Čo tento týždeň vynecháme a ako to nahradíme

Srdečne vás vítam v prípravnom týždni „Sedemdňovej výzvy s ľahkou hlavou“!

Najprv si treba povedať, ako to celé bude prebiehať. Čo nebudeme jesť a piť, na čo si dáme pozor a ako sa stravovať mimo vlastnej kuchyne. Pokiaľ ste pozorne čítali naše vstupné informácie, tak v prípravnom týždni vynecháme všetku soľ. Tá sa nachádza v každom jedle a dokonca solíme nad mieru. Preto prípravný týždeň bude zameraný na zníženie príjmu množstva soli kuchynskej a hlavne potravín a stravy, ktorá obsahuje veľké množstvo soli. V tomto týždni vylúčte aj všetky mäsové výrobky ako sú konzervy, údeniny, paštéty, pomazánky. Sú to potraviny s veľkým obsahom soli a ešte väčším obsahom konzervačných látok.

No vidím tie pohľady a krútenie hlavou. Ale verte, že toto je to najľahšie, čo môžete urobiť na začiatok. Aspoň sa naučíte si pripraviť množstvo jedla aj bez soli. Vaše chuťové poháriky sa po týždni preberú a budete rozoznávať chute, na ktoré ste už dávno zabudli. Tak, poďme do toho !!!

Vynecháme konzervy, nátierky a solené potraviny, polotovary

Tento týždeň obmedzujeme soľ. Najväčšie množstvo sa nachádza v polotovaroch, konzervách a údeninách. Všetky priemyselne spracovávané potraviny obsahujú nejaké „éčka“ predlžujúce trvanlivosť potravín. Chuť soli zamedzuje jej výraznému rozlíšeniu pôvodnej chuti. Preto čítajte pozorne etiketu na obaloch potravín a pozrite sa koľko soli obsahuje vaša kupovaná potravina. Ak ho nepoznáte a nemá vyznačené množstvo soli, tak ho nekupujte. Nahraďte svoj polotovar kvalitnou čerstvou potravinou alebo domácou zaváraninou. Telo potrebuje odľahčiť a vyčistiť prebytok soli v krvi a svaloch. Po celú dobu sa budeme vyhýbať nadmernému soleniu a polotovarom a konzervám.

Potraviny ako je biela múka a cukor, tento týždeň vyradíme tiež alebo obmedzíme na minimum. Vajcia a mliečne výrobky si tento týždeň môžete zatiaľ ponechať. Doporučujem však začať úplne obmedziť mäso mäsové výrobky. To isté platí o slanine, bravčovej masti, klobáse, údených syroch. Začnite  nahrádzať mliečne výrobky kravského pôvodu. Začnite si robiť prehľad v celozrnnom pečive a študovať zloženie výrobkov.

Je soľ aj v nápojoch?

Na túto otázku som už raz odpovedala. Pozrite sa na obsah soli v sýtených nápojoch. To je ďalší zdroj nechcenej soli v našom organizme. Tento týždeň vynecháme aj všetky sýtené nápoje ako sú ochutené limonády, toniky, šťavy, Budiš, Fatra, ale aj krabicové balenia džúsov a nápojov. Alkohol vynecháme tiež, hoci neobsahuje soľ, ale zaťažuje pečeň, preto bude po celú dobu tabu.

Ako sa stravovať mimo svojej kuchyne

Túto otázku som riešila tiež. Nájsť dobrú vegetariánsku reštauráciu alebo dokonca makrobiotickú v každom meste je veľmi ťažké. Preto si budete musieť desiaty poprípade obedy vziať zo sebou. Poskytnem vám aj návod, ako si môžete obed urobiť v kancelárii za pomoci malého množstva náradia a pritom splniť 100 % tanier. Je nesmierne dôležité si začať plánovať svoj jedálny lístok na celý týždeň a večer si čo najviac vecí pripraviť so sebou. Tu využijete dózy a iné drobné náčinie v kuchyni. Verím, že sa vám podarí nájsť spriaznenú dušu v kancelárii, a tak sa budete môcť striedať v nosení termosiek a dóz. Môžete sa striedať alebo rozdeliť povinnosti a doplňovať sa navzájom. Ja som to tak navrhla mojej kolegyni a bola to veru poriadna zábava. Dokonca sa nám nechcelo s tým prestať. My sme chudli a ostatné sa na nás dívali spoza okuliarov a fučali na stoličkách. Samozrejme, ak nemáte vybavenie, tak nastal čas zainvestovať do kvalitných obedárov a termosiek. Značku nechám na vás. Zo začiatku, ak sa vám v prvom týždni podarí aspoň napariť čerstvú zeleninu k vášmu obedu je to prvý krok k očiste. Niekedy stačí na raňajky hustá polieka,  ktorú zohrejete a môžete spokojne vykročiť do práce. Mala by obsahovať zeleninu, obilovinu a strukovinu.  Desiata – sezónne ovocie a večer si jedlo uvaríte doma. Takto by sa dalo prečkať niekoľko dní. Ale základom je jesť minimálne trikrát denne. V tomto období dobre poslúžia aj ryžové rolky s dusenou zeleninou, môže byť aj čerstvá. K tomu pickles a aj na suchej strave sa to dá.

Reštaurácie

Varenie doma má výhodu. Viete, čo varíte, z čoho varíte, ako varíte.  V reštaurácii neviete, ako to uvarili a hlavne neviete z čoho to uvarili, čo použili. Môžete len dôverovať. Overte si dopredu na jedálnom lístku alebo u čašníka, či sú ochotní vám pripraviť jedlo bez mäsa, múky a mliečnych výrobkov. Jedlo by nemalo byť pripravené na masti a masle. Vývary by nemali byť z masoxu a nemali by obsahovať masový vývar. Ak nie, tak hľadajte ďalej. Viem, že máte len 30 minútovú prestávku, a tak si treba túto previerku urobiť v prípravnom týždni, aby ste mali pohodlie a čas na konzumáciu zdravého jedla. Verím, že nájdete tú svoju vytúženú. No, a ak budete spokojní, dajte mi vedieť, nech chvála letí svetom a dobrí ľudia nech sú známi.

Jednu kapitolu by som mohla venovať aj jedálnemu lístku. Často sa vám bude zdať, že si nemáte z čoho vybrať. Najlepšie je poskladať si vlastný obed. Overte to u čašníka, aby ste neplatili veľa. Obilovina – ryža je vždy a všade. Teda základ máte. Zelenina tepelne upravená sa nachádza ako príloha. K tomu kúsok surovej zeleniny a tofu je väčšinou tiež. V tomto týždni môžete aj trochu smotanovej omáčky a syr. Dobre sa najete v čínskej reštaurácii. Tu nájdete všetko tak, ako to má byť. No niekedy viac solia, ale zelenina je vždy na pare. Pizzeria poskytne vegetariánske rizoto. Indická reštaurácia zase poskytne rezance na služobnú cestu – menu ryža, zelenina, šošovica. Ideálna kombinácia. Prečítajte si všetky články v tomto týždni, pomôžu vám pri sedemdňovom očistnom týždni.

Vynecháme všetky druhy mäsa, mäsových výrobkov a mäsových polotovarov. Okrem toho vyradíme  kravské mlieko a výrobky z kravského mlieka, mliečne výrobky a múku.

 

Chcem sa pridať k 7 dňovej výzve s ľahkou hlavou

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.