Boj s chladným vetrom

Chladný vietor PMNepoznám človeka vo svojom okolí, ktorý by nemal virózu, nádchu či nachladnutie. Veď nádcha je po bolestiach zubov druhou najčastejšou chorobou na svete. Je to preto, že nositeľom týchto problémov je podľa čínskej medicíny tzv. vonkajší vietor FENG XIE QI, ktorý je prítomný všade okolo nás.

V dielach klasikov sa píše: „Vietor je nositeľom 1 000-cich chorôb“. Ako sa tomu dá rozumieť ? Zase je tu jednoduchosť sama. Prišlo ochladenie a vietor donesie chlad všade do každej skulinky a do každého domu, organizmu. Stromy začnú sťahovať svoju miazgu, zvieratá sa obalia tukom a perím a ukladajú sa na zimný spánok, zásobené a ochránené pred škodlivým chladom a vetrom.  Vietor je ako hrot oštepu alebo meča. Prenikne do nášho vnútra, presekne ochranný štít KOVU ak je slabý a vnesie do organizmu chlad a patogén.

Vietor Feng má niekoľko podôb, ktoré sa menia podľa ročného obdobia. Tak napríklad v lete povieva horúci vietor a v zime naopak chladný vietor. V tomto jesennom období dominuje suchý chladný vietor. Choroba je vlastne porušenie rovnováhy v tele medzi jinom a jangom, medzi povrchom tela a jeho vnútrom.  Je to nekonečný boj „medzi dobrou a zlou energiou“, v našom prípade medzi vnútrajškom a vonkajškom tela. Vnútro je naša imunita WEI QI, sú to ochranné sily organizmu pred škodlivinou, vonkajšok je vonkajší vietor.  Tu sa začína boj. Ktorá zo síl bude silnejšia a ktorá slabšia? Nepriateľ – vietor útočí na naše telo a ono sa bráni. Ak je dostatočne posilnené a vybavené pevným štítom KOVU, tak sa nič nedeje. Väčšinou býva ľahký priebeh choroby bez následkov a náš organizmus v tomto prípade zvíťazí.

V opačnom prípade, ak organizmus nie je dostatočne zásobovaný živinami, nemá pevný ochranný štít, zlú životosprávu, veľa stresu, konštitučne je slabý, konzumuje studenú stravu, tak v takomto prípade zvíťazí chladný vietor. Prenikne slabo stráženými dvermi, povrchom kože, cez sliznice  nosa a úst do hlbších vrstiev.  Najprv sa objaví zimnica a triaška, reakcia na prievan a chlad, silné bolesti hlavy a hlavne šije (tam sa nachádzajú body brány vetra, odkadiaľ sa vietor dostáva do vnútra tela). Človek sa začne potiť ako obranná reakcia na vypudenie škodliviny z organizmu. Ak si to nevšimneme, ( to čo vyšlo na povrch ako škodlivina a naša ochrana pred chladným vetrom) tak nám stuhnú trapézy a zvýši sa bolesť v hornej časti tela. Sme malátni a zdá sa nám, že niečo na nás lezie. Vyhľadávame teplo. K ďalším príznakom patrí kýchanie. Je to ochrana nášho organizmu – zbúrená Qi. Nastupuje škrabanie v krku. Organizmus prehrieva chlad na slizniciach, a preto nám začervenajú. To dráždi na kašľanie a pridá sa aj vodnatá nádcha ako reakcia na zdurené začervenané sliznice. V tejto fáze sa chorý ešte nepotí a nemá smäd. Choroba je len v začiatkoch štádia. Ako na to?

Ak vás napadol vonkajší chladný vietor – FENG HAN a teplo vám robí dobre, tak pomôže sedliacky rozum. Zimu zaženie teplo. Na začiatku choroby pomôže červené varené víno s klinčekom, škoricou, badyánom a trochou citrónu. Je to asi jediná liečba, kde TČM doporučuje alkohol. Zahreje celé telo a vy sa vypotíte. Je dobré pridať aj horúci kúpeľ a po ňom varené vínko. Čo sa v takomto prípade deje s nami a chorobou? Alkohol uvoľní chladný vietor z povrchu tela tým, že zahreje a rozprúdi stuhnutosť. Zablokovanú povrchovú energiu v koži a podkoží podporí teplý kúpeľ a masáž. Tým sa zmiernia bolesti, stuhnutosť a zimomravosť. Ja ešte po kúpeli používam Shaolinsky olej. Bylinky obsiahnuté v tomto oleji uvoľnia a rozprúdia povrchovú energiu a liečia stuhnutosť a bolestivé miesta. Voda v alkohole a bylinky elementu KOV sú mierne zahrievajúce vypudia škodliviny potením a močom z tela von. Čím skôr nasadíme liečbu v začiatku štádia choroby tým je to účinnejšie!!!!

Potraviny pomáhajúce k vylúčeniu chladného vetra.

Začínajúca choroba je spojená aj s výživou v tomto období. Musím konštatovať, že 90% ľudí nevie čo má konzumovať, keď sú chorí. Väčšinou siahajú po studených potravinách ako sú šalátiky, citrusové ovocie, banány, paradajky, paprika, zelený a čierny čaj, jogurty, mliečne výrobky. Nakoľko organizmus bojuje s chorobou a nemá veľa sily, aby trieštil svoju energiu na viacero bojových polí. Konzumácia mäsa, mlieka a sladkého ho pripravuje o 60 % energie, ktorú musí použiť na trávenie. Preto v tomto období je jedlo naozaj liekom.

Čo máme konzumovať?

  1. Bylinkové čaje: mätový, bazalkový, feniklový, šalvia, čerstvý zázvorový, muškátový oriešok, aníz, chryzantémový čaj, badyán, kajanské korenie, kardamon, rasca, bobkový list. Pomôžu aj lipa, baza, materina dúška, odvar z cibule a bielej reďkovky.
  2. Zelenina: cesnak, cibuľa, zázvor, čierna reďkovka, biela reďkovka, sladký zemiak, mrkvový perkelt, kalerábová polievka, parená a dusená koreňová zelenina.
  3. Ovocie: Teplé hrušky so škoricou, jablkový kompót s klinčekom a škoricou, teplé ovocie ako čučoriedky, brusnice.
  4. Mäso: poctivý 3 hodinový vývar slepačí a hovädzí s bylinkami „Obnova základu“ a koreňovou zeleninou; miso polievka s riasami; králičia polievka
  5. Ostatné: slepačie vajcia s cibuľkou.
  6. Semená: čierny sezam, kustovnica čínska.

Zakázané potraviny

Potraviny prinášajúce do tela chlad a vietor. Surová zeleniny a ovocie, chladné nápoje, zmrzlina, mliečne výrobky a mlieko, kakao, sladkosti, cukor, citrusové plody, vitamín „C“.

Bylinná terapia v TČM:

Wany –  004 Priesmyk veternej hory

Wany – 007 Vyvanutie dračej jaskyne

Wany – 142 Odolnosť ebenového vetrolamu

Wany – bylinné zmesi dostať kúpiť v eshop TCM Slovakia, Stromová 13, Bratislava

ZázvorZázvor

Botanický názov: Zingiber officinale

Čínsky názov: shengjiang (čerstvý), ganjiang (sušený)

Používaná časť: koreň

Chuť: pálivá

Povaha: čerstvý – teplá, sušený – horká

Tropismus: čerstvý – pľúca, slezina, žalúdok; sušený –   slezina, žalúdok, srdce, pľúca

Obsahové látky: zingiberen, zingiberol, bisabolen, zingeron a gingerol, pinen, kamfor, borneol, bergamoten, elenol, gingerenon

Účinky:

1. čerstvý zázvor vyvoláva potenie a uvoľňuje povrch

2. zahrieva stredné ohnisko a zastavuje zvracanie

3. zahrieva pľúca a tlmí kašeľ

4. zmierňuje jedovaté účinky

5. sušený zázvor: zahrieva stredné ohnisko a vypudzuje chlad

6. obnovuje vyčerpaný jang

7. zahrieva pľúca a rozpúšťa stagnujúcu tekutinu

8. zahrieva meridiány

Kontraindikácie: Zázvor je kontraindikovaný pri nadmernom teple a pri nedostatku jinu s príznakmi tepla.  Pri používaní sušeného zázvoru je treba mať na pamäti, že môže zvyšovať krvný tlak, ľudia s hypertenziou by ho preto vo svojom jedálničku obmedziť, alebo aj celkom vylúčiť. Tiež aj tehotné ženy.

Poznámka: Čerstvý zázvor je kľúčovou drogou proti zvracaniu. Zázvor sa v Číne používa ako liečebne, tak aj ako ochucovadlo jedla. Do jedál sa používa čerstvý aj sušený, zázvorová šťava aj kôra z koreňa (pri nachladnutí). Brzdí rad vírusov a baktérií. Pri liečbe nevoľnosti je pôsobenie zázvoru porovnateľné s modernými liekmi. Na rozdiel od nich však zázvor nemá vedľajšie účinky a nevyvoláva ospalosť. Je vhodné využívať ho pri kinetóze či na morskú nemoc.

TČM využíva kôru z koreňa, ktorá má ostrú chuť a chladnú povahu. Harmonizuje slezinu a zmierňuje odtoky.

Vyprážaný zázvor heijiang sa získa tak, že sa smaží, až kým na povrchu mierne začernie. Tiež sa nazýva paojiang (vyprážaný zázvor). Má horkú chuť, teplú povahu a vstupuje do dráh čriev a sleziny. Pôsobí podobne ako ginhiang, ale mierne rozptyľuje. Lieči krvácanie z chladu a prázdnoty.

Využitie v kuchyni: Zázvor sa využíva v kuchyni na varenie a prípravu jedál. Používa sa aj ako ochucovadlo. U nás je známy hlavne ako čaj.

Zázvorový čaj

Ingrediencie:

200 ml vody, čerstvý koreň zázvoru, med a kvapka citrónu

Postup:

Nastrúhame 1 KL čerstvého zázvoru na jemno. Zalejeme vriacou vodou a necháme 10 – 15 minút lúhovať. Potom precedíme dochutíme medom a kvapkou citrónu. Pre zosilnenie účinku je možné pridať aj kajanské korenie a strúčik cesnaku. Čas sa pije iba čerstvý!!!

Verím, že po prečítaní Blogu Boj s chladným vetrom  budete vedieť ako účinne bojovať so začiatkom prechladnutia a správne sa stravovať. Ak sa chcete dozvedieť aké ochorenia prináša teplý vietor, niečo o kašli, nádche, angíne či zápale nosných dutín a  pripraviť sedemdňovú kúru na  podporu imunity, tak si stačí zakúpiť náš nový Ebook Sedemdňová kúra na posilnenie imunity pomocou stravy.

Mrg. Soňa Milová

Poradca pre výživu podľa 5 elementov

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.