Jednodňový jedálny lístok na pôstny deň – farba červená/oranžová

Mrkva je taká zeleninová popoluška. Nenápadná, občas ufúľaná od hliny …., ale keď jej „oblečiete“ ten správny recept, hneď je z nej kráľovná chutnej kuchyne.

Túto zeleninu pozná asi každé dieťa a každý človek. Mrkva je tá najobyčajnejšia a najznámejšia zelenina. Hoci sa javí ako samozrejmá zelenina, má svoju hodnotu a svoju liečivú silu. Odborníci považujú mrkvu za skutočný vitamínový klenot. Vedci dokonca predpokladajú, že svojou reakciou posilňuje ľudské tkanivá v organizme a tie sú následne menej náchylné na rakovinové bujnenie, čiže pravdepodobne vedia zastaviť priebeh rakoviny. Betakarotén však okrem toho chráni srdce a cievy, pôsobí protizápalovo a spomaľuje starnutie organizmu a pokožky. No a práve v období elementu drevo je mrkva dobrým kamarátom pre našu pečeň. Tak čo si dať jeden deň pôstu farebný červeno – oranžový. Vyskúšajte. Prajem dobrú chuť.

 

Raňajky:

Mrkvová pomazánka s celozrnným chlebom a klíčkami

Chryzanténový čaj s kustovnicou čínskou

 

Desiata:

Jablkovo-mrkvová šťava 250 ml s kvapkou bodliakového oleja

8 – 10 namočených mandlí (cez noc)

 

Obed:

Mrkvová polievka s pohánkou

Mrkvový perkelt s ryžou a kvasenou zeleninou

 

Olovrant:

Mrkvová chalva

 

Večera:

Mrkvové karbonátky s chrenom a zeleninou

 

Pre tých, čo by večer už nechceli jesť niečo pečené, tak si môžu obed vymeniť s večerou. Samozrejme počas odľahčujúceho dňa nezabudnite na pitný režim. Chryzanténový čaj je vhodný na toto obdobie.