Alchemilka obyčajná

Alchemila montikola

 

Nenápadná elegancia zelených kvetov a listov, ktorá po celý deň ponúka malú kvapku rosy pre pocestných ako dar z nebies a požehnanie bohov. Táto nenápadná rastlinka býva ukrytá medzi trávou a steblami rastlín. Svojím vzhľadom inšpirovala vznik mnohých báji, povestí a rozprávok. Hovoria jej rosička, kontryheľ, divý muškát, husia nôžka, či ženský plášť. Tento názov si získala vďaka svojim pozitívnym účinkom pri liečení rôznych ženských ťažkostí. Od kresťanských čias je táto bylinka zasvätená Panne Márii. Odhliadnuc od legiend, alchemilku ľudoví liečitelia považujú za rastlinku číslo jeden pri liečbe rôznych ženských ochorení. Príroda nám vraj poskytuje liek na každú chorobu. Bylinkári o alchemilke píšu ako o božom dare pre ženy. Používa sa vnútorne aj z vonka.

 

Výskyt:

Rastie na vlhkých lúkach a pastvinách, pri okrajoch lesov. Intenzívne hospodárenie ju však vytlačuje do vysokých polôh. Kvitne od mája, listy sú použiteľné od augusta. V čase kvitnutia sa zbiera celá byľ, neskôr len listy. Sušia sa pri teplote do 40o C.

 

Charakteristika:

Alchemilka je trváca bylina. Z pozemku vyrastá ružica prízemných listov a niekoľko vzpriamených stoniek. Listy ružice sú dlhostopkaté s okrúhlou čepeľou rozdelenou na 7-9 lalokov s pílkovitým okrajom. Žltozelené kvety sú zoskupené do súkvetí. Horná časť kališných lístkov nahrádza nevyvinuté korunné lupienky.

 

Použitie v „Mojej domácej lekárni“:

  • Ženská gynekologická bylinka
  • Menštruačné poruchy (spolu s rebríčkom obyčajným), výtok
  • Puberta, ochorenie podbrušia (PMS), nevoľnosti v prechode
  • Po pôrode, pri poranení pri pôrodoch, ochabnutí podbrušia žien
  • Zmierňuje potenie, nervozitu, návaly, nespavosť
  • Poruchách trávenia a silných hnačkách
  • Kloktadlo pri zápale ústnej dutiny, hrdla, krvácajúcich ďasnách
  • Vhodná s kombináciou iných bylín pri zápale očí
  • Pri slabosti svalov a končatín

 

Použitie v kuchyni:

Listy alchemilky sú tuhé a v kuchyni veľmi neoslnia. Kvety sa viac hodia na dekoráciu jedál tesne pred podávaním. Listy alchemilky sa využívajú ako lôžko pre lahôdky studených mís, alebo všade tam, kde je treba robustnú a nadpriemerne trvanlivú dekoráciu. Mladé lístky sa môžu použiť nasekané do zeleninových šalátov.

 

Zápar z alchemilky:

1 vrchová KL na ¼ litra vody. Zaparí sa a krátko vylúhuje.

Macerát:

Na 1 úplný kúpeľ  (6 – 8 l vody) sa použije 200 g sušených alebo dvojnásobné množstvo čerstvých bylín, dajú sa na noc do vedra so studenou vodou, na druhý deň zmes zohrejete a maceráciou získate zmes. Precedíte a prilejete do kúpeľa. Kúpeľ trvá 20 minút. Srdce nesmie byť vo vode. Po kúpeli sa neutierame, ale v osuške alebo kúpacom župane si ľahneme do postele a vypotíme sa.

 

Liečivé obklady:

Zodpovedajúce množstvo čerstvých listov sa krátko premyje, valčekom na cesto sa dobre rozmliaždi a prikladá.

 

Začnime si vážiť a viac sa zaujímať o liečivé rastliny a postupne sa zbavíme všetkých ťažkostí.
Veď Matka príroda nás obdarila všetkým.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.