Cyklická luna a jej tajomstvá

Celé tajomstvo poznávania prírody spočíva v tom, že sa naučíme, ako na ňu pozerať. GEORGE SANDOVÁ

 

Striedanie dňa a noci, leta a zimy, cykly Slnka. Mesiaca a planét, to všetko určuje ročný kolobeh. Človek, ktorý žije v súlade s týmito cyklami, sa ľahko stáva platným členom spoločnosti a žije v súlade sám so sebou i so svojím okolím.

 

Mesiac mení každý deň svoju tvár. Stačí ísť večer von v tichu si sadnúť a zapozerať sa na nočnú oblohu. Ja mám na terase lehátko. Pohodlne si ľahnem a moje oči a duša sa prenesú niekde ďaleko do nočnej oblohy. Spoločnosť mi robí Mesiac a jeho hviezdy. Je to také malé dobrodružstvo. Pozorovanie a vnímanie. Takto nejako som sa dostala k astrológii a s nimi k spojeniu s rastlinami. Niekedy mesiac môžete rozoznať aj cez deň ako bielu siluetu na modrom nebi. Mesiac od nepamäti ovplyvňuje rytmus života na planéte Zem. Všetka voda a život sa riadi podľa jeho taktovky. Určite každý z vás bol pri mori. Jeho odliv a príliv súvisí s mesiacom. Ale aj voda v našom tele, či menštruačný cyklus žien súvisí s mesiacom. Mesiac ovplyvňuje pocity, vnímanie zdravotného stavu a výkyvy nálady.

Trocha teórie o Mesiaci

Mesiac je druhým najnápadnejším telesom našej oblohy. Pohybuje sa z východu na západ rovnako ako Slnko, hviezdy a planéty – čo je spôsobené otáčaním Zeme opačným smerom – ale medzi hviezdami sa súčasne presúva na východ. To preto, že rovnakým smerom obieha okolo Zeme, a síce rýchlosťou jeden kilometer za sekundu. Každú noc ho preto uvidíme medzi inými hviezdami. Preto bude vychádzať a zapadať o niečo neskôr než predchádzajúce noci. Mesiac mení svoju podobu. Zakaždým si oblieka iné šaty. Odborne nazývanú fáza, pretože je osvetlený Slnkom z trochu iného smeru. Od úzkeho kosáčika viditeľného za súmraku na západe dorastá večer do prvej štvrti, keď nadobúda  podobu D ako polmesiac. Týždeň potom dorastie do splnu, keď je oproti Slnku a je viditeľný celú noc. Potom ubúda „cúva“, týždeň po splne sa zúži do poslednej štvrti v podobe zrkadlovo prevráteného D a viditeľný je ráno. Nakoniec ako úzky kosáčik podoby C mizne v žiari svitania a mení sa do neviditeľného novu. Doba od novu do ďalšieho novu sa nazýva synodický mesiac a trvá 29 dní 12 hodín 44 minút. Pri svojom putovaní oblohou sa Mesiac stretáva s hviezdami a planétami a vytvára tak s nimi zaujímavé zoskupenia. Voľným okom môžeme na Mesiaci pozorovať rôzne útvary. Svetlejšie škvrny sú krátery, tmavším škvrnám hovoríme moria.

Zaujímavosti o Mesiaci

 • Pomer Mesiaca a Zeme je 1 : 18
 • Pomer objeme Mesiaca a Zeme je 1 : 50
 • Rovníkový priemer Mesiaca je 3 476 kilometrov
 • Priemerná vzdialenosť od Zeme je 38 4400 kilometrov
 • Pohybuje sa 1 kilometer za sekundu, tj. 60 kilometrov za minútu, 3 600 kilometrov za hodinu (presnejšie 3681)
 • Okolo svojej osi sa otočí zhruba za 28 dní, to znamená, že deň na Mesiaci trvá 14 pozemských dní a rovnako tak dlho noc
 • V noci klesá teplota až na mínus 170 stupňov Celzia
 • Cez deň stúpa na plus 135 stupňov Celzia
 • Nemá atmosféru ani magnetické pole
 • Vznikol zo zvyškov po zrážke Zeme s inou planétou
 • Jeho vek sa odhaduje na 4,6 miliardy rokov s chybou 20 miliónov
 • Každý rok sa vzdiaľuje od Zeme o niekoľko centimetrov, v súčasnej dobe o 5 cm
 • Doba putovania zverokruhom je (tropický) 27 dní 7 hodín 43 minút
 • Doba medzi dvoma splnmi (synodický) 29 dní 12 hodín 44 minút
 • Doba od prízemia k prízemiu (anomalický) 27 dní 13 hodín 19 minút
 • Doba od uzla k uzlu (drakonický) 27 dní 5 hodín 5 minút

Tohto roku nás ešte čakajú tri zatmenia Mesiaca. Skúste si nájsť čas a pozrieť si nočnú oblohu s jej magickým predstavením. Nadýchnite sa sily hviezd a luny. Tej, ktorá nám udáva rytmus a hudbu sfér. 5. júna 2020 je polotieňové zatmenie. Nastáva síce nad našim obzorom, ale Mesiac sa ponorí do polotieňa najviac len z polovici, o 20 h 25 min, takže jeho zatmenie vôbec nevidno. No na energetickej úrovni ho cítite.  5. júla a 30. novembra sú tiež polotieňové zatmenia. Najviac prebiehajú v čase, keď je Mesiac u nás pod obzorom.

Mesačný cyklus

Rozdelenie času na štyri týždne po siedmich dňoch je odvodené od rytmu Mesiaca. Lunárny mesiac sa začína a končí novom a trvá 29,5 dňa. Oddávna sa „nový“ mesiac používal  za vhodnú príležitosť začať niečo nové. V nasledujúcich dvoch necelých týždňoch, počas ktorých Mesiac pribúda, môže niečo rovnako rásť a nadobúdať konkrétnejší tvar. V tomto čase sa bude nová energia a môžu sa ďalej rozvíjať plány. Dva týždne po nove nastáva spln. To, čo sa začalo v nove, teraz môže priniesť plody. Spln vždy býva (a dosiaľ je) tiež príležitosťou na oslavy. V nadchádzajúcom období ubúdajúceho Mesiaca je aj energie čím ďalej, tým menej a prečisťuje sa. Zdokonaľujú sa a dokončujú projekty, zhodnocujú sa skúsenosti. Keď príde nov, môže sa začať opäť niečo nové. Mesiac zotrváva v jednom znamení zverokruhu priemerne dva a pol dňa, a tak pomerne presne naznačuje, čo je práve na Zemi v ohnisku záujmu. Ako náhle sa naladíme na cyklus Mesiaca, uvedieme svoje vnútorné hodiny opäť do súladu s rytmami okolitej prírody. Práve tento cyklus nám môže pomôcť v práci s rastlinami, v záhrade ale aj pri zbere byliniek. Rôzne mesačné kalendáre vám pomôžu zo začiatku na to ako sa orientovať a čo robiť.

Ako sa prepojiť s Mesiacom

Spomínala som, že Mesiac ovplyvňuje v našom tele vodu a krv. Voda symbolizuje podvedomie, všetko ukryté, neviditeľné. Mesiac je spojený s tajomstvami, v našich hlbokých prežívaniach v našom vnútornom svete. Spája nás s našou intuíciou a vnútorným hlasom ducha. Pôsobí na naše emócie. Je spojený s nocou, snami a oddychom. Energia je jemná, krásna a ženská.

Prečo sa zaoberať Mesiacom

Na túto otázku by vám asi veľmi odborne povedali pestovatelia a záhradkári. Pre nich je Mesiac veľmi dôležitý nielen pri údržbe a sadení ale aj kedy nepracovať a kedy na čom pracovať. No je okolo toho taká malá veda. Sama sadím a okopávam podľa fáz mesiaca a verte neverte funguje to skvelo. Mesačnú fázu využívam aj na zber byliniek podľa jednotlivých znemení zverokruhu. Tak isto na spagyrické spracovanie byliniek, plodov, korienkov atď. Okrem toho ovplyvňuje menštruačný cyklus sú o tom napísané krásne publikácie a každá žena aj tá, ktorá už nemenštruuje by mala vedieť a využívať cykličnosť Mesiaca. Nie nič krajšie milí žienky ako keď ráno vstanete a rozhodnete sa, že dnes ste vo fáze milenky J.  Tým, že mesiac prechádza znameniami zverokruhu otvára postupne všetky témy v našom živote.

Správne načasovanie

Dbajte na správne načasovanie, pretože to je vždy najdôležitejším činiteľom medzi všetkými. HESIODOS 

Asi sa pozastavujete nad tým, prečo sa v súvislosti s bylinkami toľko sústreďujem na správne načasovanie. Je to z toho dôvodu, že vhodná doba hrá podstatnú úlohu pri akomkoľvek práci. Je  potrebné vziať do úvahy  pôsobenie Mesiaca a jej čarovných fáz. Na náš život má zo všetkých nebeských telies zďaleka najväčší vplyv práve Mesiac. Jednou z najjednoduchších možností, ako posilniť prianie, túžbu, zdravie, lásku, kúzla, je čarovať v súlade s fázami Mesiaca. Súznenie s nimi zaručí, že Vaše priania budú mať práve taký účinok, aký si prajete.

V priebehu rokov som si rozdelila lunárne fázy do piatich častí: nov, dorastanie, spln, ubúdanie a obdobie temného, neviditeľného Mesiaca.Každá z týchto fáz praje inému druhu kúziel; ako náhle pochopíte základné vzťahy, budete môcť využívať samotné pôsobenie Luny alebo jej silu skombinovať s vplyvom jednotlivých dní – výsledkom bude silné, nepremožiteľné kúzlo.

Spln

Keď Mesiac dôjde do polovice obehu okolo Zeme, stojí priamo oproti Slnku, ktoré osvetľuje jeho k Zemi privrátenú stranu, na oblohe ho vidno ako svietiaci kotúč. Morský príliv a odliv je najvyšší. Spln sa objavuje na východe, rovnako ako Slnko. Spln symbolizuje naplnenie, celistvosť a kreativitu. Na Zemi pôsobí na jednej strane príťažlivosť Mesiaca a na druhej strane Slnka. Tejto protichodnej sile pripisujeme nepokoj, nespavosť a bolesti hlavy. Príroda dosahuje vrchol svojej absorbčnej schopnosti. Bylinky nazbierané počas splnu majú silnejší účinok. Toto silné obdobie je vhodné aj na prácu s bylinkami.

Ubúdanie – cúvanie

Toto obdobie začína deň po splne, s postupným prechodom od tretej štvrtiny fázy Mesiaca do jeho štvrtiny poslednej. Je to ako výdych – ako odliv. Energia sa uvoľňuje a odovzdáva, je čas na diétne a očistné kúry. Organizmus má väčšiu schopnosť sa všetkého zbavovať. Dôležitý je primeraný pohyb a dostatočný spánok. Miazga a šťavy rastlín klesajú nadol, sadíme všetko, čo rodí pod zemou. Zem polievame a hnojíme dobre prijíma vodu. Mesiac sa objavuje nad východným obzorom každý večer o niečo pozdejšie a vypadá akoby bol naklonený. S každým ďalším večerom pravá strana Mesiaca trochu ustupuje. Rituály, ktoré sa robia v tejto lunárnej fáze, Vám pomôžu potlačiť nepríjemné energie a odstrániť negatívne situácie. Je to správna chvíľa pre to, aby ste sa zbavili nežiaducich síl a negatívnych vplyvov. Je to presne to obdobie, kedy môžete zamerať mágiu na útlm a odstránenie problémov (tak, ako ubúda Mesiac, budú miznúť aj Vaše problémy). V tejto fáze sa zamerajte na odohnanie chorôb a únavy alebo strachu či úzkosti. Je to také to správne obdobie na očistenie vlastnej osobnosti a vypudenie všetkých negatívnych vplyvov z Vášho života i z Vášho domova.

Nov

Pri Nove sa dostáva Mesiac z pohľadu zo Zeme pred Slnko. Nevidíme ho, pretože Slnko osvetľuje jeho odvrátenú stranu. Obe planéty v rovnakom znamení zverokruhu spoločnou silou pôsobia na Zem. Morský príliv a odliv je najvyšší.  Nov symbolizuje stále obnovovanie, začiatok i koniec. Je to čas na obnovu, naberanie novej sily, čas na zmenu. Organizmus sa zbavuje škodlivých látok, pôst je účinnejší než inokedy. Po zrezaní sa choré rastliny zotavia a zregenerujú. Táto fáza začína posledným dňom úplne tmavého, neviditeľného Mesiaca. Ďalší večer, ak budete pozorní, môžete uvidieť veľmi tenký kosáčik nízko nad západným obzorom. Čarovanie v období novu podporuje nové začiatky, zrodenie, rast a svieže zmeny. Používa sa rituál na zbavenie bradavíc.

Dorastanie

To je ako nádych – ako príliv. Energia sa prijíma a ukladá, je čas na spevnenie a posilnenie. Organizmus má väčšiu regeneračnú schopnosť. Čo telu dodáme to lepšie využije na načerpanie nových síl. Táto fáza predstavuje obdobie prvej až druhej štvrte Mesiaca. S každým ďalším večerom si všimnete, že Mesiac po súmraku stúpa nad západným obzorom stále vyššie a vyššie. S tým, ako sa posúva do druhej štvrtiny, je viditeľný na východe už hodinu pred západom Slnka. Obvykle je vhodné vo fázy dorastania Mesiaca robiť rituály zamerané na rast a povzbudenie pozitívnych pocitov a podporu cieľov, ktoré ste si vytýčili. Niektoré z týchto zámerov môžu zahŕňať plodnosť, tvorivú činnosť, zdravie, prosperitu, šťastie i lásku.

Tak čo ako ste na tom vy s fázami Mesiaca? Využívate jeho magickú silu? Viete kedy strihať nechty, upraviť si vlasy, zostrih či farba? Viete kedy je vhodná masáž, pranie či maľovanie bytu. Na toto všetko vám odpovie Mesiac a jeho fázy. Tak milí priatelia čarujte a žite aj v súlade s Mesiacom.

Prajem krásny letný slnovrat v znamení tajomnej Jánskej noci a ohňov. Zo živlov sa dostáva na rad voda.

S láskou Soňa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.