ čo DREVO je spojené s rodením a procesom utvárania sa, OHEŇ naplno oslavuje to, čo je utvorené. Podstatou OHŇA je dosiahnutie maximálneho možného stupňa aktivity. Motor bežiaci na plné obrátky, bežec finišujúci do cieľa, všetky ďalšie javy v bode najvyššej možnej aktivity. V češtine to popisujú ako frázu „byť na vrchole svojich síl“, „plnou parou vpred“, „na plné obrátky“ atď.

cykle ročného obdobia zodpovedá ročnému obdobiu leto. Lupene kvetín sa v lete prudko rozvíjajú a svojou žiarivou a oslňujúcou expanziou žiarivých farieb napĺňajú podstatu OHŇA. Hmyz poletuje kol – dokola, až sa zdá, že vzduch ožil, a motýle sa mihajú sem tam ako plamene. Do tohto všetkého na zem dopadá so svojou spaľujúcou intenzitou svetlo a slnečné lúče. V lete nenájdete nič, čo by bolo skryté, všetko sa vystavuje na obdiv.

dvadsaťštyri hodinovom cykle zastupuje fáza OHŇA dobu plného denného svetla poludnie. Pri stavbe domu zahrňuje moment, v ktorom budova rastie do výšky. V tejto fáze sa všetko hýbe. V prírode sa oheň chová rôzne. Na jednej strane, keď sa vytrhne z pod kontroly, začne sa šíriť po obrovskej ploche, spaľuje vitalitu všetkého, čo sa mu pripletie do cesty, všetko zničí a spáli. Príliš veľa tepla však ničí život.

V TČM sa teplu prisudzujú špecifické účinky na ľudské telo. Zrýchľuje sa pulz a tlkot srdca, spôsobuje začervenanie kože alebo zápaly a vyrážky – žihľavka, akné. Objavujú sa bolesti hlavy, horúčka, začervenanie tváre, typický červený nos, pocit nepriechodnosti hrudníka. Medzi ochorenia tepla radí TČM infekcie, popáleniny, alergie atď. Na druhej strane je OHEŇ prvkom obnovy života.

Energia ohňa – veľký Yang  expanzia.

V lete vstávame skôr, aby sme si dopriať slnečný kúpeľ. Mali by sme sa snažiť udržať si veselú a otvorenú myseľ. V lete je dobré pracovať fyzicky, až tak, že sa spotíme, pretože v tomto období sme plný sily, vrcholu energie a hojnosti. Qi Ohňa smeruje nahor, je to pohyblivá, jasná, pálivá, plamenná a horúca energia. Oheň reprezentuje maximálnu expanziu a aktivitu, vrchol energetickej intenzity. Oheň sa vzťahuje k letu, červenej farbe a ku srdcu. Korešpondujúcim geometrickým tvarom je trojuholník alebo pyramída. Prirodzeným umiestnením Ohňa na oktagone Pa-kua je oblasť slávy. Liečbu Ohňa prevádzajte, ak potrebujeme do života doplniť expanziu a získať väčšie uznanie.

 V TCM je srdce vládcom orgánov sídlom ducha Shen. Zdravie tela a mysle závisí na zdraví srdca. Srdce patrí k prvku oheň. Je vyživované drevom (pečeň) a rodí zem (slezinu a žalúdok). Je potlačované vodou (obličky). Keď je oheň srdca vyčerpaný, napríklad kvôli nedostatku qi pečene, jej výsledkom zlé trávenie, hnačka a nízka úroveň energie v celom tele. Keď obličky prestanú fungovať normálne, je srdce priamo ovplyvnené a výsledok je nespavosť a emocionálne problémy. Ak oheň srdca horí veľkým „plameňom“ smerom hore môže sa v oblasti tváre vyskytnúť začervenenie, bolesť hlavy, bolesti v krku, krvácanie z nosa, krvácanie ďasna, afty v ústach a krvou podliate oči. Nadmerný oheň taví kov, tak poškodzuje pľúca.

V lete je srdce plné, ale obličky sú prázdne ( relatívne prázdne) . V lete je energia  najteplejšia, najviac aktívna a šíri sa zo stredu tela do všetkých strán. Preto energiu nemáme vo vnútri ale na povrchu tela. Ľahko sa podchladíme napríklad pri zjedení zmrzliny alebo vypití ľadového nápoja. Oproti tomu by sme si mali dávať pozor na jedlá zahrievajúce vnútro organizmu ako je grilovanie. Preto by sme mali jesť jedlá ľahké, rýchlo stráviteľné, a vyhýbať sa tučným, ťažkým, ťažko stráviteľným jedlám, ktoré by mohli zhoršiť oheň a horúčavu v našom tele. Miesto toho treba konzumovať viacej ovocia a zeleniny.

V horúce dni môžeme popíjať nápoje, ktoré sú svojou povahou ochladzujúce. Treba sa vyvarovať pitiu príliš studených nápojov s ľadom, ktoré veľmi rýchlo poškodzujú slezinu a žalúdok a tiež obličky. K jedlám, ktoré vyživujú oheň, patrí mandarínka, hlávkový šalát, papája, dyňa, jarná cibuľka a žito. Horké jedlo posilňuje oheň.

Orgány zodpovedajúce elementu OHEŇ sú srdce a tenké črevo, a o tých si podrobne povieme na budúce.

Verím, že sa na začiatok leta pripravíte a využijete všetky informácie na to aby ste tento element mohli prežiť naplno. Tu je sľúbený recept na záver ako malá inšpirácia.

Šalát zo zelenej špargle so sezamom

 

Teším sa na vás na stránkach výživy podľa 5 elementov a na našom štúdiovom varení.

So slniečkom v duši Soňa

Váš poradca na ceste za zdravím.

 

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.