Alergie, astma, ekzémy očami terapeuta TCM

Screen Shot 2016-11-30 at 4.11.19 PM

Táto skupina ochorení nás sprevádza v poslednom čase stále viac a viac.  Začína to v pôrodnici, kde sa objavujú novorodenecké ekzémy ako prvý pozdrav vyspelej civilizácie. Prejavuje sa začervenanou tvárovou časťou, šupinatou olupujúcou sa kožou na vlasovej pokožke, či rozpraskanou kožou za uškami dieťaťa. Vo výpočte by som mohla pokračovať veľmi dlho, ale cieľom je ukázať vám možnosť ako sa to dá. A tak poďme sa na vec pozrieť očami terapeuta TČM

Alergické ochorenia patria v čínskej medicíne do oblasti ochorení spôsobených škodlivým vetrom. Rozdiel v pohľade klasickej medicíny a čínskej je v tom, že klasická medicína nám dáva odpoveď na čo sme alergickí,  ale čínska medicína nám povie prečo sme alergickí.

Terapeuta TČM veľmi nezaujíma čo alergiu vyvoláva, či sú to mikróby alebo alergén. Príčinou nie je jednotlivý alergén, ale čínska medicína sa pýta, prečo človek reaguje tak, ako reaguje? Odpoveď je jednoduchá – alergiu nespôsobuje prach alebo peľ a pod., ale tzv. „vonkajší horúci alebo chladný vietor“, ktorý je súčasťou všetkých alergénov typu peľ, prach, roztoče atď.

Horúci vietor – sa objavuje práve na jar a v lete a je príčinou akútnych alergických ochorení, ktoré poznáte v poslednom čase stále viacej a viacej. Tento vietor napadá oslabených jedincov, ktorí majú svoju ochrannú imunitu priestupnú pre škodlivinu tohto typu zvonka. Alebo majú už v sebe (vnútorný oheň v pľúcach a slezine) oheň a rozfúkaním tlejúceho uhlíku, vyskočí plameň, čo sa prejaví práve tými akútnymi alergickými reakciami – pálenie a svrbenie očí, sucho,  škriabanie v hrdle a nose, opuch slizníc, kýchanie, riedky sekrét atď. Takýto oheň väčšinou hasíme protialergickými chemickými liekmi (kortikoidy), ktoré však majú aj negatívne utlmujúce účinky. V TČM sa takýto stav rieši akútnou akupunktúrou a bylinnou terapiou – obidve vylučujú povrchový vietor z tela, pričom netlmia organizmus a nemajú vedľajšie účinky.

Prečo to mám práve ja?

Takúto otázku počujem vo svojej praxi veľmi často. No a tu je odpoveď. Čínska medicína rozoznáva dve hlavné príčiny všetkých týchto, dnes už „bežných“ ochorení typu alergie (na čokoľvek), peľové nádchy, astmu, ekzém, poruchy imunity apod. :

 1. Prvou príčinou je vrodená nedostatočnosť esencie obličiek JING. 

Príklad:

Vrátime sa na začiatok k nášmu novorodencovi v článku. Čo je vlastne príčinou jeho problémov? Tento problém je vrodený, čo znamená, že rodičia a ich obličková esencia JING neboli pri počatí úplne vo forme (alkohol, únava, prejedenie sa) alebo bola matka počas tehotenstva oslabená (stres, zlá životospráva, alkohol, fajčenie, choroba, lieky), alebo bol problematický pôrod (predčasný, dlhodobý, vyvolaný, cisársky rez, imunizácia) toto všetko sa môže prejaviť v esencii JING malého potomka. Je to dar od matky a otca a dar od troch generácii dozadu. Jeho jedinečná a jemu vlastná konštitúcia. V bežnej praxi medicíny sa na tieto problémy nasadia kortikoidy. Tie však vniknú s problémom do dráhy pľúc, kde sa rozvinú na astmu, alergický zápal priedušiek a hrtanu. Západná medicína tomu hovorí dermorespiračný syndróm – pri ktorom sa objavuje postihnutie kože, ktorý sa strieda zo zápalom a astmou. TČM si toto striedanie vysvetľuje v úzkom spojení medzi dráhou pľúc , hrubom čreve a kožou, čo je všetko jedna rodina a podľa to sa aj chová. Dráha pľúc a hrubého čreva je element KOV, ktorý vyživuje kožu. Dráha obličiek vďaka svojej vrodenej esencii JING dáva dostatok energie do pľúc. V prípade nedostatočnej vrodenej esencie je tak oslabená celoživotne aj dráha pľúc a hrubého čreva, čo sa prejaví práve hore uvedeným spôsobom. Čo robiť? Nezaťažovať organizmus umelými výživami (kravské mlieko), predčasne neočkovať, pretože organizmus nie je dostatočne vyvinutý aby mohol „cudzie“ látky spracovať. Nastane zhoršenie stavu ekzém, ktorý bol suchý, začne mokvať, všetko páli, svrbí, dieťa nespí, plače, je podráždené, neje neprospieva, prarodičia tlačia na rýchle uzdravenie…. proste nevládne idylka. Včasná diagnostika, nasadenie liečby pomocou bylín a prísna dietetika.

     2. Druhou príčinou je získaný základ z nevhodnej stravy

Nadmerná konzumácia mastných, tučných, mliečnych výrobkov kravského pôvody (zahlieňujú, ochladzujú), chladnej surovej stravy (privádza vlhkosť do tela) a potom podľa fyzickej konštitúcii spôsobuje vlhko a oheň SHI/RE, alebo vlhko a chlad SHI/HAN. Tie sa potom usádzajú v oblasti stredného ohniska (žalúdok, slezina, črevá) a vytvárajú podhubie na rozfúkanie vonkajšieho vetra FENG XIE QI. Slezina nemôže zo stravy vytvoriť dostatok správnej energie a krvi, ktorá slúži na vyživenia a obranu organizmu. Potom je organizmus náchylný na vpád studeného alebo horúceho vetra FENG RE alebo FENG HAN. Aj v tomto prípade sa nasadzujú bylinné terapie a akupunktúra. Účinok podporia aj mediciálne huby pokladnica TČM.

Samozrejme takto to vyzerá veľmi jednoducho, ale všetko záleží od každého jedinca. Preto je vždy potrebná diagnostika pri terapeutovi TČM. Na základe toho sa nasadzuje liečba, ktorá často trvá aj tri roky. No už po prvom roku je možné na vlastnej koži zažiť ústup symptómov a zlepšenie vášho života.

Sme v období chladu a aj podľa klasickej medicíny a peľového kalendára je toto obdobie vhodné na prevenciu liečenia alergických ochorení. Posilniť imunitu, uskladniť a uchovať. Všetko treba konzultovať s terapeutom TČM, je potrebná diagnostika, nastolenie liečby, dávkovanie, kombinácie a dietetické opatrenia.  Tu je niekoľko cenných rád ako na to.

Mediciálne huby viď: www.MycoMedica.cz

 • Beta Glukán BIOcell
 • MycoComplex imUNO
 • Cordyceps
 • Reishi
 • Agaricus
 • Chaga
 • Shitake
 • Polyporus

Bylinná terapia: www.tcmbohemia.cz ; www.tcmslovakia.sk

 • Odolnosť ebenového vetrolamu 142 + 007 = imunita
 • Vyvanutie dračej jaskyne 007 = imunita + nádcha
 • Hvizd striebornej píšťalky 131  = astmatické suché
 • Voda od horských prameňov 189 = dýchanie

Dietetika:  7 dňová kúra na posilnenie imunity – všetko nájdete v mojom Ebooku .

Prajem veľa úspechov. A nezabudnite už od zajtra sa lieči vaša alergia.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.