Element Zem sa stará o to, aby sme primerane prijímali potravu a starostlivosť, aby sme ju rovnakým spôsobom mohli poskytovať druhým. Stará sa o to, aby sme si vedeli vytvoriť rovnováhu medzi jednotlivými potrebami a svojimi možnosťami vo všetkých aspektoch nášho bytia. Energia Zeme stabilizuje, vyrovnáva a uzemňuje. Pomáha nachádzať stred v sebe a spájať sa s podstatou.
Element Zeme sa vzťahuje k obdobiu zberu, ku farbe žltej a k žalúdku a slezine. Liečbu Zeme preveďte, ak chcete upokojiť svoj život, nachádzať sami seba, cítiť sa pripojení a stabilní. Zem je tvorená pôdou, z ktorej rastú rastliny a všetko živé. Je darom života a výživy na tejto planéte a preto z nej všetci čerpáme. Zodpovedá premene.
Slezina a žalúdok patria k elementu Zem. Zem predstavuje stred medzi elementmi. Je to vyživujúci , harmonizujúci prvok. Funkciou prvku Zeme je transformácia, a preto slezina súvisí s trávením a vstrebávaním jedla a následne skladovaním a rozvádzaním živín do organizmu. Prvku Zem sa darí v teplom a suchom prostredí, ale v chladnom a vlhkom prostredí trpí. Je to vyživujúci, harmonizujúci prvok, ktorý nás sprevádza po celý život. V prípade, že tieto orgány fungujú dobre dokážeme z potravy dobre vyčerpať živiny a energiu a tým získať krv a energiu pre život. Ak je slezina slabá a nemá svoj oheň (Yang) na trávenie, výsledkom je zlá kontrola metabolizmu a nerovnováha v organizme. Vyskytujú sa močopudné problémy a hnačka. V tomto období je slezina a žalúdok veľmi citlivá. Preto pre ňu môžeme veľa urobiť ak jej budeme venovať pozornosť v oblasti výživy pre jej regeneráciu. Ako hovorí čínska medicína, slezina je vládcom štiav. Zodpovedá za výživu a zvlhčovanie svalovej hmoty, tkaniva a rozvádza telesné tekutiny. Pečeň ovplyvňuje napätie svalov a tkaniva, ale slezina ich vyživuje, teda určuje ich silu.
Čo má na starosti slezina
- Pomáha tráviť potravu a čerpať z nej živiny
- Má transformačnú a vzostupnú úlohu
- Je zdrojom krvi a energie
- Riadi tekutiny a vlhkosť v tele
- Drží krv v cievach a žilách, drží orgány na svojom pôvodnom anatomickom mieste
- Pripravuje postnatálny základ človeka a vyživuje maternicu
- Kontroluje a vyživuje svaly (pri zlej funkcii svaly atrofujú, ochabujú a slabnú)
- Slezina je hlavným ochrancom imunity tela
- Hlavným kontrolórom všetkých červených krviniek
- Je nerozlučný spojenec so žlčníkom
Keď slezina nefunguje dobre, objavujú sa tieto problémy
- Studené ruky a nohy
- Menštruačné problémy
- Celulitída
- Padnutie orgánov (maternica, pruh)
- Svetloplachosť
- Brnenie v končatinách
- Emočná precitlivelosť
- Tvorba modrín
- Nutkavá chuť na sladké
- Kašovitá stolica až hnačka
- Riedky hlien v rôznych častiach tela
- Nafukovanie,
- Nechutenstvo s pocitom sýtosti
- Tvorba opuchov
Pri chronickom nedostatku energie v slezine dochádza k celkovému vyčerpaniu organizmu a nevysvetliteľnému smútku. Zastavím sa pri tvorbe opuchov, ktoré sú u polovici populácie v tomto období časté. Slezina premieňa prijaté tekutín na šťavy, ktoré sú telu vlastné ( miešno mozgový mok, kĺbové mazivo, lymfa a iné) a odvádzanie spotrebovaných štiav sú ďalšou dôležitou úlohou sleziny. Podľa toho, koľko konzumujeme mliečnych výrobkov, sa pri nedostatku qi v slezine objavuje väčšie či menšie nahromadenie vody v tele. Nadbytočný prísun mliečnych výrobkov blokuje na jednej strane odvod nečistých štiav z tela a na strane druhej privádza veľa tekutín, čo vedie ku hromadení vody v tele. K týmto problémom sa pripája aj nadváha, ktorá kvôli nadbytku uskladnenej vlhkosti úspešne odoláva diétam. Úbytok váhy s dlhotrvajúcim účinkom však môžeme dosiahnuť, pokiaľ zmeníme skladbu potravín, podporíme qi v slezine, vylučovanie vody z organizmu.
Nedostatok qi v slezine spojené s hromadením vody sa prejaví ako :
- napuchnutá tvár po prebudení
- pocit napätia v rukách a ramenách
- málo sa vyskytujúci pocit smädu
- pocit ťažkých nôh
- lenivosť
- skľúčenosť bez zjavnej príčiny
- nadváha
- hromadenie vody v nohách
- pocit chladu v dolnej časti tela
- úbytok sexuálnej energie, impotencia, neplodnosť
- neschopnosť počať dieťa
Posledné štyri sa spájajú s dlhodobým nahromadením vody v tkanivách, ktoré oslabujú energiu obličiek.
Čo poškodzuje orgány ZEM:
Pokiaľ sa budeme zaoberať stravou, tak tu je zoznam najväčších poškodzovateľov orgánov elementu Zem. Je treba si uvedomiť, že ťažko stráviteľné potraviny naše telo vyčerpávajú. Nestráviteľná strava produkuje vlhkosť v tele (obezitu, tuk, zanesenie ciev, mentálnu ťažkosť) a tá sa po dlhšej dobe mení na hlien.
- V prvej rade je to konzumácia priemyselne spracovaného cukru a všetky produkty z neho vyrobené (kečup, čokoláda, pečivo, limonády, sladkosti ) atď. Bližšie to nájdete v mojom článku Rozprava o cukre
- Potraviny s vysokým obsahom fosfátu (limonáda, cola, šťavy, tavené syry, údeniny, údené mäsá…..
- Priemyselne spracované potraviny (konzervy, polotovary, hotové jedlá ako omáčky, polievky zo sáčku, zmes na pečenie, koreniace zmesi, pečivo, light výrobky, múka, cestoviny atď.)
- Mrazené potraviny
- Potraviny a nápoje z mikrovlnnej rúry
- Nekvalitný olej a tuky
- Ľadové nápoje a zmrzlina
- Nedostatočne varené jedlá
- Nevhodná kombinácia jedla ako je chlieb so syrom a šunkou
- Chemické aditíva v strave
- Strava z rýchleho občerstvenia
- Veľké porcie a časté jedlá, rovnako aj konzumovanie stravy medzi jedlami (trávenie si nemá kedy oddýchnuť a potravu poriadne stráviť)
- Zlé zloženie jedálneho lístka (nadbytok mäsa, mlieka, mliečnych výrobkov, vajec, živočíšnych tukov a pečiva)
- Nadbytok surovej zeleniny ( surová zelenina sa musí dostatočne natráviť, aby telo dostalo z vlákniny živiny do tela a do čriev sa nedostala nerozložená strava, čím sa opäť zaťažuje slezina
- Nedostatočné prežúvanie a preslinenie
Hovoríte si že ste sa našli v niektorých z obrazov? Kým som sa nezaoberala výživou podľa piatich elementov aj ja som mala zlé návyky a moja strava bola nie vždy perfektná. Ale zdravotné problémy ma donútili sa zamyslieť a teraz už viem a som za múdru. Tak dosť bolo záporných informácii, hoci tie nás posúvajú ďalej, lebo hľadáme odpovede. Idem na niečo pozitívne a pridám aj niekoľko receptov. Aby ste sa nedostali do spomínaných zdravotných problémom povieme si niečo ako pomôcť orgánom ZEM.
Sladká chuť harmonizuje
Chuť sladká zodpovedá elementu Zem, a preto tento prvok vyživuje. Pretože najbežnejšia chuť potravín je sladká, je veľa jedál vyživujúcich Zem a slezinu – väčšina zrelého ovocia, orechy, plody mora, mäso, tofu, fazuľky, zemiaky, ryža a samozrejme med. Sladká chuť vedie do všetkých smerov vyživuje a zvlhčuje, pôsobí smerom hore a von. Mierne posilňuje jang. Doplňuje, harmonizuje a vyživuje, zvlášť oslabenú slezinu a žalúdok. Uvoľňuje pečeň, môže pôsobiť potopudne. Sladká chuť tlmí kŕče a bolesti, uvoľňuje a spomaľuje trávenie, môže regulovať energiu qi a krv. Avšak nadbytok sladkého môže v potrave oslabovať chuť. Nadmerný príjem sladkého môže byť príčinou bolestí kostí a vypadávanie vlasov. Sladká chuť je kontraindikovaná, pokiaľ je v tele prítomná nadmerná vlhkosť a pri poruchách svalov. Sladkú chuť má med, lékořice. Ku sladkej sa radí fádna chuť (neutrálna). Pôsobí močopudne, vylučuje vlhkosť. Používa sa pri opuchoch, retenciu moču a chronickej hnačke.
Ako variť v tomto období:
V tomto období sa zberá úroda. Je to prvá prestávka po Yangových fázach, než sa začne smer pohybu meniť na Yin. Zem je stred a strava v tomto období je veľmi pestrá ako v žiadnom inom. Ukladané do organizmu má byť len to najlepšie. Jeme preto ľahké, avšak posilňujúce jedlá, ktoré sú naplnené letným slnkom: čerstvé ovocie a zrelé obilie, prvé jablká, žlté druhy zeleniny udávajú hlavný tón: kukurica, dyňa, jablká, gaštany, fazuľky a hrach. Jedlo by sme mali ochucovať jemnejším korením, napríklad trochou škorice do ryžového nákypu, korenie budeme používať ako v lete, môžeme už pridať trochu zázvoru.
Častejšie varíme vo vode než na oleji, uprednostňujeme varenie nishime ( dlhšie varenie vo vlastnej šťave s minimom vody). Zaraďujeme sladkú úpravu zeleniny do jedálneho lístka.
Pomaly predlžujeme dobu varenia. Večer zaraďujeme husté polievky. V obilninách uprednostňujeme pšeno, polentu. V zelenine dáme prednosť guľatej zelenine hlavne tekvici hokajdo. Pitný režim je stále dôležitý a preto si ho treba strážiť a to hlavne v horúcich dňoch. Do vody pridávame jablčný ocot, citrón, prípadne jablčný džús. Pijeme sladký bancha čaj a podľa chuti a nálady obilninovú kávu.
RECEPTY NA POSILNENIE STREDU
Táto kaša obsahuje všetky látky, ktoré potrebujete k naštartovaniu ranného dňa. Je to brána k následnej konzumácii obilia. Kaša zahreje váš organizmus, vytvorí qi v slezine a žalúdku, posilní krv a stred a vysuší vlhkosť. Na to slúži hlavne proso.
4 porcie
Ingrediencie:
1 hrnček sladkej ryže, 1 hrnček prosa, uvariť podľa návodu na obale, 0,5 l šťavy z červeného hrozna, sušené slivky, ďatle, hrozienka, marhule, kakao (karob), 1 citrón, orientálne korenie na kašu, koriander, štipka soli.
Postup:
- Jeden deň vopred si uvarte potrebné množstvo sladkej ryže a prosa.
- Večer si namočte sušené slivky alebo iné ovocie (marhule, hrozienka sultanky, brusnice, ďatle) v šťave z červeného hrozna.
- Postavte na sporák hrniec a nechajte ho zohriať. Ohrejte v ňom šťavu s ovocím. Trochu okoreňte alebo pridajte trochu koriandra a štipku soli.
- Potom pridajte trochu citrónovej šťavy a nastrúhanej citrónovej kôry.
- Posypte trochu kakaa (náhrada karobový prášok) a celú zmes niekoľko minút povarte.
- Nakoniec pridajte obilie a všetko spolu prehrejte.
Raňajky zo sladkej ryže a jablkami
Tento recept je podľa varenia piatich elementov v kruhu. Jednotlivé písmená znamenajú jednotlivé elementy ; O – oheň, Z – zem, K – kov, V – voda, D – drevo. Treba vyskúšať, je to recept pre tých, čo sú už pokročilí.
O Nahrejeme hrniec,
Z pridáme jednu polievkovú lyžicu amarantu, hrniec prikryjeme pokrievkou a miešame
s jeho obsahom, pokiaľ nezíska bielu farbu.
O Zahrejeme druhý hrniec,
Z pridáme trochu masla, sladkého ovocia, jablká, marhule alebo broskyne, sušené figy,
rozkrájané na malé kúsky, štipku škorice, jednu čajovú lyžičku sezamu, šťavu z červeného
hrozna alebo šťavu z mrkvy.
Z Pridáme sladkú ryžu,
K mletý kardamom,
V malú štipku soli,
D nastrúhame trochu citrónovej kôry.
O Pridáme jednu polievkovú lyžicu červeného vína a celú zmes niekoľko minút podusíme. Nakoniec zmiešame s pripraveným amarantom.
Hovädzia polievka
V Naplníme veľký hrniec vodou,
D pridáme trochu bieleho vína,
O trochu bobkového listu, ligurček,
Z ďalej hovädzie mäso a kosti, zahrejeme a varíme asi 3-6 hodín. Čím dlhšie budeme polievku variť, tým väčší bude jej tepelný účinok a náš zisk qi. Kosti a mäso vyberiem z hrnca. Pokiaľ sa polievka varila len krátko, môžeme mäso použiť i do polievky, ktorá je už hotová.
Z Pridáme nadrobno nakrájanú zeleninu: mrkvu, zeler, stonky brokolice,
K kaleráb, trochu čerstvého zázvoru, sušené listy ligurčeka a lístky kostivalu. Varíme, pokiaľ nie je zelenina mäkká.
V Pridáme trochu sójovej omáčky,
D hrsť petržlenovej vňati,
O asi pol pohára červeného vína,
Z ružičky brokolice, najemno nakrájaný mangold.
K Trochu okoreníme,
V dosolíme,
D dochutíme citrónovou šťavou a ešte niekoľko minút povaríme.
Zeleninová polievka pre vegetariánov
Z Pripravíme si nahrubo nakrájanú zeleninu: kapustu, mrkvu, zeler, a ďalej podľa aktuálneho ročného obdobia: karfiol, hrášok, zelenú fazuľku alebo kel.
K Do hrnca dáme na štvrtky nakrájanej cibule, pór nakrájaný na prúžky, trochu strúhaného zázvoru a ligurček.
V Zalejeme vodou,
D pridáme nadrobno nakrájaný koreň petržlenu,
O ďalej niekoľko bobuliek borievky. Zmes privedieme k varu a varíme 2-3 hodiny. Zo zmesi môžeme prípadne vyrobiť aj pyré.
Z Pridáme ružičky brokolice, nahrubo nakrájané šampiňóny.
K okoreníme a znova varíme niekoľko minút.
K Dochutíme čerstvou pažítkou,
V trochou soli alebo sójovou omáčkou a posypeme petržlenovou vňaťou.
Milí priatelia, myslím, že na úvod by stačilo. Vyskúšajte recepty a na budúce si povieme viacej o žalúdku. Nebudú chýbať ani recepty na posilnenie.
Teším sa na vás a ostávam s pozdravom krásneho neskorého leta. Nezabudnite zdieľať článok a písať čo by vás zaujímalo.
Soňa Milová váš sprievodca po elemente ZEM