Desatoro zimy

Pripomeňme si toto obdobie iba stručne. Voda je symbolom života a smrti. Je lonom, z ktorého vychádza všetko živé a život sám a zároveň priepasťou bez dna, kde sa potom navracia. Voda je zdrojom života a rodenia.

Prvok VODA zodpovedá ročnému obdobiu zimy. V zime vládne noc, temnota a chlad. Chlad má jinovú povahu sťahuje, spomaľuje a obmedzuje hmotu aj pohyb. Chlad prináša nehybnosť, ticho a odpočinok organizmu, ktorý by inak sám od seba vyhorel. Chlad kontroluje teplo a upokojuje vytrvalú aktivitu. V tele pôsobí chlad podobne ako v prírode. Umožňuje obnovu organizmu jeho nápravu, spomaľuje pohyb a dodáva bunkám príležitosť znovuzrodenia.

V Su – Wen sa píše: „Keď v zime budeš podliehať neprimeraným impulzom, budeš viesť búrlivý život s emóciami ako je hnev či rozčuľovanie, tvoja myseľ si neoddýchne a jangová qi sa stratí na povrchu.“

 

Tak teda milí priatelia niekedy je menej darčekov viac a láska, s ktorou dávate aj ten najmenší darček je oveľa viac ako hmotný statok.

  1. Prvou zásadou, ktorú treba v chladných mesiacoch dodržiavať je ochrana pred chladom. V týchto mesiacoch si treba chrániť svoju Jangovú energiu a posilňovať vnútorné teplo. Základom je vhodná vyvážená strava s dostatkom tepla o oddychu.
  1. Teplo si môžete chrániť oblečením ale hlavne zvnútra. V tomto období expanzívna energia oddychuje a regeneruje sa. Z tohto dôvodu treba vytvárať na povrchu energetické brnenie. Odev a teplo vo vnútri.
  1. Varte si zázvorový čaj a verte, že tie naozajstné liečivé účinky sa nevyparia. Číňania vypozorovali, že varený zázvor má lepšie účinky ako ten čerstvý, navzdory tomu, že tento proces ničí niektoré vitamíny. Ideálna je zázvorová voda zo siedmich plátkov. Bez medu a citrónu.
  1. Zabudnite na citrón a citrusové plody!!! Citrusové plody sú ochladzujúce a kyslá chuť je adstrigéntna a sťahujúca smerom dole. V prípade choroby chcete chlad dostať na povrch a citrón vám ju zanesie dole. Napríklad po odznení hlavnej príčiny choroby kašľa či soplíka si myslíme, že na nás vliezlo znova niečo nové, čo by sme mali liečiť inak. Opak je pravdou, je to tá istá choroba, ale my sme ju nezvládli.
  1. Základom všetkého sú teplé raňajky. Viac než nadmerný vitamínový doping v tabletkách by sme sa v zime mali zamerať na vytváranie vnútorného tepla. Základom sú teplé raňajky vo forme vývarov a kaší, v priebehu dňa ľahko korenené jedlá.
  1. Nezabúdajte na exotické korenie. V nápojoch a hlavne v kompótoch je lepšie ako vo varenom víne. Práve v tomto období konzumujte perníky. Pozor! Škorica zvyšuje krvný tlak. Najväčším darom imuno – stimulačným pre organizmus však nie je kôra ale vetvičky škorice, ktoré môžete zohnať vo forme liečiva.
  1. Čerstvé ovocie a zelenina, ktorá je v obchodných reťazcoch tiež nie je vhodná na priame konzumovanie. Ak áno, tak len výnimočne. Čerstvé ovocie a zelenina ochladzujú organizmus a my sa tomu chceme vyhnúť. To je to, čo nepotrebujeme. Spôsobujú, že sa naše cievy neprekrvujú a takto nedávajú priechod imunite, keď potrebujeme vyraziť do boja.
  1. Nepotlačujte potenie. Keď sa telo potí – znamená to, že sa uzdravuje – vytláča energiu zanesenú škodlivinami (baktérie či vírusy) na povrch kože a stadiaľ z organizmu von. Pokiaľ tento proces potlačíme, aby nám neprekážal v aktívnom živote, koledujeme si o nepríjemné následky v podobe veľkých bronchitíd alebo nádchy.
  1. Chráňte si ruky. V zime sa baktérie a vírusy dostávajú do tela cez pokožku. Stačí teda malá prechádzka bez teplých ponožiek a rukavíc a máme postarané o nevítanú návštevu.
  1. Schlaďte svoju myseľ. Tak ako som písala na začiatku článku je veľmi dôležité zostať v pokoji, bez stresu, ponáhľania, zháňania a úzkosti. Emočné vypätie prehrieva náš systém a keď do takéhoto terénu vtrhne chlad, exploduje choroba aj pri seba menšom impulze oveľa silnejšie.

A na záver doprajte si viacej oddychu. Prácu za vás aj tak nikto neurobí ale uchováte si zdravie, vitalitu a úsmev na perách. V zime celá príroda spí a aj my by sme v aktivitách mali poľaviť. Ťažko toto asi vysvetlíte svojmu zamestnávateľovi, ale pokiaľ to čo i len trochu ide, odložte náročné povinnosti na jar. Vtedy využijete stúpajúcu novú a rýchlu energiu JANG – DREVA.

Prajem vám krásne sviatky plné lásky, pohody a pokoja v rodinnom kruhu.

S láskou Soňa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.