12 pravidiel ako stratiť zdravie a byť chorý

Ak chcete, aby sa jedlo stalo príťažou, prestalo vám tráviť a v žalúdku si chcete začať zbierať vredy, dodržujte nasledovné: 

 Pravidlo prvé

Neraňajkujte! Ráno si radšej pospite dlhšie veď v postieľke je tak teplo a mäkko. Načo by ste sa ponáhľali. Hygiena? ,,Kto to vymyslel? Utriem si oči, zahrabnem do vlasov, prejdem zubami po jazyku a je to. Cestou ,,orosím“ nejaký plot a ostané vyprázdňovanie dokončím v práci. Aspoň ušetrím za vodu.“ V poslednej chvíli dobehnete na pracovisko, zhadzujete kabát a v rýchlosti hľadáte materiál na poradu.

RADA: Prvé dávky ,,fasfoodovej“ stravy hltajte v strese bez žuvania! Najlepšie na chodbe, tesne pred poradou. Aby neuviazlo, treba ho v chvate dobre zapiť poriadnou dávkou horúcej kávy s mliekom. 

 Pravidlo druhé

Na porade, kde šéf na vás poukazuje aký ste neschopný, si doprajete poriadny dúšok sýtenej minerálky poprípade koly, nech máte dostatok energie povedať všetkým, že vy za to nemôžete. Spolupracovníci hromžia a vy ste sa dostali medzi dva kamene. Nepriateľská  atmosféra visí vo vzduchu a zbrane sú nabité. Nečakaná situácia vám zobrala veľa energie, ruky sa trasú, na čelo vystúpil pot a vy sa cítite malátny. Doprajte si ďalší doping, druhá káva to urobí, ale bodol by na guráž aj ,,frťan“. No, kde ho vziať? Ste v strese, čo tak siahnuť po tabletke? ,,To je ono! Obehnem kolegyne, tie sú určite „regulárne ženy“ a voľajaká tá tabletôčka sa určite nájde. 

RADA: Najlepšie užívajte jednu na upokojenie, druhú proti bolesti žalúdka, ďalšiu na nafukovanie, tretiu na povzbudenie…“

 Pravidlo tretie

Deň prejde ako zlý film. Čakáte už len na čas, kedy vypadnete na vzduch. Konečne hodina „H“. Čerstvý vzduch  – nadýchnete sa, ale začala sa vám točiť hlava. Chce to cigaretku a tak sa ponáhľate domov po tajné zásoby a siahate po ďalšom dopingu. Konečne doma. ,,Telka“, papučky, cigaretka, kola, kávička. Niečo pod zub? Chladnička prázdna, špajza tiež. Čo teda ostáva?  ,,Zarežete“ konzervu, k tomu chlieb, slaninka, feferónka, pivko. Svet vás nebaví a vysielajú iba ,,slaďáky“. Čo tak DVD? V ponuke – horor!

RADA: Sadnite si večer k  filmu a najlepšie v poriadnom v napätí konzumujte vyššie spomenutú ,,zdravú a výživnú stravu“, úspešne požívanú v kruhu zaužívaných dopingových priateľov.

 Pravidlo štvrté

Deň sa sklonil k večeru a vy ste zaspali na gauči. Včerajší deň dal zabrať vášmu organizmu. Všetok odpad, ktorý vznikol pri trávení ,,zdravej“ potravy, je vylučovaný von. Krásny sen.

(…Len tak mimochodom pre tento raz ponúknem aj malé vysvetlenie, prečo sa to deje. Deje sa to hlavne vtedy, keď konzumujeme dostatok čerstvej zeleniny, ktorá by mala mať svoje miesto pri jedlách s mäsom, rybou alebo strukovinami. Tak zostávajú cievy a energetické dráhy priechodné; orgány, väzivo, kosti a všetky ostatné substancie budú dobre vyživované; celý organizmus si uchová svoj elán a pôsobí mladistvo. Ďalším faktorom pre uchovanie zdravia, pohyblivosti a sily tela je primeraný pohyb…)

Budíte sa na zvonenie svojho mobilného telefónu a bez toho, aby ste urobili zmenu sa deň opakuje…  Opäť v strese letíte do práce. Raňajky ostali v pláne až na druhý deň. Vyrieši to pre dnešok silná káva, sladká kola, studená minerálka a samozrejme tabletka. Konečne je čas obeda. ,,Dnes si dám konečne niečo teplé!“  V tom, však zvoní telefón a sekretárka s výrazom ,,harpye“ vás volá k šéfovi. Rozhovor sa pretiahne a prestávka je v nedohľadne. Ďalšie neodkladné úlohy. Hlad, zovretý žalúdok. Rýchlo bežíte k automatu a z ponuky si vyberáte kvalitnú varenú domácu polievku bohatú na zeleninu. Obsah vylejete do seba. ,,Mňam, konečne ma niečo zahrialo!“ S uspokojením sa vrháte do práce. Po 30 minútach však vaša pozornosť klesá, cítite ťažobu a o dynamike niet ani stopy.

Je tu podvečer. ,,Stráviteľné“ jedlá z ,,kvalitných“ surovín spôsobujú, že naše telo zostáva ,,čisté a dynamické“. Zbitý ako pes… V hrubom čreve sa deje niečo zvláštne. Hurtuje tam, nadúva, a stolica nie a nie. Každý pokus o vyprázdnenie je márny.

RADA: Držte sa osvedčeného – ,,No čo, pomôže laxatívum.“ 

 Pravidlo piate

Znova sa domov vraciate neskoro. Obchody sú zatvorené, lekáreň na druhom konci mesta. ,,Nevadí, skúsim nejaký starý recept. Pomôže pivo. Cestou zájdem na jedno a bude to. Čo tak kvasinkové má rýchlejší účinok!“  Počet pív narastá, rady ako sa vyprázdniť z kruhu kamarátov tiež. Urobíte všetko, len aby ste sa tej bolesti zbavili. Siahate po babských receptoch. Miešate jedno, druhé len aby to už bolo. No kruh sa uzatvára a vy netušíte čo sa deje. ,,Veď sa snažím, starám o svoje telo, prečo nepočúva? Čo sa vlastne stalo?“ Zhasený tráviaci oheň!

(…Tak tu dám ďalšiu radu: Trávenie podporuje čaj z rozdrvenej rasce, ktorý varíme asi desať minút vo vode. Vhodný je tiež čaj z čerstvého zázvoru, feniklu, kardamónu, badyánu a iných druhov korenia…) ,,Fuj, kto by toto pil a vôbec, kto to bude pripravovať veď nemám čas!“ 

 Pravidlo šieste

Je treba vstúpiť do seba. ,,Zajtra vstanem skôr a naraňajkujem sa.“  Krásne predsavzatie. Telo však povedalo svoje. Kvasinkové pivo, zrejúci syr, ani dobre mienené babské rady nedali na seba dlho čakať. Proces vyprázdnenia sa začal stupňovať a rýchlosť s akou sa presúvame z postele na toaletu tiež. Po niekoľkých razoch nebolo už treba chodiť do postele. Je bezpečnejšie ostať na toalete. Hodiny odbíjajú riedko a proces vyprázdňovania nekončí. Nevyspatý, bledý s kruhmi pod očami, dehydratovaný, hladný, unavený s odretým zadkom sa plazíte do práce. Vaše telo aj duša volajú po pomoci. Nohy sa trasú, podlamujú, v rukách neudržíte myš. Pohľad na jedlo má zvieravý charakter. Kávu nemôžete ani cítiť. ,,Pomohol by čajík, veď som chorôbka.“ Dobré rady kolegov a zásoby sladkostí, koláčov a ovocných štiav možno pomôžu znova nastoliť poriadok v  žalúdku. Netušiac, že oslabujú trávenie.

 (…Opäť vysvetlím: chuť ovocia  – kyslá. Má sťahujúci účinok. Sladkosti zase spôsobujú nadváhu...)

V našom prípade však padnú na dno a ležia ako kameň. Chuť sladkú vystrieda chuť slaná a dookola. Dopoludnie prežívate v mukách a zvieravom kŕči vydeseného žalúdka. ,,Obed, konečne, dnes obed! Poďme na niečo teplé! Čo tak palacinky osladené medom, plnené tvarohom a poliate čokoládu? Za tým limonádu s bielym cukrom. Veď som stratil veľa tekutín. Cestou z práce si kúpim niečo zdravé. Ovocie, to je ono!“  Večer  bude káva, cigaretka, niečo instantné zo ,,sáčku“, hranolčeky a konečne vytúžená posteľ.

Pravidlo siedme

Raňajky po štyroch dňoch? ,,Niečo nové pre môj žalúdok.“ Netreba nič robiť len umyť a zjesť. Načo doma, popri práci prehryziem.“  Do studeného a vyčerpaného žalúdka sa rútia banány, mandarínka, kivi, pomaranč.

(Všetko ochladzujúce)

Zrazu je nám zima akoby prestali kúriť. Voľajaká kyslosť vystupuje hore hrdlom a začína pálenie záhy. Treba hasiť, sóda bikarbóna, minerálka, mlieko, lepšie kapučíno. Obed to istí, možno budú zasa palacinky.

Zlá výkonnosť, zameškaný termín, vyhrážanie šéfaže prídete o prácu, tlak, napätie vám nedovalia ísť sa najesť. Ešte, že je tu ochotná sekretárka. ,,Dones mi niečo zdravé pod zub.. Je úžasná, lebo o chvíľu mi zakričí –  obed, máš ho v kuchynke aj s bonusom. Vyprážaný syr s hranolčekmi, tatarka a zmrzlina.“ Po troch hodinách je studený a nemá chuť. S vlčím hladom letíte do kuchynky a ohrievate vami vytúžený zdravý obed v mikrovlnnej rúre. Všetko praská, strieľa a smaží sa znova. Medzi tým vybavíte dva telefonáty, hlad zahasíte studenou sýtenou minerálkou.

(…Potrava, ktorá prišla do styku s mikrovlnnou rúrou je zdraviu škodlivá. Prudkým ohriatím jedla sa chlad uzavrie vo vnútri, a dostane sa tak do tela...)

V žalúdku pláva minerálka a zrazu do nej padne roztavený syr. ,,To nebolo bohvie čo. Nabudúce si to dám teplé.“  Prichádza útlm, vyčerpanie, precitlivenosť na chlad. Ešte, že je tu zmrzlina.

 Pravidlo ôsme

Otvárate mrazničku a s chuťou sa púšťate do sladkej studenej odmenyDo ťažko skúšaného žalúdka prichádza ešte väčší chlad. Trávenie je pomalé. Brucho sa začne napínať a vy pociťujete tlak a napätie v hrubom čreve. Plynatosť. Odbiehanie na toaletu je tu zas . Ešte že sa to nevypúšťa z tela farebné, viditeľnosť by bola dosť náročná… Nebyť klimatizácie, tak s vlastnými vetrami na toalete nevydržíte….

 Pravidlo deviate

Víkend. ,,Konečne si oddýchnem, tento týždeň to bolo ako zlý sen.“ Zvonenie. Telefón  je neúprosný. Pozvánka na oslavu narodenín! Čisto pánska jazda, na ktorej nemôžete chýbať. Zohnať na rýchlo dáke chipsy, alkohol a nejaká hlúposť najlepšie erotického charakteru. Odovzdáte darčeky a bežíte k dobre prestretému stolu – bez raňajok hladný ako vlk. Prepadáte prvej mise. Nevnímate, že vás sledujú zvedavé oči. Hltáte, ale…

(..tu vám vkladám reálny príbeh môjho známeho…)

,,Preboha to štípe, páli, ba dokonca ….. veď ja horíííííííím!“  Tvár sa mení na horiacu pochodeň, hrdlo zovreté, prehltnúť nemožno. ,,Vyrazilo mi dych. Lapajúc po vzduchu som vybehol von v snahe nadýchnuť sa. Hlieny vytekali z nosa a slzy sa mi valili  ako rozvodnená rieka. Z červenej farby som prešiel do bielej a potom do modrej.  Buchnát po chrbte ma vrátil znova na zem.“  Smiech. Čakali na moju pahltnosť. Trochu wasabi, kúsok india a ,,čípoš“. ,,V ústach som necítil nič a žiadna z ďalších dobre vyzerajúcich potravín nemala žiadnu chuť. Asi som o ňu prišiel. Dobre mienená rada hostiteľky ma mala zachrániť. Urobím ti zázvorový čaj. Konečne sa niekto o mňa postará.“ Netušíte, že patrí k ostrým a zahrievajúcim koreninám.  

(…tu všetkých radšej upozorňujem: Čerstvý zázvor je vhodný, ak chceme telo zbaviť plnosti, nadúvania alebo oslabeného trávenia…)

Už aj tak skúšaný zažívací trakt dostáva ďalšiu lekciu ohňom. Telo sa začne zahrievať, na čelo vystupujú kropaje potu, po chrbte doslova tečie. Pokožka svrbí a jej povrch sa derú vyrážky akoby ste spadli do žihľavy. ,,Bolo to neznesiteľné. Nepomáhala zmrzlina, studené obklady ba dokonca ani jogurt na tvár. Spuchol som, začervenal a odviezli ma na pohotovosť. Vyfasoval som zopár injekcií, tabletky, aj termín u alergológa s diagnózou alergika. Zostal som hladný ale dokonale vyhriaty.“

 Pravidlo desiate

Zhrýzajte sa vnútorne, ako sa patrí,,Toto vám nedarujem!“ Kujete pomstu. ,,Moje telo vyzeralo hrozne. Od dneska bio zelenina, ovocie a mäso alebo iné bio produkty. Prisahal som sám sebe a všetkým, že im ukážem!“ Tak sa aj stane. ,,Nasledujúci týždeň som sa vybral do mesta a začal obchádzať špecializované predajne zdravej výživy. Kufor môjho auta sa začal plniť a ja som bol odhodlaný s tým niečo robiť. V jednom markete ma zlákala farmárska výroba. Domáca klobáska, údenina, jaternica, oškvarky. To je ono, veď vegetariánom nechcem byť.“  Nadšený z nákupov prišiel domov a začal variť. Ako prvá šla údenina a zdravá bio fazuľa. Pridal za hrsť zo všetkého, čo nakúpil, aj zeleninu, nejaké to korenie, soľ, cukor. ,,To niečo pomaly bublalo v hrnci a ja som bol spokojný, že som konečne urobil zadosťučinenie zdravej výžive.“  Po čase zvláštna hŕstková zmes napuchla, a snažila sa dostať z hrnca von. Chcelo to veľký hrniec, nech je na viac dní! ,,Chýbala ešte zápražka, no na moje prekvapenie aj bez nej bol obsah taký hustý, že v ňom stála lyžica. Síce to vyzeralo ako už raz použité, bolo to vraj zdravé…Premohol som sa.“  Po štyroch dňoch žuvania beztvarej hmoty rezignoval a zaprisahal sa, že od zdravej výživy sa radšej vráti k starému spôsobu stravovania. ,,To malo aspoň nejakú chuť. Nehovoriac o tom, že pobyt medzi ľuďmi mi robil zle nakoľko nie všade majú toalety.“

Pravidlo jedenáste

,,Prešiel som na mrazené potraviny, hlboko mrazené mäso. Toto mi vyhovovalo. Žiadna námaha, všetko okorenené, pripravené, len hodíš do mikrovlnky alebo rúry, poprípade fritézy a je hotové. Pridal som aj takto upravené zemiaky, zeleninu. Chladnička bola poloprázdna, zato som kúpil väčší mraziaci box. Moje telo ma nebolelo, výkon som síce stratil, ale čo, veď už mám na to roky. Nejaké to kilo navyše čo už.“ 

Pravidlo dvanáste

Čas plynul a  telo sa pomaly zaguľatilo. Pridal aj mliečne produkty – syr, smotana, jogurt a ráno bez kakavka ani krok. Do práce sa vozil len autom a pomaly dokupoval obleky väčšej konfekčnej veľkosti. Zvýšil sa mu cholesterol a krvný tlak a dostal ďalšie tabletky. ,,Niekedy sa cítim ako balón aj nohy mi puchnú a neviem z čoho. Asi si kúpim ponožky pre diabetikov. Ale začal som športovať- otváram dvere na šatni futbalistom. Pohyb na čerstvom vzduchu mi robí dobre. Len neviem nič zodvihnúť. Brucho ma nepustí. Inak som vcelku zdravý. Mám totiž tabletky na kopec vecí. Pravdupovediac ani neviem na čo všetko, kto si to má pamätať? Na to je predsa zdravotná karta…“ a tú z kartotéky týždeň čo týždeň predsa vyberá KRÁSNA ZDRAVOTNÁ SESTRIČKA… 

 Ak ste môj blog dočítali do konca, určite už viete odpovede na otázky, ktoré ste si možno kládli v úvode: ,,Ako je to možné? Prečo sa to stalo práve mne? Čo som komu urobil, že musím trpieť?“. A zrejme viete aj to, koho teda viniť. Ja vás ale viniť nebudem, naopak, ponúknem vám veľmi ľahké riešenie – jedlo. Správne pripravené, ktoré vás pri jeho konzumácii urobí nielen šťastným.

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.