Baza čierna

Sambucus nigra

Dovoľte aby som vás zaviedla do histórie, ktorá sa vytráca z našich myslí. Dnes bude reč o kríku života a smrti. Pred mnohými stáročiami existoval v pohanských kultúrach mýtus o kríku života a smrti. O kríku, ktorý bol bránou do podsvetia pre tých, čo stratili niť života a zároveň slúžil živým na prístup k svojim zosnulým príbuzným počas rituálov spojenia v magických chvíľach rozjímania. V tých dobách sa nenašiel nikto, kto by tento krík odpílil, vyťal či olámal. Rástol priamo pri obydliach ľudí cez mnohé a mnohé pokolenia.

Kelti sa klaňali jeho rozkvitnutým kvetom a hladili jeho kôru. V tých dobách sa hovorilo o duchoch, ktorý cez tento ker prichádzajú a odchádzajú a priamo v ňom viažu negatívne sily, choroby a nešťastie. Kto by teda odpílil z dreva, uvoľnil by nedobré energie, ktoré by sa mohli preniesť na celý dom. Preto sa k nemu všetci správali s úctou. Nelikvidovali ho – ale ani nevysádzali. Verili, že bohovia, ochraňujúci ľudí si sami vyberú miesto, kam ho zasadia. Tento ker sa volá Čierna Baza (Sambucus nigra). „Kôra, plody, listy a kvety – každá časť obsahuje silu a dobro, každá je plná požehnania. Temné sily putujú cez konáriky a drevo do podzemia,“ píše sa v knihe Magické rastliny Keltov.

Nech už máme akýkoľvek názor na staré mýty, liečivé účinky čiernej bazy na ľudský organizmus nemôžeme poprieť. Nie je veľa liečivých rastlín, ktoré sú liečivé celé – od koreňa, cez listy až po plod. U nás zbierame hlavne kvety (Flos sambuci). Odstrihávajú sa a ukladajú do košíkov, aby sa nezaparili. Sušíme celé kvetenstvo, najlepšie zavesené na šnúrach, poprípade v malej slabej vrstve, vždy v tieni max. do 45 ° C. Dbáme na to, aby sušená zmes nezahnedla, lebo tým sa stáva bezcennou.

Výskyt:

Moja baza sa zasadila príchodom do mojej novej rodiny sama. Rodí každý rok množstvo kvetov a plodov a ja z vďačnosti prijímam jej dary, ako aj jej liečivé účinky. Vždy, keď pacienti nemajú čaj, rada rozdám vrecúška voňavých kvetov plných liečivej sily. Baza rastie na pasekách, svetlinách, okrajoch lesa, rumoviskách, v obciach a pozdĺž vodných tokov. Vyhovujú jej vlhké humózne pôdy bohaté na dusík. Vyhľadáva hnojiská, kompostoviská a ďalšie prehnojené stanoviská. Kvitne v máji – júni.

Charakteristika:

Baza je ker alebo stromček s rozkonárenou korunou a bielym stržňom. Listy sú neparno perovité s dvoma až tromi pármi lístkov dlhých do 0,20 m. Kvety sú veľmi drobné, žltobiele, zložené do bohatých chocholíkových, mnohoramenných vrcholíkov. Majú päťzubý kalich, žltkastú korunu, ktorá je zložená z piatich na báze zrastených žltých lupienkov. Tyčiniek je päť s veľkými žltými peľnicami.

Použitie v kuchyni:

Bazu milujú  nielen ľudia, ale aj vošky. Pri zbere treba dávať pozor na týchto cudzopasníkov. Nedajú sa odstrániť, preto treba kvety napadnuté voškami radšej nechať tak. Na spracovanie v kuchyni sa hodia kvety, na ktorých je aspoň polovica alebo tretina kvietkov nerozvinutá zatvorená do guličiek. Kvety bazy neumývame pretože by sme prišli o blahodárne látky voňavého peľu. Pred použitím treba kvet dobre mechanicky vytrepať, aby ste ho zbavili hmyzu.

Kvety môžete použiť na čokoľvek v kuchyni. Môžete ich sypať do kaší, na sladkosti, do pečiva a koláčov. Najlepšie sa hodia v želatínových koláčoch. Na ich povrchu už nič s ich krásou nebude súperiť. Pridávajú sa aj do ovocných kompótov a na sorbet. Biele kvety sa vynímajú na čokoládových podkladoch ako Jin a Jang.

Kvety môžete vyprážať na sladko alebo na slano podľa receptu na tempuru.  U nás sa bazové kvety udomácnili ako prostriedok na výrobu bazového sirupu, limonád, vín respektíve likérov. Baza neznáša teplo a okamžite zhnedne. Preto sa na všetky výluhy používa chladná voda, najlepšie však predtým prevarená.

Použitie v „mojej domácej lekárni“:

  • Kým čaj z kvetov sa používa pri nachladnutí, účinky plodov sú oveľa výnimočnejšie.
  • Dokážu pomôcť aj pri takých ochoreniach, s ktorými si mnohokrát nevie rady ani lekárska veda, ako je napr: migréna, VKT, akútny alebo chronický zápal trojklaného nervu a poradí si aj s bolesťami chrbta, kĺbov, dokáže vyliečiť ischias.
  • Okrem toho zlepšuje látkovú výmenu a je výrazným pomocníkom v boji s nadbytočnými kilami.
  • Čierna baza má v ľudovom liečiteľstve zaslúžený rešpekt pri liečbe chorôb z prechladnutia a respiračných ochorení, ako sú chrípka, angína, bronchitída, kašeľ, nádcha, zápal dutín a pod.
  • Stimuluje potenie, čím dokáže znižovať teplotu a pomáha nám zbaviť sa usadeného sekrétu v dýchacích cestách, zlepšuje vykašliavanie a uľahčuje dýchanie. Pre tento účel ju môžeme používať vo forme čaju, buď ako samotný, alebo v kombinácii napr. s lipovým kvetom, podbeľom, divozelom, hluchavkou, žihľavou, skorocelom a pod.
  • V tomto období je najlepšie si založiť sirup. Ten je aj vhodným liekom. Pripravujeme z neho šťavu s citrónom, ktorú podávame chorému, no užívať ho môžeme aj po lyžičkách niekoľkokrát denne, alebo ho pridávame do čaju.

 

Recepty z bazy čiernej

 

Čaj z kvetov

2 polievkové lyžice sušených kvetov prelejeme 0,5 l vriacej vody a necháme 10 min. lúhovať, precedíme a podávame buď nesladený, alebo ľahko sladený, najlepšie medom.

Limonáda z bazy čiernej

12 – 15 veľkých kvetov bazy, 3 citróny nakrájané na kolieska, 0,5 kg trstinového cukru, 1PL kyseliny citrónovej. Do 4 L pohára dáme kvety bazy (ja ich len otrasiem a skontrolujem chrobáčiky), zasypem 0,5 kg cukru môžete dať menej alebo viacej podľa chuti, zalejem prevarenou a vychladnutou vodou (podľa nádoby a potreby), pridám 1 PL kyseliny citrónovej. Nechám prikryté 3 – 4 dni na slnku lúhovať. Potom scedím do fliaš a nechám 1 – 2 dni na slnku kvôli vytvoreniu bubliniek ako v limonáde. Fľaša je potom nadutá.  Treba ju kontrolovať lebo keď sa začnú tvoriť bublinky môže prasknúť a prekysliť sa. Pri prvých bublinkách treba limonádu preložte do chladničky kde dôjde a popíjajte podľa chuti.

Sirup z kvetov bazy

Ingrediencie:

30 veľkých chuchvalcov kvetenstva bazy čiernej, 2 veľké citróny alebo 4 lyžičky kyseliny citrónovej, 2 kg cukru, 2 L vychladenej prevarenej vody.

Postup:

Ľahko osprchované kvety zbavené najsilnejších častí stopiek zalejeme prevarenou vodou, pridáme umytý a na kolieska nakrájaný citrón (popr. kyselinu citrónovú) a necháme 24 hodín odstáť. Potom precedíme cez jemné plátno do hrnca, pridáme cukor, ktorý miešaním dôkladne rozpustíme, krátko povaríme a plníme do fliaš. Takto pripravený sirup vydrží pri skladovaní v temnej chladnej miestnosti aj niekoľko mesiacov, popr. ho môžeme 10-20 min. sterilizovať pri 80 ° C. Po otvorení fľašu so sirupom skladujeme radšej v chladničke.

MÁGIA A BAZA

Záver tohto príspevku patrí všetkým, ktorí veria v magické veci medzi nebom a zemou. Opäť sa vráťme do dávnych čias. Je známe, že čierna baza vyhľadáva blízkosť ľudí, doslova sa ľuďom vnucuje. Nepozvaná a svojhlavá osídľuje tiché kúty záhrad alebo sa uchytí tesne pri múroch domu či chlieva. Tento ker má niekedy naozaj až desivé vyžarovanie, ktoré predtým ľuďom spojeným s prírodou neuniklo. Staré národy verili, že kto sedí v dobe letného slnovratu pri ňom, spozná, že sa ocitol v blízkosti tajných dverí do podzemnej ríše bohyne zeme.

V galskom Francúzsku sa hovorí, že v každom kvete sedí víla. Keď začal byť svet zlý, ukryli sa všetky víly do bazy. Je známe, že veľká bohyňa života a smrti, je tiež vládkyňou duchov, víl a elementárnych bytostí. Táto bohyňa sa nazýva Holle – germánska Hel. Je to archaická bohyňa, ktorú pozná každý národ pod iným menom. To ona privádza duše mŕtvych zvierat a ľudí (rovnako ako semená rastlín) do podzemnej ríše a necháva ich potom zase zrodiť v novom cykle, v novom prevtelení.

A rovnako dvojznačný ako bohyňa je aj jej stromček: Kvitne bielo, zrelé bobule sú však čierne; je jedovatý, ale aj liečivý, svetlý a zároveň temný; strom je „ťažký“ a sťahuje do hlbín, jeho drevo je však vzdušné a ľahké. Tak ako Veľká bohyňa spája vo svojej trojitej existencii všetky protiklady, spája tieto protiklady vo svojej podstate aj ker. Verím, že siahnete po baze a nazbierate jej liečivé kvety a tí, ktorí ste nestihli kvet tak, si počkajte na plody.

Prajem vám krásne slnečné dni plné pohody a lásky

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.