Konečne tá pravá jar

Niekoľko dobrých rád a pripomenutie, kde sa nachádzame a aký vplyv má na nás toto obdobie.

Jar je obdobím znovuzrodenia. Pozorujeme prebúdzajúcu sa prírodu a Jangovú energiu, ktorá si derie cestu von. Predstavte si malé semienko, ktoré ležalo celú zimu v pôde a čaká na priaznivé obdobie. Má v sebe ukrytú nesmiernu silu. Sila, ktorá mu za niekoľko mesiacov pomôže vyrásť v statný strom. To je energia Dreva – energia nového Jangu v prírode a v nás. Vďaka nášmu nepriaznivému životnému štýlu sa však väčšina z nás necíti šťastne, plný síl, vitality a nového Jangového elánu do života. Práve naopak jar je spojená vo väčšine prípadov s únavou a napätím. V tomto medziobdobí môžeme nášmu organizmu pomôcť. Najvhodnejšie bude telo postupne prečistiť. Ako na to? Všetko si postupne povieme v nasledujúcich blogoch. Je dôležité, aby ste zostali spolu s nami a sledovali našu stránku.

Veľa ľudí v tomto období pociťuje nepriaznivé účinky zobúdzajúceho sa Jangu v nás. Niektorých páli záha, tečie im riedky vodnatý hlien z nosa, majú bolesti hlavy, bolesti šije a krku.  Alergici reagujú už niekoľko mesiacov skôr na alergény. Iní zase nevedia čo majú robiť s prebytočnou energiou, ktorá ich ženie stále k nejakej aktivite. Zvýšil sa stres a nervozita. Ideálne by sme mali v tomto období byť pružní, ohybní ako zelený bambusový prútik. Všetky nepriaznivé príznaky môžeme jednoducho potlačiť zázračnou tabletkou alebo budeme chytrí a umožníme telu a duši, aby sa na jar ľahko a dobre vyčistilo.

Elementu DREVO vládne pečeň a žlčník. Tie majú na starosti zrak, slzy, šľachy, väzivá a žlč. Pečeň vykonáva veľa funkcií; riadi spriechodňovanie pohybu energie Qi v organizme, stúpanie a uskladňovanie krvi a telesných tekutín, má na starosti čistenie krvi, podporuje trávenie, menštruáciu a má na starosti emócie, duševnú pohodu a náladu človeka. Pokiaľ je pečeň zablokovaná budeme vznetlivý, neprispôsobivý a napätý. Problémy sa prejavujú v kvalite a ostrosti zraku, kvalite nechtov a ich pružnosti. Tento  stav pozorujeme na pokožke okolo koreňa nosa, medzi obočím. Ryhy, šupiny, vyrážky a začervenanie v tejto oblasti hovorí o tom, že pečeň potrebuje vašu pomoc. Žlčník okrem iného ovplyvňuje schopnosť, to čo pečeň naplánovala aj vykonať tak povediac zdvihne vás zo stoličky a ideme na to. Ak je žlčník preťažený, tak sa to prejavuje tlakom okolo brucha a nesprávnym trávením. Nafukovanie, grganie, tlakom na hrudníku. Prejaviť sa môže aj tenisovým lakťom, bolesťami bedrových kĺbov, podráždenosťou a hnevom. Preto ako sa na jar postaráme o svoje orgány DREVA tak nám budú slúžiť po celý rok. Bližšie sa dočítate v Základnej charakteristike Dreva v štúdiovom varení.

Práve element DREVO je ideálnym obdobím na očistenie organizmu, zharmonizovanie tela a prípravu na celý rok. Naše telo má tendenciu samé sa na jar čistiť, pečeň a žlčník uvítajú odľahčenú stravu a diétu. Ak využijeme stúpajúcu energiu elementu všetky očisty v tomto období idú oveľa ľahšie. Ľahšie sa nám detoxikuje, ľahšie sa nám chudne, jednoducho zbavíme sa toxínov vyčistíme nielen telo ale aj hlavu a ducha HUN. Pokiaľ sa chcete dať do poriadku z akéhokoľvek dôvodu, tak sa pridajte k nám. Čaká vás sedemdňová jarná očista s ľahkou hlavou. Budeme sa sedem dní čistiť krok za krokom. Dostanete nákupný zoznam, pripravené krátke videá, informácie, poradenstvo, malé triky a tipy recepty na každý deň. Veď očistiť sa kolektívne ide ľahšie ako sám/sama doma bez podpory. Všetko podrobne v najbližšom období.

Strava v tomto období. Na jar sa odporúča aby sme jedli viacej sladkých než kyslých potravín, aby sme vyživili slezinu, čo vychádza z teórie piatich prvkov. Nemali by sme sa prehrievať, pretože pečeň vládne jari voľnému a ničím nebrzdenému prúdeniu a vychádzaniu qi a krvi. Keď sa prehrejeme, brzdí to voľný tok qi, čím sa môže poškodiť pečeň a vyvolať to, čomu čínsky lekári hovoria syndróm stiesnenosti pečene a stagnácia qi. Strava by mala byť mierne zahrievajúca a zdvíhajúca.

Na jar by sme mali:

  • Prečistiť telo a dodať mu novú energiu na celý rok
  • Odľahčiť orgány Dreva
  • Vyhnúť sa chemickej záťaži
  • Prestať soliť na jeden týždeň
  • Strava by mala byť mierne zahrievajúca a povznášajúca
  • Odstrániť z jedálneho lístka ťažké jedlá, údené výrobky a konzervované potraviny
  • Jesť viacej listovej zeleniny a klíčkov
  • Viacej chodiť do prírody a na čerstvý vzduch
  • Nestresovať sa, zvoľniť pracovné tempo a nasadenie
  • Viacej sa usmievať, radovať a mať sa rád

Verím, že tento list bude pre vás malým povzbudením. Teším sa na vás na stránkach výživy podľa 5 elementov a štúdiovom varení, ktoré sa bude konať 12.5.2018 v Banskej Bystrici. Povieme si ako sa pripraviť na leto. Ako schudnúť do plaviek a zopár užitočných rád pre vašu kuchyňu a životosprávu.

S jarnou energiou Soňa

Váš poradca na ceste za zdravím.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.