Egreše – sladkokyslá dobrota

Udomácnili sa v mnohých európskych záhradách tak ako aj v našej. Sú pomerne nenáročné na pestovanie a obľúbené najmä pre svoje guľaté plody vykukajúce z tŕnistej koruny. Majú vysoký podiel ovocného cukru, ktorému sekunduje jemná kyslosť spôsobená obsahom jablkovej, vínnej a citrónovej kyseliny. Máloktoré bobuľové ovocie dokáže osviežiť tak dobre, ako egreše – sladkokyslá dobrota z prednej Azie.

Po egrešoch poškuľovali viacerí pestovatelia, najmä Francúzi. Týmito plodmi boli tak nadšení, že začali šľachtiť početné odrody. Medzi priekopníkov pestovania stromovitých egrešov patria Česi. Toto ovocie má nesmierne veľa názvov a každá krajina má pre ne svoj vlastný.

Prospešný obsah

Pri egrešoch platí pravidlo, že čím sú zrelšie, tým väčší obsah prospešných látok ukrývajú pod šupkou. Toto ovocie sa zvykne často porovnávať i s ríbezľami. I keď je to menej známe, jeho hodnoty sú oveľa vyššie ako v prípade ríbezlí. Obsahujú totiž podstatne viac vitamínu C, ktorý výborne posilňuje imunitu.

 

Stačí si z nich urobiť čaj alebo ich zamraziť a potom urobiť nejaký chutný ovocný pohár. Potom je tu vitamín E, ktorý svedčí našej kráse, vitamín A a viacero zástupcov zo skupiny B. Z minerálov je to vysoký obsah železa, draslíka, horčíku, mangánu, medi a vápnika. Toto všetko pozitívne vplýva na činnosť vnútorných orgánov a cítime sa vďaka nim lepšie. Majú minimum kalórií, takže sú odporúčané aj pri diéte. Konzumáciou egrešov podporujeme trávenie, detoxikáciu organizmu, správnu stavbu kostí, rast vlasov i nechtov. Tak isto posilňujeme zrak, väzivové tkanivá a cievy.

 

Egreše majú predovšetkým močopudné účinky. Pánom sa odporúčajú pri problémoch s prostatou a všeobecne všetkým, ktorí majú problémy s obličkami. Pomáhajú pri odvodňovaní, keď voda tlačí človeku na srdce. Lieči sa prostredníctvom nich aj zápal močových ciest. Potom je tu srdce a celkový kardiovaskulárny systém. Vhodné sú pri vysokom krvnom tlaku, ale aj pri problémoch s kŕčovými žilami. Mozog zbavujú ťažkých kovov a detoxikujú organizmus. Zlepšujú kvalitu väziva. Dokonca pomáhajú ženám pri menštruačných bolestiach. Vďaka vysokému podielu železa sú odporúčané pri anémii. Vtedy by ste ich mali počas obdobia, pokiaľ sa hodnoty neupravia, konzumovať každý deň.

Pozor na cukor

Malým negatívom je, že egreše majú dosť vysoký podiel ovocného cukru. Ten síce nie je taký nepriateľ voči našej postave a môže sa dokonca používať v čase diét na zamaskovanie chuti na sladké, no mali by ste byť obozretné najmä pred preventívnymi vyšetreniami, keď vám lekár bude odoberať krv. Ak by ste zjedli deň alebo dva pred týmto zákrokom väčšie množstvo tohto ovocia, môže vám to veľmi skresliť výsledky a nesprávne to môže signalizovať cukrovku. Tak ako aj hrozno, nemali by ste ich konzumovať v tomto čase. Hladina síce potom rýchlo klesne, ale číslo z výsledkov už nevymažete.

Dobrota v kuchyni

Možností, ako si s egrešmi poradiť v kuchyni, je hneď niekoľko. V prvom rade je vhodné plody pretriediť. Dá to síce prácu ale stojí to zato. Mäkké plody spracujte čo najrýchlejšie, napríklad na šťavu.  Tvrdšie plody fantasticky vyniknú ako ozdoba do koláčov, ovocných dezertov i šalátov (najmä mix rôznych farieb). Ďalšou alternatívou je konzervovanie (kompót, lekvár), alebo zmrazovanie. Z egrešov sa dá vykúzliť aj originálna omáčka, ktorú možno dochutiť. Padáva sa k teplým alebo studeným jedlám.

Recepty:

Letné egrešové pokušenie

Ingrediencie:

300g hladkej múky, 150 g masla, 100 g práškového cukru, 2 vajcia, 1 citrón, múku na vysypanie plechu, zopár egrešov na ozdobu

Na plnku:

200 g egrešov, 100 g cukru, 100 ml smotany na šľahanie, 3 vajcia

Postup:

  1. Múku s cukrom preosejte, zmiešajte s maslom, vajcami a nastrúhanou kôrou z jedného citróna. Vypracujte hladké cesto.
  2. Cesto zakryte potravinovou fóliou a preložte na 1 hodinu do chladničky.
  3. Po hodine cesto rozvaľkáme, vložíme do vymasteného a vysypaného pekáča, poprepichujeme vidličkou a v zohriatej rúre predpečieme.
  4. Plnku pripravíme tak, že do väčšieho hrnca dáme egreše a zmiešame ich s cukrom. Po krátkom varení ich rozmixujeme a precedíme cez sitko.
  5. K vychladnutej zmesi pridáme vajcia vyšľahané so smotanou a hotovým krémom kremom zalejeme predpečený korpus. Ozdobíme odloženými kúskami celých egrešov a dáme dopiecť.
  6. Letné egrešové pokušenie podávame so šľahačkou.

 

Egrešové cupcakes so snehom

 

Ingrediencie:

Hladká múka, 250g,  hnedý cukor 60 g, vanilkový lusk 1 ks, prášok do pečiva ½, 2 ks vajcia, 200g biely jogurt, 85 g rozpusteného masla, 2 ks zrelé banány, 1,5 hrnčeka egrešov. Sneh: 2 ks vaječného bielka, štipka soli.

Postup:

  1. Banány olúpeme a rozmixujeme na pyré.
  2. V miske vyšľaháme vajíčka, pridáme banánové pyré, jogurt a rozpustené maslo.
  3. V druhej miske zmiešame múku, kypriaci prášok do pečiva, kryštálový cukor a vanilkový lusk.
  4. Sypkú zmes vmiešame do tekutej a vymiešame hladké cesto.
  5. Cestom do 2/3 maximálne naplníme košíčky na muffiny.
  6. Na vrch uložíme očistené egreše, cupcakes vložíme do vyhriatej rúry a pečieme cca 20 minút.
  7. Medzitým si vyšľaháme tuhý sneh z bielkov s troškou práškového cukru na osladenie. Horúce cupcakes vyberieme z rúry, navrch uložíme sneh a vložíme ich na cca 8 minút ešte zapiecť, ale teplotu stiahneme na polovicu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.