nepamätám sa už presne, kedy som sa stretla s červenou šošovicou ale pamätám si na to, ako som bola z nej milo prekvapená. Pamätám sa aj na to, ako mi to po prvýkrát s varením nevyšlo.
Táto kráska potrebuje samostatné zaobchádzanie priamo v rukavičkách. Netreba sa jej zľaknúť.
Pátrala som, pátrala, a tak som prišla na to, že šošovica ako taká pochádza z Indie a ako súčasť ľudskej potravy je už od neolitu. Po sójových bôboch a konope má šošovica tretí najvyšší obsah bielkovín zo všetkých rastlín a to až 26 %. Preto tvorí táto potravina v mnohých častiach sveta dôležitú zložku stravy. Jednotlivé druhy šošovice sa od seba delia veľkosťou semena a tak isto aj farbou, ktorá môže byť hnedočervená, zelená či čierna a tá naša, o ktorej je reč je oranžovo-červená.
Ako sa líši od svojich kamarátok
- Oranžovočervená šošovica nemá šupku ako ostatné, a preto nadúvanie pri konzumácii tejto šošovice nie je také výrazné a môžu ju konzumovať aj deti.
- Túto šošovicu netreba namáčať ako je príbuzné
- Kuchynskou úpravou sa rýchlo rozvarí a je to tak správne. Preto často pripomína kašu. Používame ju do polievok, šalátov, omáčok, ako kašovitú prílohu, ako nátierky
- Červená šošovica sa nedá naklíčiť
- Chutí podobne ako lúpaný hrach
Niekoľko dôvodov, prečo ju zaradiť do jedálneho lístka
Šošovica je bohatým zdrojom vápnika, železa, selénu, fosforu, zinku, lecitínu, horčíku vitamínov B1, B2, B6. Obsahuje 3-krát viac vápnika než obilniny a 7-krát viac železa než špenát. Pomáha znižovať hladinu škodlivého LDL cholesterolu a pôsobí preventívne proti rakovine. Obsah železa a medi pomáha ku zlepšeniu krvotvorby.
Príprava a malé rady
Ak potrebujete rýchlo navariť , červená šošovica je tou pravou prísadou. Vďaka tomu, že je zbavená hnedo-červenej šupky, je jej príprava veľmi rýchla a taktiež vedie k zlepšenej stráviteľnosti a k zníženiu nadúvania. Práve preto je veľmi vhodná pre deti, na prípravu kaše, pyré, polievok a nátierok. Treba si uvedomiť, že šošovica je bielkovina na vašom tanieri funguje rovnako ako mäso !!! Ide o bielkovinu nie o zeleninu!! Prečo toľko výkričníkov? (Nedávno ma jeden odborník na stravu presviedčal, že je to zelenina. Radšej som ustúpila, lebo by som musela použiť hrubé slová, a tak som ho nechala v jeho presvedčení, že konzumuje zeleninu). Preto vegetariáni nahrádzajú mäso strukovinami a obilninou.
- Príprava: všetka príprava je za 15 minút hotová. Na cca 300 g šošovice by ste mali použiť cca 550 ml vody a necelú KL soli. Zodpovedá to asi jednému hrnčeku šošovice a dvom hrnčekom vody táto dávka postačí pre 4 osoby.
- Postup: šošovicu prepláchneme v sitku pod tečúcou vodou, potom vysypeme do hrnca, pridáme odmeranú vodu. Nesolíme a všetko privedieme k varu. Necháme nezakrytú variť 5 minút. Potom pridajte soľ, premiešajte, znížte oheň na minimum alebo vypnite úplne, pokiaľ vaše hrnce dobre držia teplo nechajte bez ohňa, zakryte pokrievkou a zatiaľ si dajte na 10 minút kávičku.
- Takto pripravená šošovica sa nezlieva. Tekutina by sa mala vsiaknuť do nej. Takto pripravená je dobrá na ďalšie spracovanie alebo úpravu.
- Ďalšia úprava: môžete ju zmiešať s hromadou nakrájanej zeleniny, urobiť zálievku a vydávať za šalát, ako hlavné jedlo, prílohu, nátierku ku chlebu. V zimnom období môžete kombinovať s pečenou zeleninou napríklad tekvicou hokaido alebo maslovou. Vynikajúco chutia rôzne placky, fašírky s pridaním zeleniny a na zahustenie je dobrá pohánková múka.
- Ako ju ochutiť: nakoľko sa jedná o strukovinu, tak sa veľmi dobre bude znášať s bylinkami. Skvele chutí s majoránkou, kurkumou, saturejkou, rímskou rascou, paprikou, čiernym korením, škoricou, cibuľou, cesnakom s koreninami z ďalekého východu či indickým korením a ich zmesi. Osobne rada používam kurkumu, polievke dodá farbu a skvelo chutí. Ak potrebujete pri očistných kúrach nahradiť mäso, tak toto je potravina, s ktorou budete nadmieru spokojní. Taká boloňská omáčka uvarená z červenej šošovice je delikatesa. .
Niekoľko receptov na záver
Táto polievka sa môže kombinovať aj s inou zeleninou ako je hokaido či karfiol. Vyskúšajte jej chuť je ozaj vynikajúca.
4 osoby
Ingrediencie:
250 g červenej šošovice, 3 ks mrkvy, ½ KL zázvoru, 1 PL repkového oleja, 1 PL kurkuma (môžete nahradiť kari, alebo červenou paprikou), 1 ks stredne malá cibuľa (lepšia je šalotka), ½ l zeleninového vývaru, ume ocot, sójová omáčka, petržlenová vňať.
Postup:
- V rajnici orestujte nadrobno nakrájanú cibuľku v oleji a zázvor. Pridáme na kocky nakrájanú mrkvu a červenú šošovicu. Všetko popražíme a pridáme kurkumu. Zalejeme ½ l zeleninového vývaru.
- Privedieme k varu. Stíšime plameň a pod pokrievkou varíme 10 – 15 minút. Po uvarení časť polievky rozmixujeme ponorným mixérom. Ak chcete hladkú krémovú polievku tak ju rozmixujte celu.
- Dochutíme ume octom a pokiaľ je málo slaná dosolíme sójovou omáčkou alebo himalájskou soľou. Naberieme na tanier a dozdobíme rastlinnou smotanou a nasekanou petržlenovou vňaťou. Môžete podávať s krížalkami citrónu.
Omáčka z červenej šošovice s Bulgurom
Toto jedlo tiež patrí medzi rýchlovky. Pokiaľ máte doma nejakú zásobu mrazenej zeleniny napríklad ružičkový kel ,tak máte o rýchle jedlo postarané.
4 osoby
Ingrediencie:
1 hrnček červenej šošovice, 3 mrkvy pokrájané na kocky, 1 PL oleja, 1 cibuľa, štipka soli, hrnček bulguru, 2 hrnčeky zeleninového vývaru, 2 hrnčeky vody, zelenina na naparenie a ozdobenie taniera, ume ocot, sójová omáčka, petržlenová vňať.
Postup:
- Dáme zohriať zeleninový vývar. Nakrájame mrkvu, cibuľu, a zeleninu na parenie.
- Do rajnice dáme 1 hrnček bulguru a zalejeme ho 2 hrnčekmi vody, pridáme trochu soli. Necháme prevrieť cca 3 minúty, znížime plameň a pod pokrievkou varíme dôjsť do zmäknutia.
- Na dno druhej rajnice dáme olej rozpálime ho a pridáme nadrobno nakrájanú cibuľu. Máličko osolíme a opražíme. Pridáme nakrájanú mrkvu a spolu pomiešame a popražíme.
- Prepláchnutú červenú šošovicu pridáme k opraženej mrkve. Všetko premiešame a zalejeme malým množstvom zeleninového vývaru. Dajte pozor, nesmie ho byť veľa chceme omáčku.
- Varíme 15 minút na miernom ohni pod pokrievkou.
- Teraz si môžeme dať napariť zeleninu alebo pripraviť zeleninovú prílohu. Ak máte naložený pickles,tak použijeme aj ten.
- Po vypnutí rozmixujeme ponorným mixérom do hladka.
- Podľa potreby dochutíme ume octom a pár kvapkami citrónu alebo jablčným octom.
- Podávame na tanieri spolu s bulgurom, parenou zeleninou a čerstvým šalátom.
Falošná boloňská omáčka z červenej šošovice
4 osoby
Ingrediencie:
¼ zeleru alebo 1 petržlen,1 cibuľa, 2 strúčiky cesnaku, hrnček červenej šošovice, 2 mrkvy pokrájané na kocky, 3 PL repkového oleja, 200 g červenej šošovice, 400 ml paradajkovej pasty, štipka soli, ume ocot, sójová omáčka, petržlenová vňať.
Postup:
- Zeleninu očistite, nakrájate na malé kúsky, cesnak nakrájajte nahrubo. V rajnici zohrejte olej, vložte doň nakrájanú mrkvu a zeler, trochu osoľte a asi 3 minúty na priamom ohni popražte.
- Vložte nakrájanú cibuľku a ešte minútu miešajte. Opečenú zeleninu zalejeme paradajkovou pastou alebo pyré. Dolejte do 600 ml vriacou vodou, osoľte a priveďte k varu.
- Šošovicu prepláchnite a pridajte do základnej omáčky. Varte 5 minút odkryté, potom zakryte pokrievkou a nechajte asi 10 minút dôjsť. Omáčka by sa mala sama zahustiť.
- Pokiaľ bude treba dochuťte omáčku ume octom, môžete pridať aj trochu čierneho korenia na špičku noža.
- Uvarte si cestoviny a podávajte s kúskom parmezánu ozdobené čerstvou bazalkou.
No a to je na dnešný deň všetko. Podeľte sa aj vy s vašimi skúsenosťami s červenou šošovicou. Budem rada ak budete zdieľať na svojich stránkach tento článok. Privítam aj vaše skúsenosti a nové recepty.
S láskou Soňa Milová
Váš poradca podľa 5 elementov
Ďakujem za recepty a aj vyskúšam
Červenú šošovicu mám veľmi rada, podelím sa s Vami o jeden rýchly a chutný recept: Cibuľu opiecť na oleji, pridať nahrubo postrúhanú mrkvu, podusiť, pridať šošovicu, vodu, chvíľu povariť, osoliť, okoreniť podľa chuti. Ahojte
Ďakujeme za Váš recept, určite vyskúšame 🙂