Ako sa zbaviť bolesti chrbtice III.

V treťom cykle sa z balíka Moja domáca lekáreň sa budeme venovať prievanu a klimatizácii v práci ich následkom na boľavý chrbát a ako si pomôcť.

V rámci otepľovania planéty si veľa z nás zaobstaralo ventilátor a niektorí aj klimatizačné jednotky. V budovách, kde sa nesmie vetrať riadi všetko klimatizácia. Tá je často vašou najväčšou boľačkou. Ak sedíte tak nešťastne, že vám klimatizácia ženie studený vzduch rovno na chrbát, máte právo sa ozvať. O tom, aké kritéria vrátane tepla, chladu či prúdenia vzduchu musia byť splnené, aby bolo na vašom pracovisku optimálne prostredie na výkon práce, hovorí viacero vyhlášok a zákonov.

Zdravá rada:

 • Žiaľ, nie vždy to ide a tak nastupuje vyjednávanie so zamestnávateľom a doma s rodinnými príslušníkmi.
  Ak sa dá chladenie regulovať, skúste nájsť kompromis najprv s kolegami, poprípade posunúť stôl, ak to ide.
 • Bolestivé ochladenie. Ak vám býva teplo a myslíte si, že prievan chladného vzduchu je ten najlepší lekár tak sa mýlite. Tento prievan sa v letných mesiacoch rýchlo mení na kruté utrpenie.
 • Ak cítite, že na vás fúka, je zle. No aj menej intenzívny prúd vzduchu z klimatizácie, ktorý vám fúka na jedno miesto, je nebezpečný. Svaly sa ochladia a spôsobia bolestivé kŕčové stiahnutie, spazmus. Prejavuje sa zmenou hybnosti, bolesťou, seknutím. Toto vám môže potvrdiť každý ortopéd či rehabilitačný pracovník.
 • Ventilátor je lepší ako klíma. Ventilátor vzduch síce neochladzuje, ale prúdiaci vzduch je nebezpečnejší a svaly ochladzuje intenzívnejšie ako sálanie ochladeného vzduchu, ktoré priamo na vás nedolieha. Ak sa chladnému prívalu nemôžete vyhnúť chráňte sa šatkou alebo svetrom.
 • Milé autíčka. Najviac ofúknutí je z auta, keď si stiahnete okienko a poriadne dupnete na plyn. Klimatizácia tiež v aute má svoje tolerancie a nemali by ste prekračovať rozdiel teplôt v aute a vonku len o 6 stupňov.      
 • Chladný spánok. Stačí, že máte otvorené okno a vaše telo zachytí príjemný závan chladivého vzduchu. Telo v noci regeneruje a vaša WEi QI – imunita nie je. Preto sa musíme zakrývať. Spánok na holo bez pyžama a po spotení je pohromou pre krčnú chrbticu. Niekomu stačí malé ofúknutie a problém je tu. Tak isto prudké ochladenie vo vode z horúceho slnka je šokom pre vaše svaly a chrbticu.
 • Pre niekoho je problém aj prehriate svaly po športovom výkone. Ak prekrvené svalstvo vystavíte po cvičení chladu z klimatizácie, utrpia šok. Koledujete si o bolestivé spazmy.
 • Prvý a zásadný krok v liečbe je vyhýbať sa ďalšiemu ochladzovaniu. Liečba je vhodná Suchým teplom –nahriaty uterák, alebo termofor, termopodložky, maste zahrievajúce ako je tymian a borievkový krém či moxa. Infračervená sauna so suchým teplom a masáž. Pomôže aj bankovanie a následné moxovanie.
 • V práci hlavne v sedavom zamestnaní sa snažte vyhnúť prúdu chladného vzduchu. Radšej choďte na toaletu a vyvetrajte. Potom sa vráťte a pracujte ďalej. V kancelárii pomôžu aj Oleje citrónový, pomaranč, mandarínka, mäta, eukalyptus osviežia vzduch a dodajú tú správnu atmosféru.
 • Nepodceňujte ochladenie a priame fúkanie na vaše telo. Z niekoľkých centimetrov ofúknutého tela hrozí bolesť svalov a kĺbov, zaseknutá chrbtica, ale časom aj chronické bolesti ako je reuma či artritída.
 • Počuli ste o C – B syndróme? Ide o bolesť vyrážajúcu z krčnej chrbtice do ramena, pričom môže dôjsť až k úplnému stuhnutiu. Ide o častý následok ofúknutia, pretože tieto časti tela bývajú väčšinou odhalené. Ak sa vám klimatizácia zahryzne do chrbta, nebude to ľahké.
 • Ponožky v lete? Riešite čo si kolegovia budú myslieť, keď ste mali v lete ponožky? Nehanbite sa za ne. Pod stolom ich vám nikto nevidí a vaše zdravie sa vám poďakuje. Ak ste citlivý na chlad noste ich dokonca vždy so sebou ja to robím stále a mám po starostiach.
 • Odhalený driek. Táto časť tela je tiež veľmi zraniteľná, prechladne, ani sa nenazdáte. Keď sa spotíte, chlad sa ľahšie dostane cez váš pot do svalov a následne do kĺbov. Majte vždy po ruke náhradné oblečenie.
 • Rozdiel teplôt medzi klimatizovaným prostredím a teplotou vonku by mal byť do 6 stupňov.
 • Na záver jedna rada: 2 dcl nechladeného nápoja pred odchodom z klimatizovaného priestoru vám pomôže uvoľniť stres z práce. Odplaví aj napätie v chrbtici.

S láskou Soňa
Váš poradca na ceste za zdravím

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.