Krehké ľanové semienko

Ľanové semienkoToto semienko si zaslúži stále miesto v našej kuchyni. V dávnych dobách mal ľan mnohoraké využitie.

Slúžil ako potravina, na výrobu plátna i ako výborný liek.

Ľanové semienko opisovať určite nemusím (tento malý hnedý lesklý zázrak v tvare slzičky isto poznáte), zameriam sa skôr na jeho účinky a využitie.

Dnes sú známe jeho účinky pri zvyšovaní činnosti perilstatiky hrubého čreva, odstraňovanie zápchy alebo zastavení hnačky, pri zápale žalúdka a žalúdočných vredov, prevencii a liečbe zvýšeného krvného tlaku, ischemickej choroby srdca, podpora imunity, hygiena hrubého čreva, upokojuje sliznicu žalúdka, lieči žalúdočné vredy, zvonku priložené zastavuje bolesť.

Menej sa toho vie o jeho blahodarnom účinku proti rakovine. Ale aj tu už vedci pokročili, spomeniem výskum nemeckej biochemičky Dr. Johanny Budwigovej, PhD., patriacej medzi významné európske autority v oblasti tukov a výživy. Objavila prírodnú cestu, ako možno ľuďom čo najvhodnejšie dodať esenciálne zložky, nevyhnutne potrebné ako súčasť každodennej stravy.

My však ľanové semienko budeme predovšetkým používať na očistu organizmu a len okrajovo sa zmienim o jeho ďalších zdravotných účinkoch.

Liečivé účinky

Ľanové semienko je potravina s obrovským obsahom biologicky aktívnych látok ako je  vápnik, železo, draslík, zinok, vitamín E, niacín, lignanov, vysoký obsah omega -3 mastných kyselín. Obsahuje 42 % tukov a 28 % vlákniny.  Všetky tieto zložky sú dôležité a spoločne prispievajú k zachovaniu zdravia. Na to aby ste dostali toľkoto zdravia z prírody do svojho organizmu stačí vám 2 – 4 KL mletého semena. Je veľmi dôležité aby ste semienko mali rozomleté. V prípade ak tomu tak nie je prečistí vaše hrubé črevo, ale nevyužijete nič z jeho liečivého obsahu. Ľanový olej lisovaný za studena, vnútorne znižuje cholesterol, tlak krvi, lieči reumatické zápaly, spevňuje nechty a vlasy. Zvonku lieči  popáleniny a má regeneračné účinky na pokožku, je súčasťou mnohých kozmetických prípravkov.

Hrubé črevo Ako to s nami je?

Potrebujeme očistu? Tak ako sa staráme o svoje domovy, byty, či autá, mali by sme sa starať aj o svoj organizmus. Pravidelná údržba vo forme očistnej kúry aspoň dva krát do roka je niečo čo by malo byť samozrejme. Ak chceme mať účinnú očistu organizmu v priebehu dvadsaťjeden dní, tak by sme sa mali na ne pripraviť očistou hrubého čreva a pečene. Pretože ak tieto dva orgány nebudú pripravené na očistu, tak všetko pôjde len pomaly a s vracajúcim sa jojo efektom. Okrem toho čisté hrubé črevo je základom dobrého zdravia a imunity.

Vedci dokázali, že v hrubom čreve dospelého človeka sa bežne nachádza 3 až 5 kilogramov nestrávených a usadených zvyškov potravy!!! Skúste si na váhu dať 5 kg mäsa a dôkladne sa na to pozrite. Toto všetko máme v črevách. Dosť desivá predstava a okrem toho je rakovina hrubého čreva hneď po rakovine pľúc druhou najsmrteľnejšou formou rakoviny. No nejdem strašiť. Len tak pre zaujímavosť v priebehu 70 rokov života prejde cez črevá 100 000 kilogramov jedla a 40 000 litrov tekutín.  Úctyhodný výkon že? Práve preto budeme robiť očistu, aby sme sa vyhli niečomu podobnému.

 

Jednoduchá očista

 

Mám pre vás pripravené dva spôsoby očisty. Pri každom sa čistí pečeň, hrubé črevo a aj obličky. Recepty sú jednoduché a cenovo dostupné. O obidvoch ste počuli a skúsení mali možnosť ich aj praktikovať.

1. Kefírovo ľanové raňajky

Ingrediencie:

Čerstvo mleté ľanové semienka, kefír

Postup:

Prvý týždeň začnite s 1 PL pomletých ľanových semienok primiešaných do 100 ml kefíru.

Druhý týždeň navýšte dávku na 2 PL pomletých ľanových semienok so 100 ml kefíru.

Tretí týždeň ukončite s 3 PL pomletých ľanových semienok zmiešaných so 150 ml kefíru.

Po troch týždňoch raňajok by malo byť vaše črevo čistejšie a zdravšie. Telo vitálnejšie a krajšie. No a milé dámy pre vás skvelá správa. Pleť a vrásky sa vyrovnajú a dopĺňa sa kolagén. Pre tých čo majú radšej radikálnejšie čistenie, tak si môžu dávky zvýšiť a prispôsobiť. Ja osobne mám radšej šetrnejší spôsob. Samozrejme alergici na laktózu tento spôsob nerobia.  Ak by ste to ku koncu očisty už nezvládali, spestrite si ju pridaním javorového alebo ryžového sirupu.

Dôležité!!! Ľanové semienka si nemeľte do zásoby podliehajú oxidácii. Konzumujte len čerstvo pomleté. Veľmi dôležité je piť počas celej kúry dostatočné množstvo tekutín. Žiadna sýtená minerálka, len teplá voda alebo očistné čaje. Môžete kombinovať žihľavu, prasličku roľnú, myší chvostík, bylinky podporujúce vylučovanie a močenie. Toxíny musia odchádzať z tela von a nie sa kumulovať v tele a krvi. Okrem tekutín žiadna káva ani pivo.

Raňajky –  po kefírovo ľanových ranných raňajkách, ktoré vás na 2 hodiny zasýtia si môžete dopriať zdravé raňajky alebo lepšie povedané desiatu vo forme kaší.

Pohyb – nečakajte zázrak okrem toho, že sa očistíte, naštartuje sa vám metabolizmus, znížite hladinu cholesterolu. Aby sa znížila vaša hmotnosť, je veľmi dôležité sa pohybovať. Minimálne 1 hodinu na čerstvom vzduchu a každý týždeň medová detoxikačná masáž.

2. Očistné raňajky

 

Pri tejto polo známej rannej očiste budeme potrebovať viacej ingrediencií. Všetko dostanete kúpiť v obchode so zdravou výživou.

Ingrediencie na pitie: 

1 PL bodliakového oleja v bio kvalite, šťava z jedného  citróna, pohár teplej vody.

 Postup: 

Šťavu z citróna vlejeme do vody. Olej dáme na polievkovú lyžicu a zjeme ho. Zapijeme vodou s citrónom.

Ingrediencie na kašu:

1 PL čierneho sezamu (vopred upraveného viď postup), 1 PL mletých ľanových semienok, 1 PL konopných semienok, 150 – 200 ml vody.

Postup:

Čierny sezam večer namočte. Ráno zlejte vodu cez sitko a vytlačte prebytočnú vodu. Potom dajte sezam na panvicu (nesmie byť veľmi horúca ináč vám sezam zhorkne) a 20 minút opekajte v meditácii. Vysypte na tácku a nechajte vychladnúť. Potom presuňte do neuzatvárateľnej nádoby. Takto máte pripravený čierny sezam na týždenné raňajky alebo aspoň na 3 dni.

Raňajkovú kašu si pripravíte tak, že večer do mažiara dáte 1 PL opraženého čierneho sezamu, 1 PL ľanových semienok, 1 PL konopných semienok všetko jemne potlačíte (alebo jemne pomeliete nahrubo). Potom vysypete do misky a zalejete 200 ml vody. Do rána vznikne hustá kaša. Tú môžete prehriať, nevariť!!!! Vzniknutú kašu skonzumovať. Všetko bez príloh a cukru. Dôkladne prehryzieme a presliníme. Kúru robíme 7 dní.

Po týchto 7 dňoch by ste mali mať vyčistenú pečeň a hrubé črevo.

Verím, že ľanové semienka sa stanú súčasťou vašej očisty a aj každodenného života. Zdieľajte svoje skúsenosti, píšte a pošlite nejaké dobré recepty na ľanové dobrotky. Ako sa pripraviť na jarnú očistu a čo všetko budete potrebovať, tak to sa dozviete na našom štúdiovom varení podľa 5 elementov.

S láskou Soňa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.